https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zdarsku-jsou-dve-ohniska-raciho-moru-plati-veterinarni-opatreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Žďársku jsou dvě ohniska račího moru, platí veterinární opatření

10.7.2024 20:28 (ČTK)
Rak říční (Astacus astacus).
Rak říční (Astacus astacus).
Foto | Eusyllis / Wikimedia Commons
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR dnes instalovala informační tabule o ochranných pásmech souvisejících s výskytem račího moru na Žďársku. ČTK to řekl Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Na veterinární opatření vydaná kvůli plísňovému onemocnění, které decimuje evropské raky, upozornila Česká televize.
 
Nákaza se prokázala ve dvou přítocích řeky Svratky, v Chlébském potoku a říčce Nedvědička. Mimořádné veterinární opatření vydala krajská veterinární správa.

"Cedule se instalovaly dneska. Jsou na hlavních přístupových cestách. Je to v podstatě takový apel na občany, aby dodržovali ochranná opatření, a upozornění, co všechno může nastat, pokud by se ta opatření nerespektovala," řekl Hlaváč.

Cílem opatření je zabránit dalšímu šíření nákazy, kterou přenášejí zavlečené druhy raků. Z vod, kde se nákaza prokázala, se nesmějí přenášet jinam ryby a jiní živočichové. Rybáři si také musí očišťovat a dezinfikovat věci, které při lovu v nakažených vodách použili.

"Oblast ohniska sledujeme. Pokud by se tam nevyskytly další případy, tak bude opatření trvat šest měsíců," řekl ČTK ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka.

Na uhynulé raky upozornil AOPK ČR městský úřad v Bystřici nad Pernštejnem koncem června. Podle Hlaváče uhynuly nejméně stovky raků.

Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou vůči ní na rozdíl od evropských raků odolné. Účinný prostředek na léčbu neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Ohrožuje pouze raky.

Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce. Ve vodách, kde se nemoc prokázala, žije severoamerický druh rak signální. Nemoc, kterou přenáší, hubí domácího raka říčního, který je kriticky ohrožený. Oba druhy se ve vzhledu liší jen tím, že rak signální má světlé skvrny na klepetech.

Rak signální byl dřív cíleně chovaný na některých rybnících na račí maso. Z rybníků se rozšířil i jinam. Nepůvodní druhy se podle Hlaváče do místních vod dostaly také kvůli tomu, že je vypustili chovatelé, kteří je měli dřív v akváriích.

K šíření nákazy mohou neúmyslně přispět i ti, kteří se v dobré víře snaží raky zachránit z vyschlých potoků a přenést je jinam. "A pokud přenesou raky signální, tak se může stát, že je přinesou do lokality, kde následně způsobí katastrofu v populaci raka říčního," dodal Hlaváč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

11.7.2024 07:57
V Brněnské přehrade je rak pruhovaný v podstatě přemnožen. Asi už dolezl (byl přenesen) do Nedvědice?
Odpovědět
JM

Josef Mozek

11.7.2024 19:49
Odpovědět
JM

Josef Mozek

11.7.2024 19:53
Bylo zjištěno, že původní raci přeživší nákazu jsou odolnější a je předpoklad, že budou základem populace odolné račímu moru.
V budoucnu tak budou moci žít vedle sebe druhy původní evropské a druhý americké.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist