https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myceni-amazonskeho-pralesa-v-brazilii-vzrostlo-nejvice-za-15-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mýcení amazonského pralesa v Brazílii vzrostlo nejvíce za 15 let

19.11.2021 11:34 | BRASÍLIA (ČTK)
Vypalování lesa v Amazonii
Vypalování lesa v Amazonii
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mýcení amazonského deštného pralesa v Brazílii za rok vzrostlo o 22 procent, což je nejvíce od roku 2006. S odkazem na ve čtvrtek zveřejněnou vládní výroční zprávu o tom informuje agentura Reuters. Zjištění podle ní odporuje tvrzení prezidenta Jaira Bolsonara, že brazilské úřady nelegální odlesňování potírají.
 

Amazonský prales v Brazílii mezi srpnem 2020 a červencem letošního roku podle brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) přišel o 13.235 kilometrů čtverečních své rozlohy. Zjištění se opírá o satelitní data.

Zpráva INPE byla sice zveřejněna ve čtvrtek, ale datována byla už 27. října, což bylo před začátkem klimatické konference OSN. Úřady tak podle zpravodajského webu BBC s jejím zveřejněním patrně čekaly, až konference skončí.

"Je to ostuda. Je to zločin," řekl agentuře AP Márcio Astrini, šéf sítě ekologických neziskových skupin Observatorio del Clima. "Vidíme ničení amazonského deštného pralesa vládou, která ničení životního prostředí učinila svou veřejnou politikou," dodal.

Brazilský ministr životního prostředí Joaquim Leite poznamenal, že data představují "výzvu". Úřady podle něj musí "proti těmto zločinům" důrazněji postupovat. Zároveň ale doplnil, že "údaje zrovna neodrážejí situaci z posledních několika měsíců".

Amazonie se rozkládá na území několika států, ze šedesáti procent je v Brazílii. Dokáže pohltit významné množství uhlíku, čímž přispívá ke zpomalení globálního oteplování. Je domovem zhruba tří milionů rostlinných a živočišných druhů, stejně jako milionu původních amerických obyvatel.

Ke zrychlenému tempu odlesňování dochází, přestože se prezident Bolsonaro nyní snaží ukázat, že jeho vláda to s ochranou amazonského pralesa myslí vážně. Na nedávné klimatické konferenci COP26 v Glasgow brazilská vláda oznámila závazek ukončit nelegální odlesňování do roku 2028, což by vyžadovalo výrazné meziroční poklesy v odlesňování. Bývalý armádní důstojník a nyní prezident Bolsonaro však stále volá po rozšíření těžby a komerčního zemědělství v chráněných částech pralesa, píše Reuters.

Před začátkem Bolsonarova mandátu v lednu 2019 nezaznamenala brazilská Amazonie meziroční úbytek lesů přesahující 10 000 kilometrů čtverečních, píše agentura AP. V letech 2009 až 2018 bylo v průměru ročně vykáceno 6500 kilometrů čtverečních pralesa. Od té doby ale roční průměr vyskočil na 11.405 kilometrů čtverečních.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.11.2021 11:48
Vizitka dnešní doby - v OSN , Bruselu a Washingtonu se dnes a denně plácají po zádech jak bojují proti sodovkáči a skutečnost, že nevratně ztrácíme něco daleko cennějšího naše vysmáté "eko-státníky" absolutně nevzrušuje.

Demografická křivka v Asii a Africe doslova zešílela a hon za surovinami, které EU/USA potřebují pro gryndýl nebude znát konce.
A lepší to nebude, absolutně nevěřím nějakým závazkům, které jsou dobře vidět na papíru /ten snese všechno/ , ale kolem nás je to každý rok je to jenom horší.
Odpovědět
pa

pavel

19.11.2021 13:15
co tady fňukáte v rámci ekologie se peletkama z amazonského pralesa topí v ekologické evropě tak vo co jde
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.11.2021 15:11 Reaguje na pavel
Je to tak. Spalováním amazonského pralesa v teplárnách a elektrárnách má Evropa 0 gramů CO 2, neboť se nezapočítává ani doprava přes atlantik. Hlavně že se Evropa " klimaticky" čistí! Musíme si vybrat. Zachránit přírodu a zlikvidovat ekologismus, nebo naopak. Zachránit ekologistický bussines, a zlikvidovat přírodu.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.11.2021 19:31 Reaguje na Michal Ukropec
Za kolik že % odlesňování může to spalování v teplárnách? Sem velice zvědav.

Za současný stav může jednoznačně Bolsonaro a jeho banda, která ten pokrok, který Brazílie udělala, naprosto zničila. Ostatní, jako třeba Kolumbie, se s odlesňováním alespoň snaží reálně něco dělat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist