Obcím na Křivoklátsku nepřišla vyjádření MŽP k námitkám k NP v avizované lhůtě Aktualizováno

Starostové také kritizují, že jim ministerstvo v pátek, tedy dva dny před uplynutím lhůty, zaslalo asi třicetistránkový materiál doplňující některé chybějící informace k záměru. Podle starostů materiál obsahoval pět zcela nových mapových podkladů. O den dříve ministerstvo svolalo schůzku na krajském úřadu, které se ale zúčastnila jen jedna starostka z 19. Ostatní starostové chtěli mimo jiné podle starosty Bělče Lukáše Kocmana počkat, jak se ministerstvo k jejich námitkám podaným v procesu vyhlášení národního parku staví. Proces projednání záměru začal na konci loňského září, následovalo 90 dní na podání námitek. V pondělí uplynula šedesátidenní lhůta pro jejich vypořádání.
Podle Ješátkové už byla rozeslána první rozhodnutí pro některé fyzické osoby, které zaslaly své námitky. "Předpokládáme, že všechna rozhodnutí o námitkách (přišlo jich přes čtyři desítky) odejdou v následujících týdnech po shromáždění všech nezbytných podkladů a provedení nutných procesních úkonů. MŽP usilovně pracuje na tom, aby prvoinstanční rozhodnutí byla vydána v co možná nejkratší době při dodržení správního řádu," uvedla mluvčí.
Za zavádějící označili starostové také informaci v materiálech MŽP, že vyhlášení NP Křivoklátsko je ojedinělá možnost, jak na území státu navýšit plochu s režimem přísné ochrany a přiblížit se závazku přísně chráněných území, který státu ukládají mezinárodní dohody. Podle Kocmana se do přísně chráněných území kromě národních parků, národních přírodních rezervací a přírodních rezervací započítávají i první a druhá zóna chráněné krajinné oblasti (CHKO). "Jelikož je NP Křivoklátsko navrhován pouze na území 1. a 2. zóny CHKO, znamená to, že jeho vyhlášením se ČR k cíli definovanému EU nepřiblíží ani o centimetr čtvereční," dodal Kocman.
Z podkladů podle starostů také vyplývá, že přírodní a přírodě blízký les je pouze na necelých čtyřech procentech rozlohy uvažovaného parku a lesy ponechané samovolnému vývoji zhruba na 20 procentech jeho plochy. Do zóny přírodní a přírodě blízké tak je podle nich zařazena méně než čtvrtina území uvažovaného parku. Zákon o ochraně přírody a krajiny národní parky definuje jako území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. "Jistě se shodneme, že převažující znamená 51 a více procent. Území vybrané pro NP Křivoklátsko tak nesplňuje podmínky uložené zákonem o ochraně přírody a krajiny ani z poloviny," doplnil starosta obce Broumy Petr Jirka.
Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), kterého nastupující prezident Petr Pavel 10. března jmenuje ministrem, se chce sejít se všemi starosty obcí na území chystaného národního parku. V pondělí se sešel s první trojicí. Možné úpravy návrhu podle něj posoudí odborníci.
Připravovaný Národní park má zabírat 116 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Podle výsledku řízení k námitkám MŽP upraví předložený návrh záměru na vyhlášení. V navazujících fázích procesu vyhlašování NP Křivoklátsko ministerstvo zahájí přípravu pro předložení novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou bude vyhlášen národní park, vládě. Během této přípravy mohou připomínkovat návrh i další ministerstva a instituce. Schvalování novely pak vede přes meziresortní připomínkové řízení, projednání v Legislativní radě vlády, schvalování v obou komorách Parlamentu a končí podpisem prezidenta
reklama