https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nekula-evropska-komise-umozni-zmeny-v-zemedelskych-dotacich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nekula: Evropská komise umožní změny v zemědělských dotacích

29.12.2022 00:52 | PRAHA (ČTK)
Podle Nekuly se podařilo vyjednat pro české zemědělce dobré podmínky. Upozornil na to, že celý plán dotací je velký kompromis mezi světem zemědělství a životního prostředí.
Podle Nekuly se podařilo vyjednat pro české zemědělce dobré podmínky. Upozornil na to, že celý plán dotací je velký kompromis mezi světem zemědělství a životního prostředí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jedním z nejdůležitějších úkolů ministerstva zemědělství (MZe) pro letošní rok bylo dokončení strategického plánu Společné zemědělské politiky EU, který nastavuje pravidla zemědělských dotací. V příštím pětiletém období do českého zemědělství na jeho základě poputuje zhruba 200 miliard korun. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v rozhovoru s ČTK řekl, že nyní se musí ministerstvo a další úřady věnovat nastavení všech systémů správy dotací a také seznámit s jejich podobou všechny zemědělce. Uvedl, že Evropská komise umožňuje státům požádat o změny v plánech.
 

Nekula nastoupil do funkce na začátku letošního roku a tématem nastavení plánu dotací se musel věnovat hned od začátku působení na MZe. Uvedl, že resort se musel vypořádat například s balíkem 340 připomínek Evropské komise, která strategický plán nakonec schválila na konci listopadu. Nekula připomněl, že vše se muselo stihnout za velmi omezenou dobu vzhledem k tomu, že plán musel projít hodnocením dopadů na životní prostředí EIA, schválením vlády a koncem listopadu jeho podobu definitivně potvrdila komise.

Podle Nekuly se podařilo vyjednat pro české zemědělce dobré podmínky. Upozornil na to, že celý plán dotací je velký kompromis mezi světem zemědělství a životního prostředí. Peníze z dotací nesměřují pouze na ekonomickou udržitelnost sektoru, ale celá EU se výrazně posouvá směrem k vyšší ochraně životního prostředí. "Unie tlačí na to, aby zemědělci napříč státy šetrněji hospodařili v krajině a měli jsme zdravější potraviny, vodu, zdravější půdu," doplnil.

Ministr poukázal na to, že se vyjednala vyšší míra spolufinancování Programu rozvoje venkova z národního rozpočtu, ze kterého jdou peníze hlavně na investice. V příštím dotačním období bude podíl peněz z rozpočtu 65 procent, předtím to bylo 35 procent. Například Slovensko má míru kofinancování 36,9 procenta, podotkl. Schválením strategického plánu začíná další část práce pro ministerstvo a další úřady jako nastavení IT systémů nebo metodiky vyplácení dotací. Důležité je podle ministra seznámit všechny zemědělce s detaily strategického plánu.

Nekula uvedl, že s komisí státy EU jednaly o tom, aby se při řešení případných nedostatků přihlíželo k tomu, že nové dotační období je teprve na začátku a eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski s tím souhlasil. "Určitá míra porozumění tam bude, ale ne ve smyslu, že se nebude dodržovat nic," řekl.

Členské státy budou mít také možnost požádat o změnu strategických plánů, uvedl ministr. Každý rok budou moci podat jednu žádost o změnu a tři mimořádné žádosti, za celé dotační období jich lze podat tedy celkem osm. Nekula upozornil na to, že plány většina států včetně ČR odesílala komisi na začátku letošního roku za úplně jiné ekonomické situace, než je nyní. "Evropská komise to vnímá a proto dává prostor pro určitou úpravu," doplnil.

Jedním z kompromisů, který se podařilo vyjednat s ministerstvem životního prostředí (MŽP) je podle ministra zavedení přísnější ochrany půdy proti erozi až od roku 2024. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal upozornil na to, že právě problematika erozního ohrožení je jedním z témat, které by se mělo příští rok ještě znovu otevřít. Doplnil, že přísnější nastavení může být velký problém například pro pěstitele brambor nebo kukuřice.

Podle Nekuly díky kompromisu s MŽP je čas nalézt řešení, jak umožnit zemědělcům hospodařit i na půdě ohrožené erozí. Zabývá se tím také Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy. "Máme rok na to, abychom našli řešení. Chápu stres na straně zemědělců, ale řešení máme předpřipravená," doplnil s tím, že do konce ledna by mohla vzniknout hrubá představa možných řešení problematiky. Podle ministra je rovněž jedním z důležitých prvků k ochraně proti erozi zmenšování osevních ploch jedné plodiny na deset hektarů v erozně ohrožených oblastech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.12.2022 05:41
V první řadě pochvala redakci za pěkné ilustrační foto, tak nějak by to mohlo vypadat v blízké budoucnosti všude. Kompromis to musí být každopádně, nemůžou aktivisti ani baroni vyhrát 10:0. Zatím to vypadá, že vše je na dobré cestě, jen ty dotace je třeba stále sledovat a hlídat ve smyslu maximálního využívání při ozeleňování krajiny. Kdo říká, že to jsou "vyhozené prachy", tak se velice mýlí. Zemědělská krajina může být i hezká, a stačí k tomu poměrně málo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2022 08:14 Reaguje na Karel Zvářal
A proč je ten zelený pás zaplocený z obou stran?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.12.2022 08:24 Reaguje na Pavel Hanzl
V štatlu srnci nevytloukají, ale v poli by z těch stromečků moc nezbylo.
Odpovědět
va

vaber

29.12.2022 10:08 Reaguje na Karel Zvářal
vám to připadá jak hezká krajina?
mně jako hrůza ,krajina, ve které nemůže nic žít ,likvidace mnoha druhů rostlin i živočichů,
samotný plot říká ,že je něco nezdravého ve státě dánském
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.12.2022 17:00 Reaguje na Karel Zvářal
No já nevím, obrázek spíše ukazuje biopás na hřebenu a ten moc hlíny nechytí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.12.2022 18:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jaktože ne? Kde nejvíc fouká? Na kopci. Zeslabení větru znamená 1) menší odnos prachu/ornice 2) menší vyfoukání půdní vlhkosti i rosy na ozimech. Umístění na horizontu je efektní i z krajinářského (estetického) hlediska.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.12.2022 08:44
to se zemědělský agroferti napakujou, co až dotace skončí?
Odpovědět
va

vaber

29.12.2022 10:15
my máme málo zemědělské půdy?
že ministr chce umožnit zemědělcům hospodařit i na půdě ohrožené erozí,
to má být ochrana krajiny? nebo jen možnost pro zemědělce brát dotace i na tuto půdu,
nevím co, nebo kdo, k takovým krokům ministra vede
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.12.2022 10:54 Reaguje na vaber
Nedávno tu byla ukázka města, ve kterém je spousta vody - čiré, v dlouhých vanách, bez hmyzu, ryb, v podstatě mrtvé. Ale máme čárku za "zavlažování"... Tam kde voda má být, jsme ji vysušili. Tam kde je naprosto zbytečná, se jí "chlubíme".

A já doufám, že je toto jen začátek, i když v kulturní polopoušti je i malá oáza dobrá. A hezká!
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

29.12.2022 12:44 Reaguje na vaber
Že je půda označená jako ohrožená erozí znamená, že má takové vlastnosti, které vznik eroze usnadňují. Nezohledňuje aktuální využití půdy, jen možnost ohrožení. Takže do výměry půdy ohrožené erozí se započítávají i plochy zatravněné, plochy sadů atd., tedy půda, na které aktuálně eroze neprobíhá.
Pokud hospodaříte na půdě erozně ohrožené tak, aby byla eroze minimální, nic hospodaření nebrání. A ano, půdy máme málo, takže si nemůžeme dovolit ji jen tak z hospodaření vyjmout. Navíc při tlaku na maximální ekologizaci zemědělství, zábory půdy na stavby a na neprodukční účely, bude výměra obhospodařovatelné půdy a výnosy z ní klesat. Pokud chcete mít co do úst, nezbyde, než se snažit o zachování možnosti půdu obhospodařovat, neb krmivo vám samo od sebe do úst létat nebude. Aspoň v tomto případě ministr zemědělství dělá svou práci = hájí zájmy zemědělců, aby ostatní občané měli co do huby.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.12.2022 17:01 Reaguje na Marcela Jezberová
Hlavně že se třicet let staví skladové haly. Potraviny dovezeme a majitelé pozemků se napakují.
Odpovědět
va

vaber

30.12.2022 09:49 Reaguje na Marcela Jezberová
vidím všude, kolik půdy se přestalo obdělávat a kolik půdy zmizelo pod zástavbou,
když chce ministr chránit zemědělskou půdu, musí chránit půdu hlavně před výstavbou ,to je zcela nevratná změna,
mimochodem, co to tedy dle vás a ministra znamená ,,hospodařit na ohrožené půdě,,? viz vaše příklady ohrožené půdy,
a dá se hospodařit na takové půdě bez erozních následků?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.12.2022 13:38 Reaguje na vaber
No jo no, orná půda 10 Kč/m2 stavební pozemek 10tisíc Kč za m2. No neprodej to.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist