https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/norska-iniciativa-chce-postavit-sochu-utracenemu-mrozovi-z-fjordu-u-osla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norská iniciativa chce postavit sochu utracenému mrožovi z fjordu u Osla

21.8.2022 00:37 | OSLO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soukromá norská občanská iniciativa chce postavit sochu mrožici Freyi, která byla o víkendu utracena poté, co se stala atrakcí pro davy zvědavců v Oselském fjordu. Podle úřadů to bylo nebezpečné pro lidi i pro samotného ploutvonožce. Podle iniciativy, která na postavení sochy vybírá peníze, však utracení zvířete symbolizuje ničení přírody, která se postavila do cesty lidem.
 

Samice mrože v posledních týdnech lákala lidi do své blízkosti navzdory varováním úřadů, že lidé by se k ní neměli přibližovat a fotografovat se s ní. "Zastřelení Freyi je silným negativním signálem, že my v Norsku, a zvláště v Oslu, nejsme schopni poskytnout životní prostor volně žijícím zvířatům," uvedla podle agentury AP občanská skupina, která spustila on-line výběr peněz.

"Tím, že postavíme sochu symbolu, jímž se Freya rychle stala, si budeme (a příští generace) vždy připomínat, že nemůžeme nebo bychom neměli vždy zabíjet a odstraňovat přírodu, když stojí 'v cestě'," uvedla iniciativa ve výzvě.

Za pár dní se podle AP vybralo 156 409 norských korun (přes 390 000 korun českých). Pokud se projekt nepodaří prosadit, mají být vybrané peníze věnovány místní pobočce Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Mroži žijí obvykle v arktické oblasti, ale 600 kilogramová Freya, která dostala jméno po nordické bohyni lásky a krásy, se stala letní atrakcí norské metropole, v jejíž vodách se vyskytovala od 17. července. Samice se proslavila vyhříváním na slunci, při kterém občas potopila kotvící čluny, na které se škrábala, a to podle norského rybolovného úřadu nebyl udržitelný stav.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist