https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-studie-zmapuji-mista-v-praze-nepripravena-na-horka-a-sucha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové studie zmapují místa v Praze nepřipravená na horka a sucha

1.7.2019 00:40 (ČTK)
Česká organizace Arnika mapuje problematická místa v Praze, která podle ní nejsou připravená do budoucna na horka a sucha. / Ilustrační foto
Česká organizace Arnika mapuje problematická místa v Praze, která podle ní nejsou připravená do budoucna na horka a sucha. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká organizace Arnika mapuje problematická místa v Praze, která podle ní nejsou připravená do budoucna na horka a sucha. Během léta zveřejní studie různých lokalit, kde upozorní na nedostatky a ukáže příklady konkrétních opatření. První již zveřejněná studie ukazuje na zachytávání vody na sídlišti a způsoby údržby sídlištní zeleně v Praze 12. Organizace o tom informovala v tiskové zprávě.
 

Praha je podle Arniky nepřipravená na klimatickou změnu, což, jak tvrdí, dokazuje i náročná situace metropole během posledních veder. Pobyt ve městech by během horka ulehčily stromy v ulicích, obnova jezírek, mokřadů a potoků. Dále i fontány, osázené balkony, vnitrobloky, fasády s popínavými rostlinami, zelené střechy nebo komunitní zahrádky. To vše by mohlo zachytávat vodu, která odpařováním ochlazuje vzduch.

Arnika v současnosti zkoumá nejproblematičtější místa i opatření, která zavádějí některé městské části. Na studiích bude spolupracovat s místními obyvateli i komunálními politiky, posloužit by měla dalším městským částem i investorům. "V současné době chybí i motivace developerů například vzájemnými dohodami o zelených opatřeních nebo efektivní dotační politikou," uvedl odborník na zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů a územní plánování Václav Orcígr z Arniky.

První studie se zabývala situací v Praze 12, kde není problém množství zeleně, je ale třeba dbát na její údržbu i systém zavlažování. Radnice proto začala budovat nádrže na zachytávání dešťové vody ve veřejném rekreačním areálu nebo na sběrném dvoře, začala méně sekat trávníky a vysazovat luční trávníky pro zadržování vody. Studii je možné vidět na internetu.

Praha 12 také pořídila kompostéry k rodinným domům a na sídliště. "Kompostování je jednou z našich cest, jak bojovat proti suchu. Dodání organického humusu městské zeleni napomůže ve schopnosti zachytávat vodu a přežít. Navíc bioodpad v sobě obsahuje značné množství vlhkosti, která je nyní nesmyslně svážena auty do spalovny," sdělila bioložka Veronika Oušková.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

1.7.2019 11:54
A jako náhodou se ukáže, že ta místa se nacházejí na pozemcích developerů, kteří s Arnikou "nedostatečně spolupracují" :-) :-) :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2019 12:47
Arnika patří mezi bojovníky proti klimatické změně, tedy za utrácení peněz za ekonesmysly. Potom je jasné, že ty peníze budou chybět pro smysluplné aktivity.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist