Nová studie: Znečištění z dopravy stále ničí zdraví Evropanů
"Jednou z velkých výzev 21. století bude zmírnění negativních dopadů dopravy – emisí skleníkových plynů, znečištění ovzduší a hluku – tak, aby byly zároveň zachovány pozitivní aspekty mobility," uvedla při představení zprávy v dopravním výboru Evropského parlamentu minulý týden Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka agentury EEA. Podle zprávy může doprava i za čtvrtinu emisí skleníkových plynů v EU.
Přestože se celkové znečištění ovzduší v posledních dvou desetiletích snižuje, stále představuje v mnoha oblastech významný problém. Například narůstající objem přepravy zboží byl jednou z hlavních příčin vysokých úrovní hladiny oxidu dusičitého.
Podle zprávy jsou lidé, kteří žijí poblíž vytížených silničních tahů po celé Evropě, stále vystaveni nadměrným hladinám znečištění. V roce 2010 byla u 44 % stanic pro monitorování ovzduší u silničních tahů zaznamenána vyšší hladina škodlivého oxidu dusičitého (NO2), než jakou připouštějí zdravotní limity. Hladiny malých prachových částic (PM10) v ovzduší překročily limity u 33 % těchto stanic. Tyto znečišťující látky přitom mohou mít vliv na kardiovaskulární systém, plíce, játra, slezinu a krev.
Dalším dopadem dopravy, který může způsobit vážné zdravotní obtíže, je hluk. Zpráva konstatuje, že v největších evropských městech jsou škodlivým hladinám hluku z dopravy vystaveni tři obyvatelé z pěti. Dokonce i na venkově je škodlivému hluku z dopravy v noci vystaveno 24 milionů Evropanů. To jim podle zprávy může způsobovat jak somatické, tak psychické obtíže.
Podle zprávy klesla poptávka po osobní dopravě mezi lety 2009 a 2010 přibližně o 1 %. Tento vývoj jde proti dlouhodobému trendu, protože poptávka po osobní dopravě od poloviny 90. let minulého století naopak v celé EU setrvale rostla. Využití soukromých automobilů zůstává podle zprávy víceméně na stabilní úrovni, a to navzdory hospodářskému poklesu a výrazným výkyvům cen pohonných hmot v poslední dekádě.
Podle ředitelky EEA Jacqueline McGladeová by mohly Evropě pomoci technologické inovace dopravních prostředků na elektrický pohon. "Taková změna by mohla proměnit život uvnitř měst,“ uvedla McGladeová.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Omezení emisnćh plynů. - 3. 12. 2012 - JanAle oni přece nejlépe vědí, co je pro druhé dobré!V tom se nijak neliší od všech totalit 20. století... |