https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-probihal-prevoz-peti-zanedbavanych-vlku-z-prazskeho-chovu-do-zoo-tabor
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak probíhal převoz pěti zanedbávaných vlků z pražského chovu do ZOO Tábor?

26.7.2024 05:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Uspaný vlk.
Uspaný vlk.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká inspekce životního prostředí
Ve středu 17. července 2024 došlo v městské části Praha 17 k odebrání pěti vlků ze soukromého nelegálního chovu. Vlci žili na malé předzahrádce řadového domu v naprosto nevyhovujících podmínkách a bez příslušných veterinárních povolení.
 
Všechna zvířata byla úspěšně převezena do záchranného centra v Zoologické zahradě Tábor, které se stalo jejich prozatímním domovem, než pro ně bude zajištěno vhodné trvalé umístění.

Kromě zástupců Ministerstva životního prostředí, které akci organizovalo, se odebrání vlků zúčastnili také inspektoři České inspekce životního prostředí, veterináři a složky integrovaného záchranného systému. Po zabezpečení zahrady a okolních ulic byla zvířata postupně uspána a veterinárně vyšetřena.

Vlk v nelegálním chovu.
Vlk v nelegálním chovu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká inspekce životního prostředí

Vlci byli zváženi, byla jim změřena teplota, tlak a odebrána krev, která kromě klasických zdravotních testů poslouží také ke genetickým analýzám.

„Prověřujeme, zda chovatel odebraných vlků dodržoval všechny zákonné podmínky. Pomocí genetických testů budeme zjišťovat, zda zde nedocházelo k nelegálnímu prodeji. Každý chovatel ohroženého druhu musí být schopen prokázat jeho původ. Vědomé nakládání s vlky či kříženci bez potřebných dokumentů je nelegální a prodejce, stejně tak jako kupující, se vystavují postihu,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.

Vlci v kotcích.
Vlci v kotcích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká inspekce životního prostředí

Po veterinární kontrole byli vlci naloženi do transportních beden a pod dozorem probuzeni. Ve spolupráci se Zoologickou zahradou v Hluboké nad Vltavou byli přepraveni do záchranného centra pro ohrožené živočichy v Táboře, které zřídilo Ministerstvo životního prostředí teprve před několika týdny. Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v ZOO Tábor je nejmodernější svého druhu v České republice. Zvířata zde mají k dispozici komfortní prostředí, včetně jezírka a vyvýšené palandy. Vlci, kteří dříve žili ve stísněných podmínkách, si nyní užívají prostorný a pohodlný domov.

V Praze na dvorku žila zvířata celý život odděleně ve dvou skupinách a toto rozdělení je respektováno i v Táboře. Mladší skupina, složená ze dvou pětiletých samic, byla umístěna do jednoho výběhu. Starší, smíšená skupina, zahrnující jedenáctiletou samici a devítiletého a osmiletého samce, byla vypuštěna do výběhu druhého.

V novém domově.
V novém domově.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká inspekce životního prostředí

„Mladší skupina po vypuštění začala okamžitě prozkoumávat výběh a těšila se výborné fyzické i psychické kondici. Vypouštění starších jedinců bylo o něco komplikovanější. Bývalý majitel venčil vlky naposledy v době, kdy byla ještě štěňata. Od té doby žili tito vlci v malém a uzavřeném prostoru, z otevřeného výběhu byli proto zprvu vyděšení,“ popisuje proces vypuštění Ondřej Peč, inspektor ČIŽP, který u akce asistoval.

„Když se odhodlali opustit uzavřený prostor transportní bedny, byli rozčarováni z trávy, kterou spatřili naposledy před mnoha lety. Po několika nejistých hodinách se ale i tito jedinci vzpamatovali a začali se rozhlížet po novém domově,“ dodává Ondřej Peč.

Vlk obecný se zákonem o ochraně přírody a krajiny řadí v ČR mezi kriticky ohrožené druhy a podléhá úmluvě CITES upravující mezinárodní obchod s ohroženými druhy (více o CITES). Jen za první polovinu tohoto roku řešila inspekce nebo jiné úřady celkem 10 exemplářů vlků nebo kříženců chovaných v rozporu se zákonem. Inspektoři ČIŽP také evidují případy, kdy byli hybridi vlka a psa veřejně nabízeni k prodeji, případně inzerováni jako českoslovenští vlčáci.


reklama

 
ČIŽP

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Elias

26.7.2024 09:12
Táborská zoo je pěkná, byl jsem tam předevčírem. Vlci arktičtí i vlci obecní tam mají moc hezké výběhy. Stejně tak ostatní zvířata. ;)
Odpovědět
Ra

Radek

26.7.2024 10:17 Reaguje na Petr Elias
Jak může někdo říct nebo do konce myslet váženě , že někde v zoo mají divoká zvířata krásný domov .
Odpovědět
PE

Petr Elias

26.7.2024 10:24 Reaguje na Radek
Také bych by se mi víc líbilo, kdyby je vypustili v nějaké inteligentním životem neosídlené pustině (třeba kolem Ostravy). Ale zoo v Táboře je pro ně stokrát lepší než ten kotec. ;)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

26.7.2024 12:38 Reaguje na Radek
Proti podmínkám u dřívějšího majitele je to pro ně ráj.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

26.7.2024 13:36
Však oni je za chvíli vypustí s velkou slávou do přírody. Nedivila bych se kdyby to byla chovná stanice ochránců vlků. Nějak jsem v článku postrádala postih, který chovateli hrozí.
Odpovědět
PE

Petr Elias

26.7.2024 13:52 Reaguje na Alena Lyskova
To by bylo nejlepší. Trvale je vypustit - bohužel to nejde. ;) A možná když odložíte tu vaši rudou mlhu nenávisti, tak si všimnete tohoto:

,, Vlci byli dočasně umístěni do záchranného centra CITES v ZOO Tábor, kde budou mít po dlouhé době důstojné podmínky pro život, a ministerstvo hledá trvalé umístění, které bude splňovat podmínky pro chov vlků, a kam budou moci být později přemístěni.,,

Odpovědět
Ra

Radek

26.7.2024 14:32 Reaguje na Petr Elias
Typické bláboly ochranářů , ti nejlépe ví jak a kde se dobře daří divokým šelmám . Tohle může obhajovat pouze idiot z čsop , duhy a jim podobné organizace .
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

27.7.2024 08:10 Reaguje na Petr Elias
Vlčice v zajetí se po dosažení dospělosti zabijí.V přírodě má šanci na útěk.I to se přihodilo před lety v naší top ZOO.To co návštěvník vidí jsou kastráti.
Odpovědět
Ra

Radek

27.7.2024 10:38
To co návštěvník vidí , je pohádka pro oči a hlavně jeho peněženku . Park pro nudící se lidi , v noci se pořádají safari , svítí se lidičkám a vypráví se pohádky , o tom jak a kolik jich zachránili …..hlavně když to generuje peníze .

Bohužel už to není až taková pohádka pro zvířata co tam musí žít !

Za mě by měli tak zvané vyspělé země , budovat ZOO v místě ohrožení druhu a to pouze za účelem reprodukce a návratu spět do divočiny .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist