https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-prazskem-cisarskem-ostrove-maji-netopyri-nove-ukryty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pražském Císařském ostrově mají netopýři nové úkryty

8.11.2018 00:11 (ČTK)
Netopýři mají nové úkryty na pražském Císařském ostrově.
Netopýři mají nové úkryty na pražském Císařském ostrově.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Netopýři mají nové úkryty na pražském Císařském ostrově. Pracovníci Lesů hlavního města do korun stromů na konci října zavěsili šest dřevocementových budek, jež nahrazují netopýří úkryty ve stromech, které byly pokáceny kvůli stavbě Ústřední čistírny odpadních vod. Do každé budky se vejde až 150 netopýrů. Informovaly o tom Lesy hlavního města na svém webu. V roce 2015 umístily pět takových budek do sousedního parku Stromovka.
 

Dvacetikilové budky, jejích vnitřní prostor je vysoký 40 centimetrů a šířka je 20 centimetrů, napodobují přirozené skrýše netopýrů, které mívají v dutinách starých stromů. Budky poslouží jako úkryt pro letní kolonie a díky tepelné izolaci v nich najdou netopýři úkryt i pro zimní období. Ve Stromovce žije celkem devět druhů netopýrů, nejvíce je netopýrů rezavých a parkových.

Netopýří úkryt.
Netopýří úkryt.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Letos na jaře do parku vypustila Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy na dvě stovky netopýrů rezavých, kteří byli v zimě objeveni při rekonstrukci bytu v Libni. V náhradním zimovišti pak tito hmyzožravci přečkali další chladné dny. V zimě by probuzení netopýři bez pomoci člověka uhynuli hlady a vyčerpáním, pokud by rychle nenalezli nové zimoviště. Netopýři jsou v zimě v hibernaci, kdy je jejich organismus zpomalený. Čerpají energii jen z tukových zásob.

Netopýři patří mezi živočichy z řádu letounů, kteří jako jediní savci dokážou létat. Aktivní jsou zejména v noci a v prostoru se orientují pomocí echolokace, kdy netopýr vydává krátké zvuky lidským uchem nezaznamenatelné, které se odrážejí od překážek a vracejí zpátky k netopýrovi, jenž díky tomu odhalí překážky i kořist. Živí se hlavně drobným hmyzem. Jednotlivé druhy patří mezi kriticky nebo silně ohrožené druhy a právní ochrana se vztahuje i na jejich stanoviště. Netopýři jsou ohroženi kvůli tomu, že jim mizí úkryty.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist