https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nelegalni-ferrata-ohrozovala-hnizdeni-sokolu.byla-odstranena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nelegální ferrata ohrožovala hnízdění sokolů. Byla odstraněna

9.2.2021 14:20 | LITOMĚŘICE (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Stanislav Mitáč / AOPK
V přírodní rezervaci Vrabinec vzniklo bez vědomí úřadů sedm nelegálních ferratových cest, které poškodily zdejší cennou přírodu. Kvůli častému rušení se například nezdařilo hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků, jako jsou sokol stěhovavý a výr velký. Jedna ferratová cesta dokonce vedla metr od hnízda sokolů. Sokoli později hnízdo opustili ve fázi inkubace snůšky. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR společně s obcí Těchlovice a Českým horolezeckým svazem proto zajistila demontáž těchto nelegálních ferrat.
 

„Staviteli byla v přestupkovém řízení vyměřena pokuta a zároveň byl vyzván k odstranění ferrat. Dlouhodobě však odmítá spolupracovat. Protože se blíží začátek hnízdní sezóny ptáků, odstranila obec Těchlovice, která je vlastníkem pozemků, ferraty na vlastní náklady,“ vysvětluje Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří. Pomocnou ruku podali místní horolezci a především jednotka Hasiči-Rescue.

Detail opuštěného hnízda sokolů na Vrabinci.
Detail opuštěného hnízda sokolů na Vrabinci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Porteš / AOPK

Horolezecké aktivity jsou na Vrabinci nadále povoleny, vyjma období hnízdění. Pěší turisté mohou do rezervace vstoupit po značených cestách.

Zdejší přírodu ferraty poškodily. Nejenže zmařily hnízdění sokolů, ale vysoký tlak návštěvníků vedl k intenzivnímu sešlapu dříve nedotčených skalních ploten s cennou florou. Utrpěla zejména část populace ohrožené tařice skalní. Masivní kovové prvky a lana ferrat narušily vzhled této krajinné dominanty a zároveň zasahovaly do pozůstatků středověkého hradu.

„Agentura ochrany přírody a krajiny ČR rozhodně nehodlá blokovat rozvoj sportovních aktivit v chráněných územích. Sportovci nezřídka velkou měrou přispívají k aktivní ochraně významných lokalit. Je však třeba, aby své záměry konzultovali a realizovali v souladu se zákony a dle odborných doporučení,“ dodává Petr Kříž.

V loňském roce bylo instalacemi nelegálních via ferrat v přírodních rezervacích zmařeno hnízdění sokolů na dvou ze čtyř přirozených skalních hnízdišť v Českém středohoří.

Úspěšné hnízdění sokolů na jiném místě českého Středohoří. Ilustrační snímek.
Úspěšné hnízdění sokolů na jiném místě českého Středohoří. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Porteš / AOPK

Kvůli nelegální ferratě se minulý rok nezdařilo hnízdění sokolů například na Kozím vrchu u Ústí nad Labem. Nelegální ferrata byla i zde odstraněna.

Samice sokolů jsou na počátku hnízdění, a zejména při snášení a inkubaci vajec, velmi citlivé. Při pocitu ohrožení hnízdo nezřídka opustí. Velmi stresující je pro ně pohyb turistů a horolezců v blízkosti hnízda a nad jeho úrovní.

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR proto každoročně uzavírají řadu míst, aby hnízdícím sokolům zajistili klid. V Českém středohoří se to týká Průčelské rokle nedaleko Brné nad Labem, Kozího vrchu, Vrabinci a části Vaňovských skal. I přes časté terénní kontroly někteří lidé dočasné uzavírky území nerespektují.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 14:46
To zase bude keců o omezování práv občanů na vyžití ve volném čase.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.2.2021 14:55
No sláva ... sundat to všechno a všude. Ferrata na takovýhle kvak, to je fakt něco.

Aby bylo jasno, jedna věc je ferrata v Alpách a jiná někde, kde to vypadá jako blbější lanové centrum. A když už, tak ať si Bělina&spol. koupí nějaký lom a prasí si na vlastním a ne na cizím.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 16:02 Reaguje na Svatá Prostoto
Proč by vyhazovali balík peněz, když si to můžou za bakšiš pronajmout. A až to tam lidi přestane bavit, vypoví smlouvu a pronajmou si něco jiného.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.2.2021 16:01
to je bohužel velmi smutný příběh. jeden Povrlský starobní důchodce, ve své době významný prvovýstupce a "klasik" na stará kolena podlehl slavomamu, a provádí věci pošahané. dělám prvovýstupu přes starší (i své vlastní!) cesty počínaje, přes tlučení nýtů do historických zdí zřícenin a ferátami v nejcenějších chráněných lokalitách konče.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

9.2.2021 16:16 Reaguje na Lukas B.
Celá léta dával kruhy moc daleko od sebe a teď se mu doma hromadí železo :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.2.2021 16:26 Reaguje na Marek Drápal
jak říkám, velmi smutnej příběh. když jsem začínal lézt, bylo tomu starobnímu důchodci plusmínus tolik, kolik je teď mě, a tenkrát to byl legenda a sůl země.
Odpovědět
Pa

Papouš

9.2.2021 22:27 Reaguje na Lukas B.
Jestli se nýty v hradní zdi týkají Vrabince, tak jde o dvě cesty - jedna z roku 1977, druhá z roku 1998, pokud koukám správně. Tipuju, že je tam natlouk kolem toho 1998, takže to nebude aktuální přešlap.
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.2.2021 08:35 Reaguje na Papouš
ano, samozřejmě, bláznivost tohoto legendárního muže není žádná novinka a trvá něco okolo pětadvaceti let.

před třiceti- pětatřiceti lety ovšem mohl být a byl pro některé pubertální začínající adepty horského sportu romantickým vzorem.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 10:27 Reaguje na Papouš
Mě nejvíc mrzí, že tito horolezci jdou za přírodou s tím, že ji ničí a nechtějí si to připutit. Z celého tohoto oboru se dneska stal byznys, který má se sportem už málo společného. Názorným příkladem je výstup na Mount Everest. Zdolání této hory je otázka peněz a masové turistiky. Nahoru se vystupuje v zástupu a pokud někoho opustí síly, je odstrčen z chodníčku a obvykle nepovšimnut umírá. Cesty nahoru už nejsou popisovány podle přírodních ukazatelů, ale podle odhozeného odpadu, případně ležící mrtvoly. Nikdo nemá dost síly, aby ten odpad, případně tu mrtvolu snesl dolů a tak tam leží tak dlouho, až se ponoří do napadaného sněhu. Okolí základních táborů pak připomíná vyloučené lokality kdekoliv na světě, protože se tam povalují desítky tun odpadů. Jestli takhle má vypadat vrcholový sport, tak se bez něj raději obejdu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.2.2021 11:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Výstup na E normálkou a s flaškou není vrcholový sport. Ne že by to byla nějaká zívačka, ale skutečně špičkový alpinismus je už dávno něco jiného.

A ten E má prostě smůlu, že je nejvyšší ... jiné osmy na tom tak strašně nejsou.

Tohle není o sportu, ale o honění si ega. A děje se to všude možně.

Tohle je nicméně hodně jiný příběh, tady se jedná o konkrétního jedince, kterému holt s léty hráblo. A to bez legrace a nadsázky.
Odpovědět
JM

Joska Malý

12.2.2021 18:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Koukám, že je tady detašovaná diskuze z Lezce. A on je už fakt tak senilni, nebo to řídí Saruman bílý z Bynovce?
Odpovědět
MF

Michal Fejfar

10.2.2021 16:19
Ferrat s upírama. Se nedivim, že to zakázali.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.2.2021 21:18
Koukám, že tady někdo zas nerespektoval vlastnická práva majitelů pozemků.
Věc je jasná, bez milosti odstranit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist