Obří roztoč v brněnských ulicích upozornil na Dny elektronové mikroskopie
Mikroskopy pomáhají s poznáváním světa, který je okem neviditelný a do kterého náleží i roztoči, tedy symbol letošního ročníku. "Po úspěchu loňské želvušky jsme i letos připravili obří nafukovací model, tentokráte právě roztoče," uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.
Roztoči, kteří vypadají trochu jako klíšťata, žijí téměř v každém prostředí, dokonce i na lidských tělech, vlasech, řasách, kůži či v plicích. Pojídají prach a odumřelé kožní buňky. Lidé jsou pro ně nonstop bufet s neomezenou konzumací, říkají s nadsázkou organizátoři akce.
Dny elektronové mikroskopie zahájí v pondělí ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, který je kolébkou elektronové mikroskopie v Brně. Od 50. let tam vyvíjeli mikroskopy, které vyráběl podnik Tesla.
"Po roce 1989 bylo v Brně založeno několik firem, většinou bývalými zaměstnanci Ústavu přístrojové techniky, které se zabývaly vývojem a výrobou elektronových mikroskopů či jejich částí. Dnes máme v Brně tři velké a významné firmy produkující vysoce složitá technologická zařízení s vysokou přidanou hodnotou," uvedla v tiskové zprávě Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd ČR a bývalá ředitelka Ústavu přístrojové techniky.
Dny elektronové mikroskopie začali v roce 2017 organizovat pracovníci magistrátu, od roku 2023 je garantem Hvězdárna a planetárium Brno. Na programu jsou exkurze, přednášky a další akce.
reklama