https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-prvni-prirustky-v-roce-2024-se-v-ustecke-zoo-postaraly-belozubky-nejmensi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo v Ústí přivítala své první letošní přírustky. Bělozubky jsou nejmenší pozemní savci

14.1.2024 00:16 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Bělozubka nejmenší je se svou váhou kolem tří gramů nejmenším pozemním savcem.
Bělozubka nejmenší je se svou váhou kolem tří gramů nejmenším pozemním savcem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přivítala v letošním roce první mláďata. O první přírůstky v novém roce se postaraly bělozubky nejmenší. O čtyři se chov rozšířil 6. ledna. Zoo drobná zvířata chová od roku 2022. Od té doby se narodilo 45 mláďat, informovala mluvčí zoo Veronika Schranková.
 

"Začali jsme s chovem dvou párů bělozubek, které jsme získali ze Zoo Drážďany," uvedla Schranková. Zvířata zoo zatím chová v zázemí, uvádí na svém webu. Instituce do budoucna plánuje, že malé savce umístí do expozice, kde je budou moci vidět i návštěvníci. Bělozubky podle Schrankové žijí v průměru jeden rok. "Jsou to velice krátkověká zvířata," podotkla mluvčí.

Bělozubka nejmenší je se svou váhou kolem tří gramů nejmenším pozemním savcem. Březost u nich trvá 27 až 28 dní. V každém vrhu se narodí dvě až šest mláďat. Po porodu mláďata váží pouhých 0,2 gramu, jsou holá a slepá. U samců je vyvinuta pachová žláza za hrudními končetinami, v době reprodukce silně zapáchají. Samice mají tři páry bradavek umístěné na bocích těla mezi kořenem ocasu a kyčelními končetinami. Matka se o potomky stará přibližně 20 dní. Ve třech až čtyřech týdnech jsou mláďata již samostatná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist