https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-chce-v-pristim-roce-ziskat-vic-penez-na-pozemkove-upravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MZe chce v příštím roce získat víc peněz na pozemkové úpravy

6.11.2023 00:50 | PRAHA (ČTK)
Pozemkové úpravy souvisí s prioritami ministerstva, jako je zadržení vody v krajině a opatření reagující na změnu klimatu.
Pozemkové úpravy souvisí s prioritami ministerstva, jako je zadržení vody v krajině a opatření reagující na změnu klimatu.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Ministerstvo zemědělství bude v příštím roce usilovat o navýšení částky určené na pozemkové úpravy a hledat volné peníze ve vlastním rozpočtu. Podle ministra Marka Výborného (KDU-ČSL) souvisí pozemkové úpravy s prioritami ministerstva, jako je zadržení vody v krajině a opatření reagující na změnu klimatu. Letos se navýšil rozpočet o 200 milionů Kč a je na něj k disposici 2,35 miliardy. Příští rok by to mělo být 1,7 miliardy Kč.
 

Ministerstvo uvedlo, že na pozemkové úpravy, tedy projekty a realizace krajinotvorných opatření, se od 1991 dalo 34,5 miliardy korun. V rozpočtu na příští rok je na pozemkové úpravy vyčleněno 600 milionů Kč ze státního rozpočtu a 1,1 miliardy Kč je ze zdrojů Evropské unie.

Podle Výborného by se měly pozemkové úpravy více dostat do povědomí veřejnosti. Poukázal na to, že Státní pozemkový úřad pořádá například akce, jako je Žít krajinou. "Myslím si, že veřejnosti nepříliš dostatečně ukazujeme, jakým způsobem k ochraně krajiny přistupujeme. Že nám jde o to chránit půdu, vodu a další složky životního prostředí ve venkovské krajině. Pozemkové úpravy mají skvělou přidanou hodnotu pro krajinu a její pozitivní proměnu nejen na venkově," dodal.

Akce Žít krajinou oceňuje nejlepší navržené a vybudované prvky plánů společných zařízení v krajině. Letos například v kategorii zaměřené na tvorbu a ochranu krajiny zvítězil projekt revitalizace Černého potoka v katastrálním území Klenčí pod Čerchovem v Plzeňském kraji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

IV

Ivan V. Bartoš

8.11.2023 10:14
Titulní obrázek veřejnosti dostatečně ukazuje, jakým způsobem k ochraně krajiny MZ přistupuje, o tom není pochyb. Obzvláště je působivý ten zbrusu nový meliorační příkop pro urychlení odtoku vody z pozemků. Navíc kukuřice na sousedních pozemcích, vysetá v řádcích pěkně po spádnici... Ve většině pozemkových úprav jde ve skutečnosti hlavně o zakonzervování neutěšeného stavu krajiny, který výborně vyhovuje velkým zemědělským firmám. Ochrana či dokonce obnova krajiny se většinou omezí na opatření podobná tomu na obrázku.
Odpovědět
AB

Antonín Bílý

13.11.2023 15:10 Reaguje na Ivan V. Bartoš
Naprosto souhlasím. Pozemkové úpravy v režii MZE nemají s ochranou přírody a zádrží vody v krajině nic společného. Jsou jen naoko, hlavní cíl je ukousnout si ze státních peněz co nejvíce. Vidíme megapoldery a rybníky, nevidíme mokřady a remízky po vrstevnici, vidíme scelování pozemků a obslužné komunikace a nevidíme rozdělování a větrolamnými pásy. To co je na obrázku je fakt výsměch. MZE a velcí nájemní zemědělci jsou škůdci půdy a krajiny. Nic víc.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist