https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jizni-morave-loni-pres-rust-obyvatel-klesla-spotreba-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jižní Moravě loni přes růst obyvatel klesla spotřeba pitné vody

25.5.2024 00:27 | BRNO (ČTK)
kapka vody
Na jižní Moravě loni přes růst počtu obyvatel klesla spotřeba pitné vody dodávané z vodárenských soustav. Správci vodovodů loni fakturovali domácnostem 38,1 milionu metrů krychlových vody, o rok dříve to bylo 38,6 milionu metrů krychlových. Celkové množství fakturované vody, tedy včetně průmyslu, také pokleslo z 55,5 na 54,9 milionu metrů krychlových vody. Průměrná spotřeba v domácnostech tak klesla z 92,1 na 89,5 litru na osobu za den, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. I tak je to třetí nejvyšší průměr po Praze a Ústeckém kraji.
 
Celkové množství upravené vody činilo 63 milionů metrů krychlových. Rozdíl mezi vyrobenou a fakturovanou vodu připadá na ztráty v síti, jejíž množství se o devět procent meziročně zvýšilo. Podíl podzemní vody na celkovém množství činil loni více než 85 procent, což je čtvrtá nejvyšší hodnota ve srovnání krajů. Brněnská aglomerace, která představuje necelou polovinu obyvatel kraje, získává vodu jak povrchovou, tak podzemní. Zásobuje ji Vírská nádrž a voda z březovského prameniště, která do brněnské aglomerace teče dvěma vodovody.

S ohledem na nepříznivé předpovědi dopadů změn klimatu samosprávy ve spolupráci se státem a kraji usilují o propojování vodárenských soustav a zajištění dostatečného množství pitné vody i pro případy sucha.

Počet obyvatel zásobovaných pitnou vodou z vodovodů se loni zvýšil z 1 147 941 obyvatel na 1 165 821, což je přes 95 procent obyvatel kraje. Délka vodovodní sítě se zvýšila o 36 kilometrů na 8154 kilometrů. Na kanalizaci je napojeno přes 91 procent obyvatel kraje a jejich počet se zvýšil zhruba o 24 000 na 1 115 415. Kanalizační síť se meziročně prodloužila o 61 kilometrů na 6002 kilometrů.

Průměrná cena vodného a stočného se loni dostala přes 100 korun za metr krychlový včetně DPH.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist