https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obchodnici-zrejme-budou-moci-prijit-o-nevyuzivanou-kapacitu-v-zasobnicich-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu

26.5.2022 02:12 | PRAHA (ČTK)
Účelem tohoto principu má být efektivní využití skladovacích kapacit v zásobnících plynu k zajištění bezpečnosti dodávek plynu.
Účelem tohoto principu má být efektivní využití skladovacích kapacit v zásobnících plynu k zajištění bezpečnosti dodávek plynu.
Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím návrh novely energetického zákona, který schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Sněmovna by normu měla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projednat ve stavu legislativní nouze. Některé ekologické organizace označily novelu za nedostatečnou.
 

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Účelem tohoto principu má být efektivní využití skladovacích kapacit v zásobnících plynu k zajištění bezpečnosti dodávek plynu. Proto vedle pozbytí práva k nevyužité skladovací kapacitě zásobníku plynu je nezbytné upravit postup zpřístupnění nevyužité skladovací kapacity jiným subjektům na trhu.

Síkela uvedl, že pokud se má Česko postavit případné další eskalaci energetické války ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, musí zajistit, aby bylo co nejvíce plynu v tuzemských zásobnících. Rusko podle něj používá energetiku jako zbraň a situace je tak těžko předvídatelná.

"My už ale teď víme, že to nebyla náhoda, že zásobníky s plynem napříč Evropou před minulou zimou si pronajala ruská společnost Gazprom. Nechala je schválně prázdné, a tak zvýšila tlak na růst cen energií v Evropské unii a vystavila celou Evropu hrozbě nedostatku plynu," dodal. K tomu, aby se taková situace neopakovala, má sloužit navržená úprava zákona.

Zásobníky plynu v ČR jsou nyní naplněné zhruba z 56 procent, vyplývá z dat organizace Gas Infrastructure Europe (GIE), sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur. Plynové zásobníky mají být před letošní zimou naplněné nejméně z 80 procent, rozhodl Síkela mimořádným opatřením.

Česká republika odebírá podle Fialy přes 95 procent plynu z Ruska, za současné situace je tak ve velmi riskantním postavení. "Nemůžeme si dovolit mít na svém území nenaplněné zásobníky plynu," řekl ministerský předseda. Tyto zásobníky jsou schopné pojmout zhruba třetinu roční spotřeby plynu, doplnil.

Ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Centrum pro dopravu a energetiku uvedly, že novela nereaguje na energetickou krizi dostatečně. Sdělily, že chybí odstranění bariér a podpora zrychlení instalace solárních elektráren na střechy domů. Požadují další novelu a změny v nastavení dotací, které více pomohou nízkopříjmovým domácnostem.

Síkela už v úterý na twitteru uvedl, že na záměru zjednodušit povolovací řízení u obnovitelných zdrojů se nic nemění. "Je to v zájmu energetické bezpečnosti ČR, ochrany klimatu i odolnosti proti cenovým výkyvům energií. Opatření pro zvýšení limitů představíme do konce června, pouze je nebudeme prosazovat ve stavu legislativní nouze," napsal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

26.5.2022 10:33
Stát skutečně nemusí plynové zásobníky vlastnit, ale musí mít možnost rozhodnout, kdy a jak budou plné.
A tenhle zákon by to asi vyřešil solidně.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.5.2022 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak jednou kritizujete privatizaci Transgasu a jednou tvrdíte, že stát plynové zásobníky vlastnit nemusí, logika alá Hanzl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2022 10:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
Logika obecná. Tahle privatizace nebyla vůbec nutná, ale stalo se. Co teď?
Nasílu se snažit zásobníky kupovat? za předražené kačáky? Proč?
Tenhle zákon to řeší.
Veškeré majetky rusáků znárodnit, to jo, to logiku má. Ale to je až další krok.
Odpovědět
kk

karel krasensky

26.5.2022 11:45 Reaguje na Pavel Hanzl
páne Hanzl Rusko muže srázit do kolen jediná věc-členství v Evropské unii
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2022 16:03 Reaguje na karel krasensky
Členství koho? Ukrajiny? To by s nimi nehlo. To spíš NATO.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.5.2022 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
"Veškeré majetky rusáků znárodnit, to jo, to logiku má."

... jasně, takže někomu se v Rusku nelíbilo a řekl si, že tam prostě žít nechce a zdrhnul třeba do Brna. A teď přijde Hanzl a všechno mu sebere.
Vám dobře hrabe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2022 16:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Pouze těm, který jsou propojeni s Pulerovým režimem, samozřejmě.
Nacistické majetky po válce nikde nezůstaly v rukách nacistů. jen ve Švýcarech a to jen v bankách. Ale stejně všechno vydaly, dnes by se to už nestalo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist