Na požářiště v Českém Švýcarsku se na prohlídky vypraví školy
Správa parku se vzdělávání dětí a mládeže věnuje dlouhodobě. Konkrétně o prohlídky spáleniště byl podle ředitele velký zájem. "My to chceme zaměřit s ohledem na požár na téma obnovy přírody po požáru v národním parku. Bude to samozřejmě s edukativním vstupem a ti žáci půjdou i do terénu," přiblížil plány Kříž. "Chceme k tomu využít takzvanou Mlýnskou trasu, což je námi připravovaná alternativní trasa pro pohyb návštěvníků mezi Mezní Loukou, Třemi prameny a Pravčickou bránou," doplnil ředitel s tím, že na trase se děti dozví informace k obnově a rozvoji ekosystému po požáru. Na prohlídky se hlásí nejen školy z okolí rezervace, ale také ze vzdálenějších měst.
Na Mlýnské cestě řada stromů lehla popelem, některé se kvůli narušenému kořenovému systému po čase vyvrátily a další odstraňují těžaři. Vznikají tak průhledy, které nabízí pohledy do okolí. K detailnějšímu průzkumu Pravčické brány, Křídelní i Stříbrné stěny či Malého Pravčického kuželu poslouží dalekohled, jenž bude umístěn na připravovanou vyhlídkovou plošinu mezi Meznou a Třemi prameny. Mlýnská cesta bude podle ředitele doplněna ještě o drobnou infrastrukturu, třeba o posezení.
Místa, kde před osmi měsíci zuřil nejrozsáhlejší požár v České republice, s příchodem jara pomalu ožívají. Cesty, které neúnavně křižovala hasičská auta, jsou na okrajích rozryté od divokých prasat. V černém popelu mezi ohořelými kmeny vyrůstají trsy různých travin, mechů i hub. Cestu do lesa si po požáru našla vysoká zvěř, hmyz i obojživelníci. Kvůli ropuchám, skokanům a čolkům vybudovali strážci záchytné plůtky. Stovky jedinců, kteří putují po spáleništi k malým rybníkům nedaleko Mezní Louky, poté přenášejí přes silnici.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Slavomil Vinkler
2.4.2023 09:15Měli by jim hlavně vysvětlit, že požár je důsledkem záměny listnáčů jehličnany a koncem pastvy, obojí koncem 18. a počátkem 19. století. Požár se šíří jehličnatým opadem a biomasou v podrostu. Pyrofyty jako bříza, borovice , modřín, douglaska, vejmutovka by se měly silně omezovat.