Na pražském Císařském ostrově mají netopýři nové úkryty
Dvacetikilové budky, jejích vnitřní prostor je vysoký 40 centimetrů a šířka je 20 centimetrů, napodobují přirozené skrýše netopýrů, které mívají v dutinách starých stromů. Budky poslouží jako úkryt pro letní kolonie a díky tepelné izolaci v nich najdou netopýři úkryt i pro zimní období. Ve Stromovce žije celkem devět druhů netopýrů, nejvíce je netopýrů rezavých a parkových.
Letos na jaře do parku vypustila Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy na dvě stovky netopýrů rezavých, kteří byli v zimě objeveni při rekonstrukci bytu v Libni. V náhradním zimovišti pak tito hmyzožravci přečkali další chladné dny. V zimě by probuzení netopýři bez pomoci člověka uhynuli hlady a vyčerpáním, pokud by rychle nenalezli nové zimoviště. Netopýři jsou v zimě v hibernaci, kdy je jejich organismus zpomalený. Čerpají energii jen z tukových zásob.
Netopýři patří mezi živočichy z řádu letounů, kteří jako jediní savci dokážou létat. Aktivní jsou zejména v noci a v prostoru se orientují pomocí echolokace, kdy netopýr vydává krátké zvuky lidským uchem nezaznamenatelné, které se odrážejí od překážek a vracejí zpátky k netopýrovi, jenž díky tomu odhalí překážky i kořist. Živí se hlavně drobným hmyzem. Jednotlivé druhy patří mezi kriticky nebo silně ohrožené druhy a právní ochrana se vztahuje i na jejich stanoviště. Netopýři jsou ohroženi kvůli tomu, že jim mizí úkryty.
reklama