https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-kamennem-vrchu-vznikne-pristi-rok-stezka-ktera-povede-koniklecovou-loukou?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Kamenném vrchu vznikne příští rok stezka, která povede koniklecovou loukou

6.8.2023 01:03 | BRNO (ČTK)
Rozkvétající koniklece na Kamenném vrchu.
Rozkvétající koniklece na Kamenném vrchu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Koniklecovou loukou na brněnském Kamenném vrchu projdou návštěvníci po nové stezce. Za 3,5 milionu korun ji příští rok vybuduje Veřejná zeleň města Brna, schválili na středečním jednání brněnští radní. Projekt, který vzešel z participativního rozpočtu, zahrnuje dřevěný chodník, lavičky i naučné cedule. Kvetoucí koniklece každoročně do přírodní rezervace nalákají tisíce lidí, cílem projektu je zmírnit dopady vysoké návštěvnosti. ČTK to řekl autor projektu Vilém Jurek z organizace Rezekvítek, která se v Brně stará o chráněná území.
reklama

 

"Kamenný vrch je rezervace s největším výskytem koniklece velkokvětého v Česku. Každoročně tam dochází k nežádoucímu rozšiřování cestiček a nejfrekventovanější trasa je v žalostném stavu," řekl Jurek. Lidé jsou podle něj i přes dlouhodobou snahu o edukaci neukáznění. Po zimě a deštích si kvůli neschůdnosti cest vyšlapávají nové cestičky, čímž berou prostor koniklecům. "Pokud to půjde takto dále, do několika let zmizí světový unikát. Řešením je vybudování dřevěného chodníku, který zprůchodní nejvíce frekventovanou část," řekl.

Chodník by měl být dlouhý zhruba 240 metrů a stát na pilotech mírně nad terénem. Projekt dále počítá minimálně na třech místech cesty s molem, jež má zaplouvat nad plochy s konikleci. Podél trasy bude několik laviček a speciální fotokoutky, z nichž se návštěvníci mohou poblíž konikleců bezpečně vyfotit. Právě lidé usilující o co nejpovedenější záběr jsou podle Jurky největší problém.

"Každý si dnes chce pořídit snímek a fotografové jsou v tomhle mnohdy velmi drzí. Chodí mezi koniklece, dupají po nich nebo je vytrhávají. Letos jsme je i nachytali, jak po koniklecích stříkají přípravky na řezané květiny nebo různé cukrové a octové vody, aby koniklece byly hezčí," dodal Jurek. Na Kamenném vrchu v Novém Lískovci roste kolem 65.000 trsů konikleců. Většinou kvetou od přelomu února a března do poloviny dubna. Po tu dobu na chování návštěvníků dohlížejí hlídky.

Koniklecový chodníček doplněný minimálně o pět naučných tabulí postaví příští rok Veřejná zeleň města Brna. V první fázi do 1. března bude hotova povalová cesta včetně nástupní a výstupní rampy. Lavice a informační cedule budou připraveny do konce roku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

6.8.2023 06:43
Držím palce, aby vhodným managementem bylo dosaženo sto tisíc.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.8.2023 08:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vybráno na pokutách - to beru !
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist