https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navrat-vlka-obecneho-do-krusnych-hor-pripomina-i-nova-sberatelska-mince?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrat vlka obecného do Krušných hor připomíná i nová sběratelská mince

8.11.2022 01:02 | BOŽÍ DAR (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Návrat vlka obecného do české přírody a také Krušných hor připomíná i sběratelská mince, kterou dnes pokřtili na Klínovci. Jde o minci ze série Nejkrásnější české hory, která představuje nejen česká pohoří, ale i charakteristické nebo vzácné a ohrožené živočišné druhy z těchto lokalit. Část výtěžku z prodeje nové sběratelské mince chce společnost Golden Gate, která minci vydala, věnovat organizaci Hnutí Duha, jež se věnuje projektům návratu šelem do české přírody a snaží se přispět k osvětě a k mapování soužití lidí a vlků.
reklama

 

První volně žijící vlky v Krušných horách zaznamenali v roce 2017. Od té doby se Vlčí hlídky Hnutí Duha snaží získat informace o rozmnožování vlčích smeček v teritoriu Krušných hor.

Odhady z poslední doby uvádějí, že v Krušných horách žijí zřejmě dvě smečky a jeden vlčí pár. Informace o množství a výskytu vlků získávají vlčí hlídky hlavně z fotopastí a z lokálních pozorování. Kromě Krušných hor je výskyt vlků potvrzený i v dalších českých pohořích, v Beskydech, Orlických horách, na Šumavě v Českém lese a dalších místech.

"Ta nejnovější z naší série autorské ražby spojuje motiv nejvyšší hory Krušných hor Klínovce a vlka obecného, který se vrací do české přírody,“ řekl generální ředitel Golden Gate Libor Brůna. V minulosti společnost na mincích představila Sněžku a orla skalního, Plechý a rysa ostrovida, Lysou horu a medvěda hnědého a naposledy pak Bukovec a tetřívka obecného. Tak jako v případě vlka putovala část ze zisku z prodaných mincí na podporu těchto zvířat, příjemci se staly Záchranná stanice Bartošovice, Hnutí Duha a Nadace Ivana Dejmala.

Stříbrné mince o hmotnosti jedné trojské unce (31,1 g) a ryzosti 999/1000 razí australská mincovna The Coin Company podle grafického návrhu přední světové designérky a ilustrátorky Elise Martinsonové. Protože Česká národní banka neposkytuje licence na ražbu korporátních mincí, vyžívá společnost Golden Gate ražby na ostrově Niue, což je nezávislý stát přičleněný k Novému Zélandu. Proto je na zadní straně i hlava nedávno zesnulé britské královny Alžběty II. Mince je tak legálním platidlem tichomořského ostrova, její nominální hodnota jsou dva novozélandské dolary.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.11.2022 08:39
No, když to bude jenom jeden, tak nic proti tomu.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist