https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obri-roztoc-v-brnenskych-ulicich-upozornil-na-dny-elektronove-mikroskopie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obří roztoč v brněnských ulicích upozornil na Dny elektronové mikroskopie

17.3.2024 00:38 | BRNO (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Employee of US Government / Wikipedia Commons
V brněnských ulicích se tento týden objevil obří nafukovací model roztoče, upozornil na program Dnů elektronové mikroskopie. Potrvají od pondělí do neděle a různými způsoby připomínají, že Brno patří ke světovým centrum výroby a vývoje elektronových mikroskopů. Jsou to přístroje využívané v medicíně, materiálovém inženýrství, kriminalistice, archeologii nebo třeba leteckém průmyslu. Každý třetí aparát na světě pochází Brna. Program Dnů elektronové mikroskopie je dostupný na webu.
 

Mikroskopy pomáhají s poznáváním světa, který je okem neviditelný a do kterého náleží i roztoči, tedy symbol letošního ročníku. "Po úspěchu loňské želvušky jsme i letos připravili obří nafukovací model, tentokráte právě roztoče," uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Roztoči, kteří vypadají trochu jako klíšťata, žijí téměř v každém prostředí, dokonce i na lidských tělech, vlasech, řasách, kůži či v plicích. Pojídají prach a odumřelé kožní buňky. Lidé jsou pro ně nonstop bufet s neomezenou konzumací, říkají s nadsázkou organizátoři akce.

Dny elektronové mikroskopie zahájí v pondělí ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, který je kolébkou elektronové mikroskopie v Brně. Od 50. let tam vyvíjeli mikroskopy, které vyráběl podnik Tesla.

"Po roce 1989 bylo v Brně založeno několik firem, většinou bývalými zaměstnanci Ústavu přístrojové techniky, které se zabývaly vývojem a výrobou elektronových mikroskopů či jejich částí. Dnes máme v Brně tři velké a významné firmy produkující vysoce složitá technologická zařízení s vysokou přidanou hodnotou," uvedla v tiskové zprávě Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd ČR a bývalá ředitelka Ústavu přístrojové techniky.

Dny elektronové mikroskopie začali v roce 2017 organizovat pracovníci magistrátu, od roku 2023 je garantem Hvězdárna a planetárium Brno. Na programu jsou exkurze, přednášky a další akce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist