Nedělní Den Země 2018 upozorní na problematiku používání plastů
Nárůst plastů v životním prostředí ohrožuje naši planetu. Earth Day Network spustila víceletou kampaň na zastavení znečišťování plasty. Mezi její cíle patří omezení používání plastů na jedno použití, podpora regulace a dalších snah místních vlád v boji proti znečištění plasty a podpora alternativních materiálů. Dále pak podporuje 100% recyklaci plastů a změnu lidského chování tak, aby došlo k omezení používání plastů a jejich důsledné recyklaci.
Plasty kolem nás
Plasty v oceánech způsobují nejen otravu a zranění mořských živočichů, ale také se dostávají do potravinového řetězce. Plasty tak mohou být hrozbou i pro lidské zdraví. Plasty narušují lidské hormony a způsobují ranou pubertu a vážná onemocnění ohrožující život. Při nedávné studii našli vědci plastové částice v tělech téměř tří čtvrtin ryb žijících v oceánu. Při průzkumu 233 ryb vylovených v severovýchodní části Atlantiku v hloubce do 600 metrů bylo ve vnitřnostech ryb nalezeno 452 úlomků plastů. Podle odhadů OSN v oceánu každý rok končí kolem 8 milionů tun odpadu. Plastový odpad zabije ročně jeden milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců a nespočet ryb.
Přečtěte si také |
Jíst plasty? Pokud jste ryba, tak to dává smysl: vypadá to jako jídlo, voní to jako jídlo
Dle nového zjištění se na znečišťování moře mikroplasty podílejí i drobní korýši.
Přečtěte si také |
Na znečišťování moře mikroplasty se podílejí i drobní korýši. Z jedné igelitky udělají 1,75 milionů malých kousků
Mikroplasty se objevují všude, v kohoutkové vodě, pivu, mořské soli nebo rybím mase. Výzkumníci z univerzity v New Yorku navíc zjistili, že jsou přítomny i v “nezávadné“ balené vodě.
Přečtěte si také |
Mikroplasty obsahuje i „čistá“ balená voda
Významným příspěvkem ke kontaminaci životního prostředí je “plastový prach“, vznikající třením pneumatik o povrch vozovky.
Přečtěte si také |
Mikroplasty jsou všude. Vědcům pro výzkum jejich vlivu na naše zdraví chybí kontrolní skupina
Mikroskopické fragmenty plastů mohou mít nedozírné následky pro prakticky všechny suchozemské ekosystémy.
Přečtěte si také |
Mikroplasty v půdě. Němečtí vědci upozorňují na dosud opomíjenou ekologickou hrozbu
Čína například zakázala dovoz plastových odpadů ze zahraničí.
Přečtěte si také |
Čína zakázala dovoz plastových odpadů ze zahraničí. A dramaticky tak mění pravidla globálního trhu s odpady
Vzorem Vám může být Rakouská rodina, která se ve své domácnosti vzdala plastů.
Přečtěte si také |
Rakouská rodina se ve své domácnosti vzdala plastů. Lékaři sledovali, co to udělá s jejich zdravím
Snižovat produkci svých odpadů nedělá život složitějším, ale naopak jednodušším, tvrdí Bea Johnsonová, propagátorka hnutí Zero waste.
Přečtěte si také |
Nakupovat bez obalů se dá i v supermarketech, tvrdí královna Zero waste Bea Johnsonová
Nebo se spotřebitel může vyhnout vzniku odpadu.
Přečtěte si také |
Tipy a praktická doporučení z praxe, jak se doma vyhnout vzniku odpadů
Seznam akcí v jednotlivých krajích v ČR
Po celém světě se konají jarmarky, festivaly, pochody, soutěže, koncerty, úklidové práce a jiné aktivity na tisících místech. Akce ke Dni Země se budou konat i po celé ČR. Podrobnosti k akcím a mapu akcí ke Dni Země naleznete na stránkách denzeme.cz.
Hlavní město Praha ke Dni Země 2018 pořádá na konci dubna a na začátku května informačně vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na ochranu životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech atraktivních přírodních lokalitách na území hl. m. Prahy - v Oboře Hvězda, v Letenských sadech a v Zahradě Kinských. Výpis pražských akcí s odkazy naleznete na stránce portalzp.praha.eu.
Podrobný výpis akcí naleznete na denzeme.cz.
Historie Dne Země
Historie Dne Země sahá do roku 1969, kdy si americký senátor Gaylord Nelson udělal výlet do Santa Barbary, kde uviděl velkou ropnou skvrnu. Po návratu do Washingtonu navrhl zavést národní svátek oslavující Zemi. Oslavy se poprvé konaly v USA roku 1970. Lidé tehdy chtěli upozornit na potřebu zlepšení životního prostředí, zvýšení energetické účinnosti, hledání obnovitelných zdrojů energie či recyklaci odpadů. První svátek Den Země slavil úspěch a postupně se rozšířil na globální úroveň. Od roku 1990 je jako světový svátek životního prostředí slaven i v České republice. Se Dnem Země je spojován i John McConnell, který představil stejnou myšlenku na jednání Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) o životním prostředí. Ve stejném roce navrhl vlajku Země.
reklama