https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-chce-dat-prumyslovym-podnikum-na-kompenzace-drahych-povolenek-776-mil.korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP chce dát průmyslovým podnikům na kompenzace drahých povolenek 776 mil. korun

23.6.2022 00:29 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce průmyslovým podnikům kompenzovat emisní povolenky za loňský rok částkou 776 milionů korun. Cílem je mimo jiné zajištění konkurenceschopnosti podniků a zamezení jejich přesunu do zemí s nižšími provozními náklady, tedy do zemí kladoucích menší důraz na snižování emisí. Vyplývá to z vládních dokumentů. Částka na kompenzace emisních povolenek se uvolňuje každoročně, kabinet bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) za rok 2020 vyčlenil kompenzace zhruba 3,7 miliardy korun, náklady byly nakonec zhruba třetinové.
 

Účelem vyplácení finančních kompenzací průmyslovým subjektům v odvětvích, která jsou energeticky náročná, je předejít riziku takzvaného úniku uhlíku. "Toto riziko se může projevit v některých odvětvích výroby, pokud náklady na elektřinu průmyslovým subjektům vzrostou vlivem rostoucí ceny povolenek na emise skleníkových plynů do té míry, že jejich provoz bude na území členského státu EU ukončen a výroba se přesune do zemí s nižšími provozními náklady, tedy do zemí kladoucích menší důraz na snižování emisí. V důsledku tohoto vývoje pak dojde ke zvýšení globálních emisí skleníkových plynů," uvedlo MŽP v předkládací zprávě.

MŽP pro rok 2021 navrhlo vydat 776 milionů korun, což je částka odpovídající součtu předpokládaných nároků dotčených podniků, která byla vypočtena za použití provozních údajů vykázaných za rok 2021 těmito provozovateli. Kompenzace za loňský rok se vyplácí z letošního rozpočtu. Peníze na zajištění úhrady kompenzací budou hrazeny z rozpočtu kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu.

MŽP v podkladech pro vládu uvedlo, že v loňském roce rostla ceny elektřiny výrazněji než cena povolenky. Cenu elektřiny podle něj ovlivnily jiné faktory, především výrazné zdražení zemního plynu. "Dopad zvýšení cen plynu na cenu elektřiny je devětkrát vyšší než dopad zvýšení ceny uhlíku," uvedlo ministerstvo v hodnocení dopadů regulace RIA. Cena vzrostla také kvůli vyšší poptávce po povolenkách mimo jiné v důsledku zvýšení hospodářské aktivity po pandemii covidu-19 a kvůli očekáváním spojeným s ambicemi v oblasti klimatu do roku 2030, dodal resort.

S emisemi se v EU obchoduje prostřednictvím systému ETS, což je hlavní nástroj pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

V současné době se cena emisních povolenek pohybuje nad 80 eury za tunu. Na maximu více než 98 eur se ocitla v únoru, na začátku pandemie covidu-19 zhruba před dvěma lety činila asi 15 eur za tunu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.6.2022 05:03
Povolenky je nutné zrušit a stejně tak i ten pojízdný nekřesťansky placený cirkus v Bruseli !
Odpovědět
va

vaber

23.6.2022 09:11
je to pěkný Kocourkov ,
zavedeme emisní povolenky pro podniky a na druhé straně je bude zase stát platit,
proč to dělat jednoduše ,když to jde složitě
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.6.2022 15:53 Reaguje na vaber
Vítejte v EU 2022.
Odpovědět
ig

23.6.2022 20:17
Už je to tady. Tedy ono je to tu už dlouho, ale je to přesně to, co jsem predikoval (tzv. "já jsem vám to říkal") ohledně uhlíkové daně. Ničemu nezamezí, kdo co zaplatí to zase plus mínus ze systému dostane, akorát se s tím svezou další paraziti, jako bychom jich tu neměli až až.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.6.2022 13:07 Reaguje na
Šak podstatou socialismu vždy bylo přerozdělování zdrojů ... takže jdeme správným směrem:-).
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist