Německo podle Baerbockové podporuje unijní embargo na dovoz ruské ropy Aktualizováno
"V Evropské unii podporujeme to, abychom se v šestém sankčním balíku EU společně rozhodli pro zastavení (dovozu ruské) ropy," řekla Baerbocková o možném zablokování dodávek ropy z Ruska. Zdůraznila, že přípravy na provoz bez ruské ropy jsou v plném proudu, a dodala, že odvolávání sankcí proti Moskvě bude myslitelné teprve po úplném stažení ruských vojáků z Ukrajiny.
Německý ministr hospodářství minulý týden v úterý prohlásil, že možné zastavení dodávek ropy z Ruska by už pro Německo nebylo katastrofou, neboť podíl této ropy na spotřebě suroviny v Německu se během několika týdnů podařilo snížit z 35 na 12 procent. Ministr ale upozornil, že odmítnout ruskou ropu by mohlo vést ke zdražování.
Na svém odmítavém postoji k embargu ale dál trvá Maďarsko. "Postoj Maďarska ohledně jakéhokoliv embarga na ropu a plyn se nezměnil: my to nepodporujeme," sdělil na dotaz agentury Reuters mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.
Unijní státy budou tento týden projednávat návrh šestého souboru protiruských sankcí, jehož zásadní součástí je právě ropné embargo. Zveřejnit by jej šéfka komise Ursula von der Leyenová mohla již v úterý. Podle diplomatických zdrojů by návrh měl počítat s ukončením dovozu ruské ropy do konce roku. Jeden z unijních činitelů dnes novinářům sdělil, že navržený systém může obsahovat výjimky pro dvě země nejvíce závislé na ruské ropě, tedy Maďarsko a Slovensko. Sedmadvacítka musí sankce schválit jednomyslně a ústupky mají Budapešť a Bratislavu přesvědčit k podpoře nového balíku.
To, že unijní země nemají na embargo stejný názor, dnes na tiskové konferenci uznal i německý ministr hospodářství. "Ostatní státy se ještě nepřiblížily nezávislosti na ruské ropě jako Německo, to musíme respektovat," řekl ministr Habeck. Berlín tak podle něj nechce u spojenců v unii způsobit ekonomickou katastrofu. "Zda embargo bude, to nevím," řekl.
Habeck dodal, že embargo by mohlo vést ke globálnímu zvýšení cen ropy, ze kterého by v konečném důsledku mohl těžit ruský prezident Vladimir Putin. "Budeme o tom dnes hovořit," řekl Habeck k dnešnímu jednání unijních ministrů energetiky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Richard Vacek
2.5.2022 16:19Pokud bude cena vyšší, stačí Rusku exportovat do zemí typu Indie a Čína menší množství při dosažení stejného obratu.
Viděli jsme to s černým uhlím. EU v březnu ohlásila embargo a cena stoupla o 50%. Zájem projevila Čína a Indie, kde se uhlí našlo kupce. Stačí se podívat, jakou příležitost v sankcích vidí Indie (a co říkají v komentářích tamější čtenáři):
https://timesofindia.indiatimes.com/business/india-business/indian-exporters-head-to-russia-eye-food-chemicals/articleshow/91245036.cms
Pavel Hanzl
2.5.2022 21:58 Reaguje na Richard VacekEU je pro Rusko naprosto klíčový trh, dělá mu 60% z celého zahraničního obchodu. Pro EU je to ale asi 4%.
Svatá Prostoto
3.5.2022 11:46 Reaguje na Pavel HanzlTady máte víc info ... https://www.eia.gov/international/content/analysis/countries_long/russia/
Min ze 3 těch přístavů to do té Indie není zase taková hrůza.
Pavel Hanzl
4.5.2022 10:02 Reaguje na Svatá ProstotoAle ten problém je jinde.
Celosvětová obchodní infrastruktura je velmi složitý, přesný a dokonale vyvážený systém, Rusi do něho mohutně kopli a on se rozhodil.
Takže bude nějakou dobu trvat, než najde jinou rovnováhu, kde už Rusko snad prakticky nebude.
Tenhle energetický zmatek není setrvalý stav, Všichni producenti energií dnes už makají na navyšování kapacit, protože tuší velmi dobrý byznys s EU, která je velmi solventní zákazník.
Ani bych se nedivil, kdyby se časem začali přímo podbízet. A to se dělá cenou.