https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecka-vlada-omezeni-dodavek-plynovodem-nord-stream-1-je-politicke-rozhodnuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německá vláda: Omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 je politické rozhodnutí

15.6.2022 16:03 | BERLÍN (ČTK)
Habeck uvedl, že servisní práce se měly uskutečnit až na podzim a neměly by přepravní kapacitu plynovodu snížit o 40 procent.
Habeck uvedl, že servisní práce se měly uskutečnit až na podzim a neměly by přepravní kapacitu plynovodu snížit o 40 procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Omezení dodávek ruského plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1, o kterém v úterý informovala ruská státní plynárenská společnost Gazprom, je politickým rozhodnutím a nelze ho ospravedlnit technickými důvody. Řekl to dnes německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. Gazprom v úterý oznámil, že dodávky se snížily zhruba o 40 procent.
 

Gazprom v úterý omezil přepravní kapacitu plynovodu Nord Stream ze 167 milionů krychlových metrů maximálně na 100 milionů krychlových metrů plynu denně. Opatření zdůvodnil zpožděním v návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě. Siemens později oznámil, že kvůli sankcím nemůže provozovateli plynovodu předat zpět plynovou turbínu, která je v současnosti na generální opravě v Kanadě.

Habeck dnes nicméně uvedl, že servisní práce se měly uskutečnit až na podzim a neměly by přepravní kapacitu plynovodu snížit o 40 procent. Prohlásil také, že údržba zařízení západním sankcím nepodléhá.

Ministr zároveň ujistil, že Německo teď nemá problémy s dodávkami plynu. Dodavatelům se podle něj zatím daří získávat plyn z jiných zdrojů, uvedla agentura DPA.

Plynovodem Nord Stream 1 se přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, jde o hlavní trasu pro export ruského plynu do Evropské unie. Na dodávky plynu do České republiky by snížení přepravní kapacity plynovodu podle oslovených odborníků nemělo mít vliv.

Paralelně s plynovodem Nord Stream 1 vede i nově dokončený plynovod Nord Stream 2. Německo ale kvůli ruské invazi zprovoznění tohoto projektu zablokovalo.

Situace kolem dodávek ruského plynu se letos zkomplikovala v důsledku ruského útoku na Ukrajinu. Gazprom v květnu oznámil, že už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Zdůvodnil to ruskými sankcemi na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ten vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

16.6.2022 08:39
Inu nakonec se pravda začne objevovat v celé své nahotě. A to všude. Jen bude zajímavé, jak ji kdo bude jak okecávat či zahalovat. Rus už začal, nyní se těšme na tu druhou stranu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.6.2022 09:25 Reaguje na Zan K.
Rus se snaží vydírat a Evropa ho má v paži. Poďělali se jen Maďáróni a pokud se nejedná o hlasování o sankcích, nikoho nezajímají.
Evropa hledá náhradu rychleji, než se Rusi vymudrují, koho kde na čem vydírat.
Rus visí hlavně na ropě do EU, ta mu končí v prosinci, tak chce podmazat Indii. Jenže pojišťovny nepojistí tankery.
Prskají jen Řekouni, ale oni můžou vozit ropu do Evropy odkudkoliv ze světa, něma problema.
Tak ruská pojišťovna je pojistí, což vyvolává mohutný smích.
Tak jen ty ruské, cha cha, což je sotva čtvrtina potřebných. A tak si tady žijem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.6.2022 14:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropa ho má v paži ... a to vypadá jak? Takhle ...
"Cena plynu pro evropský trh se od pondělí zvýšila zhruba o 70 procent, surovina se nyní prodává za více než 140 eur, což je v přepočtu 3465 korun, za megawatthodinu. Na vině je možné odstavení plynovodu Nord Stream 1.

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusko-zemni-plyn-nemecko-plynovod-cena-rust.A220616_125009_eko-zahranicni_jla
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.6.2022 07:33 Reaguje na Svatá Prostoto
Jistě. Americký LNG stojí 11 doláčů, ruský 140.
A to jako bude Evropa kupovat jak dlouho??
Jen do té doby, než sežene náhradu a to za prakticky jakoukoliv cenu. Takže to mužici můžou začít balit celý. Jak z Evropy vypadnou, už nikdy se sem nevrátí, nikdo s nimi žádnou smlouvu neuzavře.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist