https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-google-earth-bude-mozne-sledovat-casosberne-satelitni-snimky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Google Earth bude možné sledovat časosběrné satelitní snímky

16.4.2021 11:23 | LOS ANGELES (ČTK)
Google slibuje, že se uživatelé budou moci podívat na satelitní časosběrný záběr z téměř jakéhokoli místa na světě, které si vyberou.
Google slibuje, že se uživatelé budou moci podívat na satelitní časosběrný záběr z téměř jakéhokoli místa na světě, které si vyberou.
Americká technologická společnost Google přidala do své mapové aplikace Google Earth novou funkci, která s využitím satelitních snímků pořízených v průběhu 40 let ukazuje dopady změn klimatu na ledovce, pláže, lesy a další místa na Zemi. Nástroj je součástí velké aktualizace známého softwaru a společnost na něm spolupracovala s americkou vesmírnou agenturou NASA i její evropskou obdobou ESA. Cílem nového nástroje je přiblížit hmatatelnou formou masovému publiku změny klimatu, které řada lidí vnímá často poněkud abstraktně, píše agentura AP.
 

"Přimět lidi, aby pochopili rozsah klimatických změn a problematiku využití půdy je velmi těžké, kvůli dlouhému časovému a prostorovému měřítku. Nepřekvapilo by mě, kdyby tato jediná aplikace změnila pohled lidí na rozsah dopadu lidské činnosti na životní prostředí," řekla AP Natalie Mahowaldová z Cornellovy univerzity.

Časosběrné satelitní snímky se uveřejňují pravidelně, v minulosti se však týkaly především tajících ledovců a nebyly široce dostupné. Aplikaci Google Earth si přitom mohou stáhnout zdarma téměř všichni lidé s chytrým mobilním telefonem, jichž se na světě používají více než tři miliardy.

Google slibuje, že se uživatelé budou moci podívat na satelitní časosběrný záběr z téměř jakéhokoli místa na světě, které si vyberou. Aplikace kromě toho nabídne také výběr 800 různých míst na Zemi, která si budou moci uživatelé prohlédnout jako obrázky, i jako trojrozměrné modely.

Firma novou funkci zprovoznila s pomocí 24 milionů satelitních snímků pořízených každoročně od roku 1984 do roku 2020. Materiály jí poskytly NASA, americká geologická služba USGS a Evropská unie. Na vytvoření softwaru, který umožní sledovat časosběrný vývoj, společnost spolupracovala s Univerzitou Carnegie Mellon v Pittsburghu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2021 13:30
Kdyby se tam dala najít i zemička kuku a řekpkou oplývající, rád bych si ten časosběr prohlídl. Srovnat "tehdy a dnes", velikost skvrn, množství rozptýlené zeleně etc.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist