https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-budou-spolu-s-policisty-hlidat-v-nejcennejsich-partiich-jeseniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody budou spolu s policisty hlídat v nejcennějších partiích Jeseníků

4.2.2021 14:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Skialpinisté.
Skialpinisté.
Foto | Petr Šaj / Agentura ochrany přírody a krajiny
Společné terénní hlídky stráže přírody Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Policie ČR se prý osvědčily. Během minulého víkendu vykázaly z nejcennějších partií hor stovky lidí, které se pohybovaly v národní přírodní rezervaci Praděd mimo značené cesty na skialpech a snowboardech. Už v pondělí se ale navzdory varování vypravil pár skialpinistů se psem na svahy Velké kotliny. Kvůli jejich zranění musela vyrazit Horská služba a opět zasahoval i vrtulník. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 

„Velkou část přestupků řešíme domluvou. Věříme, že lidé mnohdy dělají chyby pouze z neznalosti," konstatuje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "O to větší bylo naše překvapení, když si dvojice skialpinistů se psem, kterou jsme v blízkosti Petrových kamenů upozornili, že vstup do Velké kotliny je zakázán, a to nejen kvůli ochraně přírody, si o dvě hodiny později při sjíždění tohoto náročného terénu způsobila úraz vyžadující zásah Horské služby,“ říká Šaj. Za vstup do národní přírodní rezervace mohou nyní dostat pokutu do výše 100 tisíc Kč.

„Chráněná krajinná oblast Jeseníky má 740 kilometrů čtverečních, po většině území mohou lidé chodit bez jakýchkoli omezení," říká Šaj. Ty nejcennější partie – národní přírodní rezervace -, kam se kvůli zachování zdejší přírody může jen po značených cestách, tvoří jen 5 % celé CHKO. "Mnozí lidé mají pocit, že pokud je sníh, mohou kamkoli. Svou jízdou ve volném terénu ale hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší chráněné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období,“ vysvětluje Petr Šaj.

Důležité je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích
Důležité je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích
Foto | Petr Šaj / Agentura ochrany přírody a krajiny

Základním a společným pravidlem pro pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další je respektovat celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích (široká oblast Pradědu, Šerák - Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz, Skřítek). Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům. Současně také platí ustanovení lesního zákona (v celé CHKO i mimo), kde je v lesích zákaz pohyb na lyžích (na kole, na koni, na saních) mimo lesní cesty a značené trasy.

„Doporučení je jednoduché – plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace i aktuálně nevyužívaných sjezdovek, kam lze vyrazit na skialpové túry,“ dodává Petr Šaj.

Vloni na jaře připravila Agentura ochrany přírody a krajiny projekt “S námi do přírody”, který přináší výběr zajímavých tipů na výlet do chráněných území. Řada z nich je využitelných i v zimním období.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.2.2021 16:04
Už mě ti skialpinisté s čokly a skútry doslova serou.
Věci zabavit a odrazující finanční postihy.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.2.2021 17:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Včera bylo pozdě !
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

5.2.2021 06:50
Takovým pokutu dle maximální výše (takže 100k) a k tomu úhradu zásahu horské služky, vrtulníku a všech nákladů na ošetření, které ten debil potřeboval.... celé zdokumentovat a maximálně zmedializovat, aby všichni věděli co jim hrozí, pokud se rozhodnou být takto bezohlední....

Jediná cesta....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.2.2021 09:13
Z lavin je nezachraňovat a posbírat na jaře mrtvoly. Nač kvůli oslům
riskovat životy záchranářů? Jinak kontrolovat po nafilmováni až dole
a zpokutovat tak, že je přejde ta frajeřina. Důkaz bude nafilmován
a nepomůže už ani advokát.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist