Ochránci přírody vypustili do přírody na Pardubicku divoké koně

"Přivezli jsme celkem osm nových koní. Už na konci jara jsme zde umístili první tři," řekl ČTK David Číp, předseda organizace ČSOP Jaro Jaroměř, která vypouštění koní zajišťovala. Počet koní se zatím přirozenou cestou zvyšovat nebude, na Pardubicku jsou jen hřebci.
Na návratu divokých zvířat do přírody se podílí kromě organizace Jaro Jaroměř také obecně prospěšná společnost Česká krajina a Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Pro koně na Pardubicku je vyhrazeno asi 20 hektarů v přírodní rezervaci Baroch u stejnojmenného rybníka, oplocené pozemky patří agentuře.
Divocí koně budou spásat především rozsáhlé porosty rákosu a orobince. Budou tak pomáhat vytvářet pestřejší mozaiku pro několik druhů vodních ptáků. V rezervaci hnízdí například husy velké, kachny divoké, čírky obecné, potápky malé, bukač velký a další druhy. Ze vzácných rostlin se u Barochu vyskytuje kruštík bahenní, hadilka obecná nebo prstnatec pleťový. "Budeme sledovat, jak se to bude vyvíjet. Uvidíme, jak na koně bude reagovat lokalita, vegetace, fauna," dodal Číp.
ČSOP Jaro Jaroměř vypustil již dříve divoké koně z Milovic na dvou místech ve východních Čechách. Žijí v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře a na území přírodní památky Na Plachtě v Hradci Králové.
Tři koně z Milovic dnes zamířili také do rezervace na Třeboňsku v nivě řeky Lužnice, v neděli je doplní další trojice. Meandry řeky se sítí slepých ramen v těchto místech vytvářejí podmínky pro přirozená společenstva mokřadů a luk, uvedl Dalibor Dostál, ředitel organizace Česká krajina.
Česká krajina přivezla první stáda divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů do středočeských Milovic v roce 2015. Odtud v lednu 2018 dvě skupiny exmoorských koní putovaly na východ Čech. Koně by měli v obou lokalitách přirozeným způsobem pomáhat pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (122)
Majka Kletečková
14.11.2020 19:38Okolo Třeboně pasou se tam koně... Tři noví koňští pracovníci do mokřin na Třeboňsku se snad budou pilně soustředit na zadanou práci a nebudou chodit na zálety za domácími koňmi, kteří jsou proti divokým poníkům mnohem vyššího vzrůstu.
regis24
14.11.2020 19:53 Reaguje na Majka KletečkováJá z toho čtu jediné. V Milovicích už není místo, tak pro ně našli na chvíli jinou ohradku. Přírodě to nic nepřinese, v místě jejich momentálniho pobytu. Nebo snad ano? Co tedy?
Majka Kletečková
14.11.2020 20:03 Reaguje na regis24odpověděla jsem na Vaše otázky (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisekn-pelc-do-nasi-krajiny-patri-vlk-i-ovce, článek z 9.11.). Stejnou otázku jako Vy mne jsem pak položila Vám (9.11.2020 20:04). Protože jste mi na ni dosud neodpověděl a mne to hodně zajímá, pokládám ji znovu.
Co Vaši dva čoklíci?
regis24
15.11.2020 06:10 Reaguje na Majka KletečkováProč odbihate od tématu? To se stydite napsat, že prostě nevíte v čem by měli být ty herky dobré?
Majka Kletečková
15.11.2020 15:41 Reaguje na regis24Vy jste se mne ptal v pondělí 9.11., já Vám stejný den odpověděla a položila Vám stejnou otázku. Na tu mi dlužíte odpověď.
Karel Pavelka
20.11.2020 18:51 Reaguje na regis24Zbyněk Šeděnka
14.11.2020 21:34 Reaguje na regis24Jarek Schindler
14.11.2020 23:37 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaOndřej Dočkal
15.11.2020 00:24 Reaguje na Jarek SchindlerZde vysadili koně do nelesních lokalit - s cílem udržovat bezlesí. Protože na tahle bezlesí je vázáno spousta breberek.
POkud zvěř spásá v lese nadměrně zmlazení, pak nebýt oplocenek nebo individuálů, vedlo by to postupně taky k bezlesí. Což by zřejmě vlastník neocenil, neocenily by to ani "lesní breberky".
A proč nenechat udělat z lesa bezlesí a z bezlesí les? Nebylo by to těm breberkám jedno? Inu, v drtivé většině případů nebylo, protože:
a) většina breberek žije řádově kratší dobu než trvá vytvoření kvalitního lesa/bezlesí,
b) konektivita krajiny je zoufalá a migrační schopnosti většiny breberek dost omezené.
Jarek Schindler
15.11.2020 02:44 Reaguje na Ondřej DočkalNechci dělat z bezlesí lesy a opačně. Není to nutné a ani účelné. Jen to bude asi dobře sloužit jako řečnický obrat pro různé eko.....k prosazování jejich záměrů-
No a vaše breberky pane Dočkale...........to nebudu raději komentovat.
Václav John
15.11.2020 17:29 Reaguje na Jarek SchindlerAd ironický koment ke spárkaté zvěři vs. divokým koňům - no, nemůžu popřít, že nemáte kus pravdy, do značné míry to tak je. Jen to jsou různé skupiny lidí, které ty výroky tvrdí. Problém je, že naši herbivoři se dělí na okusovače a spásače. Okusovačů máme dost (jeleni, srnci, daňci, mufloni) a jejich stavy jsou dlouhodobě velmi vysoké. Jenže oni nedokáží udržovat louky, to dokáží jen spásači. A původní druhy jsme vyhubili už dávno (tarpani, zubr), dlouhodobě jejich činnost nahrazovala exetenzivní pastva. Ta už se nikdy nevrátí, představa, že 90% venkova bude chovat krávy a ovce u každé chalupy je hezká, ale nereálná. Dneska buď máte obří stáda, která lokalitu vypasou dohola a nic tam nežije, nebo jsou louky nepasené. Čest výjimám. Proto mě projekty jako tento přijdou jako dobrý pokus vyřešit problematickou situaci.
Radim Polášek
15.11.2020 17:47 Reaguje na Václav JohnDnes nic takového není. Okraje cest a lesů jsou zarostlé kopřivami, pcháči,trním a podobnými plevely. Kde ta troška trávy zbývá, je pro zvěř vhodná tak od konce dubna do poloviny, konce května, potom už je příliš vysoká, stará a málo výživná. Louky a porosty jetelovin většinou zmizely a pokud ne, jsou často stříkány všelijakými látkami a tím pro zvěř nechutné. Místo nich je obvykle kukuřice a tu tato zvěř moc nežere.
Jelenům, srncům, daňkům, muflonům atd tak zbývají ke krmení hlavně ty výhonky stromků a keřů. Co pro ně byla kdysi občasná pochoutka, je dnes pro ně hlavní potrava.
Má li se omezit ničení lesních porostů zvěří, podle mne se v této oblasti musí vytvořit 2 - 3 krát za léto sekané louky, pásy s porosty jetelovin a podobně.
Jarek Schindler
15.11.2020 21:41 Reaguje na Václav JohnAle ano. S vašim prvním odstavcem souhlasím a není moc věcí, co bych rozporoval. No není to ale odpověď na ten ochranářský dvojí přístup.
Například ty stepi neudržoval jen spásač. Kolik by jich tam muselo být aby to bylo účinné? Hlavní důvod nezarůstání byl vždy oheň. No a o něm se nyní mlčí. Zkuste dnes vypálit nějakou stařinu. No a jsme u toho dvojího přístupu. U toho zasahování a nezasahování. V lesích se stal z kůrovce inženýr lesa a musí se chránit přirozené přírodní procesy a ne krajina. V bezlesí se chrání ta bezlesá krajina ale vylučují se ty přírodní procesy, co tu krajinu po tisíciletí formovaly a někde formují dodnes . Prostě jak se to ochranářům zrovna hodí do krámu.
No a nesouhlasím ani s tvrzením, že by „intenzivní“ lesní hospodářství mělo být důvodem k úbytku biodiverzity. Už výraz intenzívní asi neodpovídá skutečnosti.
S dalším vašim textem nesouhlasím. Okusovačem je v našich podmínkách srnec a los. Muflon je příkladem typického spásače. Ostatní zvěř , tedy jeleni, daňci, kamzíci, jsou řazeny mezi potravní oportunisty. Samozřejmě jsou podstatně vybíravější než spásači. Na druhou stranu se o nich asi nedá říci, že by nebyli schopni spásat některé lokality. Problém je ve velikosti a podle toho i počtu potřebných kusů.No a hlavně je to divoká zvěř reagující na rušení. No a to rušení je zásadní i ve využívání možných pastevních ploch. Pokud není díky rušení zvěř schopna využít stávající potravní nabídky ( a té je i v naší krajině zatím dost) přechází na náhradní, do míst kde se může v klidu napást.
Václav John
15.11.2020 22:58 Reaguje na Jarek Schindlerhttps://www.casopis.ochranaprirody.cz/pece-o-prirodu-a-krajinu/rizene-vypalovani-porostu/
...samozřejmě to naráží i na osobní postoje některých ochranářů. Ochranáři jsou stejně konzervativní jako lesníci, pokud byli něco zvyklí 30 let dělat nebo nedělat, tak málokdo je ochotný změnit názor na věc.
"jak se to ochranářům zrovna hodí do krámu"
Jo, to je ta lidská snaha všechno škatulkovat. Píšete jako by se mělo všechno dělat všude stejně, jinak je to špatně. Jenže u nás chybí diverzita, pestrost. Malá část lesů je bezzásahová, velká část lesů hospodářská a zbytek někde mezi. Pokud chcete chránit to co je ohrožené, tak musíte využívat různé přístupy. Někde bude pro přírodu nejlepší bezzásahový režim, jinde bezzásahovým režimem vyhubíte skoro všechno cenné. Cílem není mít všude stejný režim, ale použít co nejefektivnější postupy jak chránit to co je ohrožené. Když chcete chránit kulturní památky, taky nepoužijete na obnovu Karlova mostu železobeton, i když z hlediska funkčnosti by to bylo jistě efektivní.
"V bezlesí se chrání ta bezlesá krajina ale vylučují se ty přírodní procesy, co tu krajinu po tisíciletí formovaly a někde formují dodnes"
Někdy se trochu ztrácím. Nesouhlasíte s tím, že intezivní zemědělství vedlo k úbytku biodiverzity. To je pozoruhodné. Intezivní zemědělství to jsou velké lány jedné plodiny, jeden obří vlastník, spousta chemie. Extenzivní zemědělství je více drobných vlastníků, spousta políček, spousta plodin, bez chemie. Intezivní zemědělství je to, co je u nás až na výjimky dnes, extenzivní zemědělství je to, co bylo u nás až na výjimky za první republiky, než komunisti rozkulačili venkov. Která krajina myslíte, že byla plná drobné zvěře a života? Poláci kolektivizaci nikdy neprovedli a i když vývoj jde všude podobným směrem, je jejich krajina mnohem bohatší na drobnou zvěř a hmyz. Stačí přejet hranice.
Můžete s tím samozřejmě nesouhlasit, ale je to dost evidentní. Je to ale stejné jako kdybyste nesouhlasil s tím, že Francie vyhrála v roce 1998 mistrovství světa ve fotbale.
Jarek Schindler
16.11.2020 01:17 Reaguje na Václav John" Nesouhlasíte s tím, že intezivní zemědělství vedlo k úbytku biodiverzity. To je pozoruhodné".
Já bych za pozoruhodný spíš označil fakt, že nic takového jsem nenapsal.
A pak se má člověk snažit se rozumně bavit s "ochranářem ".
A perlička na závěr. V diskuzích pod jinými články dávám Rakouské a Polské zemědělství( na Otmuchovské jezero se divám z kopce), alespoň co se týká pestrosti ,za cestu správným směrem, nyní mě o tom bude ochranář poučovat. Děs.
Václav John
16.11.2020 13:41 Reaguje na Jarek SchindlerK té perličce - máme-li tedy stejný názor na věc, je to zase špatně? Vy můžete mít pravdu, ale smíte jí říkat jen vy?
Jarek Schindler
19.11.2020 16:10 Reaguje na Václav JohnK intenzivnímu lesnictví. Ono je v podstatě pořád stejné. To, že se vyvíjí prostředky asi lesnictví nezintenzívní. Pouze to co dělalo dřív dvacet chlapů patnáct dní, dnes udělá harvestor za dva. No ale nedělá nic navíc. Těží se míň( tedy mimo kalamitu) než je přírůst. Absolutně nejde tvrdit, že by bylo dříve víc starých stromů. Řekl bych , že je to právě naopak. Snížila se výměra pasek na tři hektary a nyní dokonce jen na jeden. Samozřejmě výjimky jsou. Podstatně se zvyšila celková lesnatost. Ono se stačí podívat na věkovou strukturu lesů. V lesnictví je to tak, že ty stromy prostě v tom 19.století i 21.století dorostou do mýtního věku stejně. Za sto , sto dvacet let. Nijak to nezintenzívníte. A monokultury? Opravdu jste přesvědčen, že se tenkrát pěstoval nějaký smíšený les na malé ploše? Ono se stačí podívat na lesnické mapy například z osmdesátých let minulého století. Mnohde byly na plochu obrovské porosty přecházející do mýtního věku. Ty porosty vznikly zalesněním obrovských holin. No a ty holiny zase vykácením stromů na obrovské ploše. No a nyní je začali rozčleňovat a mýtit. No a části těchto porostu stojí ještě dnes
Václav John
20.11.2020 00:24 Reaguje na Jarek SchindlerK lesnictví - vycházím z toho, co mi říkají samotní lesáci. Ale vezměte si to logicky - ono opravdu není stejně jednoduché odtahat dřevo ze svažitého terénu v Beskydech nebo Krušných horách v době kdy nebyla mechanizace jako odtahat to dřevo z nížinného lesa u Poděbrad. Tlak v některých odlehlejších částech hor byl prostě menší a snáz tam unikly jednotlivé staré stromy, na kterých přežily vzácnější druhy hmyzu, lišejníků aj. To nebylo jen u nás, ale prakticky všude po Evropě. S mechanizací je to jednodušší a pokud by se části porostů nechránily, tak tyto druhy vyhubíte (ostatně u mnoha druhů se to už stalo).
Nebo jiný příklad - dřív byly u nás běžné tzv. střední lesy (pařeziny). Na hmyz to byl ráj, protože lesy byly dostatečně světlé a byly tam osluněné staré stromy. Postupně se tento typ hospodaření u nás zavrhnul jako nemoderní (narozdíl třeba od Bavorska, nebo Itálie) a pěstuje se striktně pasečně. Většina druhů hmyzu vázané na světlé listnaté lesy u nás buď vymřela nebo je velmi vážně ohrožená. Tohle všechno souvisí se změnami v lesnictví.
"Absolutně však nejde tvrdit, že by bylo dříve víc starých stromů" - no, ono záleží na tom kdy dříve. Pokud srovnáváte třeba s 80. lety, tak ten stav je prakticky stejný. Pokud jdete mnohem dál do minulosti, nebude to už platit. Jinak ano, rozloha lesa se u nás zvětšila a dříví v lese přibývá. Přesto je mnoho druhů živočichů i rostlin vázaných na les, kterým dnešní způsob hospodaření v lese nevyhovuje a vymírají.
Jarek Schindler
20.11.2020 01:48 Reaguje na Václav JohnMožná byste se divil ale v době kdy nebyla ta mechanizace a jediným dostupným prostředkem byl ten koník ,bylo mnohdy jednodušší dostat tím koníkem dříví ze suchých strání než z mokrých rovin. No ty roviny ani nemusely být zamokřené. Ono to vlastně platí i dnes. Staré stromy. Ono to přece není o nějakých jednotlivě uniklých stromech. No a je zajímavé, že mluvíte o starých stromech a současně o pařezině. Ta pařezina o těch starých stromech tedy určitě není. Znovu vás odkáži na příklad starých map a na to co z nich vyčtete. Sto až stodvacetileté porosty na rozloze několika set hektarů. Před těmi sto a více lety na těch několika-ti stech hektarech byla holina . Tedy asi takové holiny co dnes vídáme mnohde po kůrovci. No a po sto letech je tu zase les. No a ani v té době s třistahektarovou holinou toho asi zas tak moc nic nevymíralo. No a dnes ten například třistahektarový porost rozdělíte na ty hektarové obnovní prvky. No a za dalších sto let tam můžete mít stromy dvěstěleté i pětiletý podrost. Pokud se nepletu tak největší dnes všemi tak vzývaná biodiverzita je právě v okrajích jednotlivých porostních prvků (skupin). Pokud tedy u nás vymírají živočichové , kterým současný styl lesnictví nevyhovuje tak je na místě otázka proč nevyhynuli již před sto lety? Jinak si nepleťte pařezinu se středním lesem. To , že ta pařezina snadno přejde do formy toho středního lesa ještě neznamená, že tím středním lesem je. Pařezina je prostě pařezina.
Radim Polášek
15.11.2020 17:30 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
15.11.2020 21:45 Reaguje na Radim PolášekOndřej Dočkal
15.11.2020 22:01 Reaguje na Jarek SchindlerNavíc je zajímavé, že zatímco vy, stejně jako další ochranáři tvrdíte, že kopytníci narušují travní drn, lépe hnojí, podporují koprofágní hmyz, likvidují náletové dřeviny a invazní byliny tak divoká spárkatá zvěř naopak škodí sešlapem, narušením drnu podporuje erozi, trusem nitrifikuje půdu a spásáním náletových dřevin neumožňuje zmlazování.
No a toho zmlazení jsem se chytil, protože ze všech těchto věcí (nitrifikace, sešlap apod.) je mi nejbližší. Zbytek jsem odkázal na botaniky, tomu nerozumím.
Prozraďte mi, jakou vazbu má vaše zmínka o vlivu zvěře na zmlazení na problematiku kamzíků v alpinském BEZLESÍ Jeseníků? Nějak to nechápu, to nejsou hrušky s jabkama, ale brambory s melounama, mám-li nastoupit na váš styl.. z toho jsem opravdu nepochopil, že je tématem kamzík.
Jinak, ano, já taky po lesích vidím občas nějaké zmlazení, ale má to 10 let a sotva to vykoukne z bylinného patra. Odrůstá to prakticky jen tam, kde chodí lidi nebo je zvěř jinak rušená. Takže asi fakt chodíme po jiných krajích.
Breberky mi klidně komentujte, mě to žíly netrhá, za svým příspěvkem si stojím, porováváte-li nálety a zmlazení, hovoříte o lese, nikoli o bezlesí.
Jarek Schindler
15.11.2020 23:30 Reaguje na Ondřej DočkalTakže pokud jste to ještě nepochopil tak jsem původně nehovořil ani o lese a ani o bezlesí ale o dvojím přístupu.
Ondřej Dočkal
16.11.2020 21:48 Reaguje na Jarek SchindlerRozumím tomu že jste hovořil o dvojím přístupu, ale za tento dvojí přístup jste vykládal likvidaci náletů jako fajn a spásání zmlazení jako špatně. Já řekl: ok, mluvme konkrétně, a začal jsem porovnávat tyhle dva příklady - na tom lese, kde zvěř žere zmlazení. No a vy jste přišel s kamzíkem na bezlesí - jsou tam nálety? je tam zmlazení? NENÍ - protože jde o BEZLESÍ - kde je chyba?
Kamzíka neřeším, protože o tom nic moc nevím. Nevím jak se chová, nevím zda nějaké kytky nepreferuje, totéž nevím o kravách, takže o čem toho dost nevím, o tom mlčím. MLuvil jsem o zmlazení a lese, protože o tom cosi vím.
Kdyby jste hovořil jen o ochranářích co propagujou lesní pastvu, ale vadí jim zvěř, tohle by byla jiná. Ale by jste vyseknul kozy bezoárové na bezlesí na Pálavě a kamzíky na bezlesí v Jeseníkách.. jako příklad toho, že zmlazení v lese- logika je kde?
K lesní pastvě - tohle zareaguju, tady se cítím kompetentní: jak známo, lesní pastvu zakázala Mařka Terka - ze známých důvodů, žralo to zmlazení, a les se tak neobnovoval. Lesní pastvou jde o totéž - v určitých lokalitách nepěstovat hluboké tmavé lesy, ale lesy rozvolněné, skoro lesostepi - pro podporu druhů, které v hustých lesích nejsou - stačí? Že takový les není zajímavý hospodářsky je nasnadě, zakmenění je holt nízké. Ale je tu pár rozdílů mezi lesní pastvou dobytka a lesní pastvou zvěře:
a) dobytek naženete na pozemek, kde to máte s vlastníkem domluvené, vlastník se potom nemusí divit ŽE MU TO NEROSTE a stavět drahé oplocenky, kupovat sazenice a leta ty oplocenky opravovat,
b) intenzitu pastvy si určuje pastevec - v dohodě s vlastníkem (u zvěře neplatí, pohádky o udržovaných stavech mezi normovanými a minimálními prosím dnes ne.. děkuji),
Zmlazení: jedno jste nepochopil - já mluvil o 10ti letém zmlazení co vykukuje z trávy MIMO oplocenky. TOhle je míra kvality lesa, stavu zvěře. Samozřejmě že v oplocence to odroste, coby ne. Pokud teda oplocenka vydrží.
O povinnosti zalesnění ani zajištění kultur mi psát nemusíte. Já prostě jenom nechápu a nikdy nepochopím, proč vrážejí všichni takové prachy a úsilí do toho, aby pořád stavěli a opravovali oplocenky, když stačí tak málo...
Ondřej Dočkal
16.11.2020 22:08 Reaguje na Ondřej DočkalNemyslete si, já vím že kolikrát je zvěře proto, že myslivci to prostě nestíhají, protože dneska na ni není čas. A taky protože to zaleze do kukuřice a tam to není vidět, protože nejsou zimy, takže prasata fungujou z hlediska reprodukce jinak jak před 20 lety...
.. tohle všechno vím. Tak proč to nepřiznáme a nezačneme to nějak řešit? Třeba úpravou legislativy, aby byl lov jednodušší? Vím, už se začalo, ale na můj vkus dost opatrně a nekonfliktně.. uvidíme co si vynutí budoucnost...
Jarek Schindler
20.11.2020 00:48 Reaguje na Ondřej DočkalJediné co mě děsí je fakt, že z lesníků se stávají zahradníci. No a zahradníkům při pěstování lesa všechno vadí. Tedy hlavně příroda. No a ochranáři? To je ještě větší děs. Kam spěje ta ochrana je vidět dnes a denně. Čím vic se něco chrání tím víc to jde do kytek.
Ondřej Dočkal
20.11.2020 21:18 Reaguje na Jarek SchindlerBohužel tady do diskuze nejde vkládat fotky, tak musím jenom hledat na internetu. Pár ukázek z lesa jak ho znám já:
http://www.silvarium.cz/lesnictvi/pro-silva-bohemica-zada-ministra-zemedelstvi-o-reseni-skod-zveri
podobné foto třeba zde:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/alesn-erber-lesnici-versus-mocna-myslivecko-drevarska-lobby-ring-volny
- autorem obou článků jsou lesníci, nikoli "ochranáři" - připomínám.
Zbyněk Šeděnka
15.11.2020 06:34 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
15.11.2020 08:13 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJinak, jak a čím má váš příklad odpovědět či reagovat na můj komentář?
Zbyněk Šeděnka
15.11.2020 08:32 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
15.11.2020 09:30 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNo a ještě dotaz. Jaké šťavnaté výhonky mladých stromků a keřů máte na mysli? Všechny mladé stromky mají být přece sežrány.
Karel Pavelka
15.11.2020 18:00 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarek Schindler
15.11.2020 21:47 Reaguje na Karel PavelkaMajka Kletečková
15.11.2020 22:44 Reaguje na Jarek SchindlerVáclav John
16.11.2020 00:47 Reaguje na Majka KletečkováOvšem si sjedete níže, zdá se, že ochota pana Schindlera nezavírat ochranáře narazila na své limity a již ztratil trpělivost. Je tomu tak zajisté správně, neboť ochranář samozřejmě původní není. Myslivec naopak ano, což dokládají archeologické nálezy pravěké brokovnice v jeskyni Šipka u Štramberku a zkamenělé kamizoly v Sloupsko-Šošůvských jeskyních.
Jarek Schindler
16.11.2020 01:50 Reaguje na Václav JohnNo a trpělivost zatím neztrácím. Ono je snad něco špatného na tom, přihlásit se na brigádu. Já se práce zas až tak moc nebojím.
Václav John
16.11.2020 07:49 Reaguje na Jarek Schindlerhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Ironie
Pokud Vás ale špatně chápu a chcete naznačit, že pravěcí lovci a myslivci jsou jedno a to samé, tak vás ubezpečuji, že to tak není. Kromě věcných odlišnosti (velikost mozku, použité zbraně aj.) je tu faktický rozdíl: myslivost je koníček (nic proti němu), kdežto lov byla v pravěku nutnost. Dřív jste musel lovit, pokud jste chtěl přežít. Dneska lze přežít i bez toho, že si odstřelím trofejního daňka. Já nemám nic proti myslivcům, ale opravdu nejde o způsob jak si zajistit přežití, ale o koníčka. To je vše.
Jarek Schindler
16.11.2020 10:30 Reaguje na Václav Johntotiž nenapsal, že by pravěcí lovci měli s myslivostí společné víc než pouhý lov. Obojí loví. Naopak jsem napsal " že paní Kletečková neví co to myslivost je a z čeho a za jakým účelem vznikla." Definice a počátky vzniku myslivosti, včetně důvodů si určitě najdete sám.
Budu spíš reagovat na vaše další zavádějící výkřiky. No samozřejmě lov již není podmínkou přežití. No historicky nebyl lov podmínkou přežití od vzniku zemědělství. Jo myslivost je koníčkem ( bez toho by se to asi nedalo dělat) ale je například i zaměstnáním.
Je zajímavé jak se pojem myslivost u různých eko... smrskne většinou jen na trofejový lov. No a přitom ten trofejový lov je jen tou, jak se říká, třešničkou na dortu. I v rámci samotného lovu je to jen střípek. Ale to je jedno. Kdo to vidět nechce, neuvidí.
Jen mě napadá jak bychom dopadli pokud by již v době vzniku rodu Homo byl člověk veganem? Asi špatně, že. .
Václav John
16.11.2020 13:46 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.11.2020 08:51 Reaguje na Václav JohnKarel Pavelka
20.11.2020 18:55 Reaguje na Jarek SchindlerMajka Kletečková
15.11.2020 22:43 Reaguje na Karel PavelkaJarek Schindler
20.11.2020 08:52 Reaguje na Majka KletečkováJiří Daneš
15.11.2020 18:11 Reaguje na Jarek Schindlerregis24
15.11.2020 06:12 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTo je blbost co? Ale co čekat od AOPK, bez Wikipedia ani toho koně nepoznaji.
Prostě v Milovicích není místo, tak se koně umístuji na různé pozemky. A tam se budou za naše peníze krmit a množit.
Zbyněk Šeděnka
15.11.2020 06:46 Reaguje na regis24Jarek Schindler
15.11.2020 08:30 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
15.11.2020 10:00 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
15.11.2020 13:10 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMajka Kletečková
15.11.2020 16:23 Reaguje na Jarek SchindlerCamargští koně jsou velmi odolní bělouši nevelkého vzrůstu. Ačkoliv se řadí mezi pravé koně, dosahuje jejich výška cca 142 cm a měli by tedy spíše patřit k poníkům. Je to primitivní plemeno s těžkou hlavou, širokými kopyty, která se vůbec nemusí kovat. Pravděpodobně v té oblasti (delta řeky Rhôny) žijí již od pravěku, jejich kresby (17 000 let staré) byly nalezeny v jeskyních Lascaux a Niaux. Předpokládá se, že tito koně jsou přímými potomky prehistorických koní, kteří v těchto končinách žili. V době stěhování národů se křížili s mongolskými, asijskými a berberskými koňmi. Plemeno bylo uznáno až roku 1968.
Žijí polodivoce. Místní obyvatelé – francouzští pastevci černých býků - ho používají jako pasteveckého koně, plemeno je velmi pohodlné ve cvalu, ale má krátký a nepohodlný klus.
Radim Polášek
15.11.2020 17:51 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRadim Polášek
15.11.2020 17:58 Reaguje na Radim PolášekPokud dnes vůbec jsou, protože jsem zachytil, že před několika lety se plánovala jejich redukce, protože začali škodit tamějším místním novým zemědělcům.
Majka Kletečková
15.11.2020 16:34 Reaguje na regis24v článku https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisekn-pelc-do-nasi-krajiny-patri-vlk-i-ovce#diskuse z 9. 11. jsem zareagovala na Vaše otázky (Majka Kletečková 9.11.2020 20:04 Reaguje na regis24) a položila jsem Vám stejnou otázku, na jakou jsem Vám odpověděla.
Už jsem Vás několikrát poprosila, abyste mi i Vy odpověděl(a).
Co Vaši dva čoklíci?
Majka Kletečková
15.11.2020 22:51Aida je také v pohodě. Hlídá jako obyčejně venku na čerstvém vzduchu.
Jakého plemene jsou Vaši psi?
Václav John
15.11.2020 17:50 Reaguje na regis24"A tam se budou za naše peníze krmit a množit. " To celé platíte Vy? To je sice od vás hezké, ale nechápu proč to platíte, když vám to tak vadí. Pokud narážíte na peníze na ochranu přírody obecně, tak to nejsou vaše peníze, ale peníze státu. To opravdu nejsou vaše peníze, iluze o tom, že majetek by měl být společný už to nějakou dobu neexistuje (naštěstí). A pokud jde o to, že stát vybírá daně (i od vás) a ty nějak používá, tak:
a) to opravdu nejsou vaše peníze
b) kdyby měl stát u každého zjišťovat, kdo co nechce platit z jeho daní, neudělal by vůbec nic, všechno by se změnilo v totální anarchii. Já bych rozhodně nepodporoval studie na kanál Odra-Labe-Dunaj ani neziskové organizace, které by k nám chtěli přisunout imigranty a spoustu dalších věcí. A samozřejmě mi tyhle věci vadí a dokážu zdůvodnit proč, argument typu "nechci aby se z mých daní platilo" považuji ale za dětinský a nikdy bych ho nepoužil.
Jarek Schindler
15.11.2020 22:23 Reaguje na Václav JohnNa druhou stranu nic tak nevýdělečného, lidem prodražujícího a znepříjemňujícího život a přitom tak moc natahujícího ruku a to nejen po veřejných prostředcích, jak to umí různé ekospolky a ochrana přírody vůbec, se hned tak nevidí.
Václav John
15.11.2020 23:11 Reaguje na Jarek SchindlerJinak je to veselé :)
"lidem znepříjemňujícího život" - každý nemá názor jako Vy.
"nevýdělečného" - tedy chcete aby lidé za vstup do chráněných území platili, tak jako leckde v zahraničí? Pak by to bylo výdělečné.
"lidem prodražujícího" - po vás někdo nátlakem mámí peníze na ochranu přírody a vy se tomu nedokážete bránit a platíte jak mourovatý? Nebo máte na mysli něco jiného?
Jarek Schindler
16.11.2020 11:46 Reaguje na Václav JohnChcete další příklady?
V lesnictví mají všichni plná ústa ostatních funkcí lesa. Otázkou je kdy ty ostatní funkce, které požadují eko... budou majitelům zaplaceny. Z cizího se dobře dává, že. No a ještě lépe se nařizuje. Jenom nějakou snahu o odpovědnost u eko... nevidím.
No a platit za vstup do chráněných území? Komu se to bude platit? Pokud někomu platit tak určitě majitelům pozemků. Těmi většinou ekologové nejsou. No a příklad k tomuto článku. Bezplatné zapujčení pozemků s tím, že pozemky budou volně přístupné. Cestu kolem ohradníku či plotu považujete za volně přístupný pozemek?
Václav John
16.11.2020 13:11 Reaguje na Jarek SchindlerOstatní funkce lesa - hospodářských lesů je u nás hodně a lesů ve státním vlastnictví taky. Pokud chce stát chránit přírodu (a to chce), může to dělat na části svých pozemků. Pokud to chce po soukromém vlastníkovi, pak je v pořádku, aby mu to zaplatil. A on mu to i platí, např. formou tzv. újem. Současně ale zákon o ochraně přírody platí jako každý jiný zákon a vlastník je stejně povinný ho dodržovat jako lesní zákon.
Abychom si rozuměli - nechci aby lidé platili za vstup do chráněných území ve státní vlastnictví. Což je mimochodem většina. V zahraničí je to ale běžné, za vstup do národních parků se často platí. A existují i soukromé rezervace na soukromých pozemcích a i tam se vstup často platí. Jsem rád, že to u nás taky není a nechtěl bych, aby to tak bylo. Jen jsem to ironizoval.
Karel Pavelka
20.11.2020 19:02 Reaguje na Jarek SchindlerJirka Černý
16.11.2020 06:10 Reaguje na Václav JohnKarel Pavelka
20.11.2020 18:59 Reaguje na regis24Jan Šimůnek
15.11.2020 11:07 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJiří Daneš
15.11.2020 18:05 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMajka Kletečková
15.11.2020 18:22 Reaguje na Jiří DanešKrejcar Stanislav
15.11.2020 20:24 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
15.11.2020 23:00 Reaguje na Krejcar StanislavProto jsem zvědavá ještě na jeho odpověď.
Karel Pavelka
15.11.2020 17:57 Reaguje na regis24Jarek Schindler
16.11.2020 10:46 Reaguje na Karel PavelkaNo bezplatný nájem by měl za pět let končit, tak jsem zvědav . Tedy zvědav hlavně na rétoriku " České krajiny".
Karel Pavelka
20.11.2020 19:06 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.11.2020 20:03 Reaguje na Karel PavelkaJaroslav Pobeha
27.12.2020 13:20 Reaguje na Jarek SchindlerBřetislav Machaček
15.11.2020 08:20z podestýlky a pomalu sežral i dřevěnou ohradu. Doufám, že ti koně nerozšlápou i ta hnízda ptáků a neutečou mimo ohrady. Pro mě za mě si
tam mohou chovat co chtějí, ale vnucovat polodivoké koně(netuším jak
by se chovali skutečně divocí koně na korbě automobilu!)jako jediný
lék na všechny neduhy přírody je naivní a ve volné krajině bez ohrad
zcela utopické. Možná budeme mít všude samé ohrady na koně, zubry,
pratury, ovce a kozy před vlky a možná oplotíme celou přírodu před
zvěří a lidmi. Možná by ale stačilo oplotit pouze pár lidí.
Jarek Schindler
15.11.2020 08:33 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Daneš
15.11.2020 18:17 Reaguje na Břetislav MachačekVáclav John
15.11.2020 23:39 Reaguje na Břetislav MachačekDost by mě zajímalo, jestli to myslíte jako recesi nebo vážně. Já fanatismus nemám rád a ono by se jistě našlo i hodně aktivistů, kteří by rádi zavírali naopak lidi jako vy. Osobně to považuju za úplně stejný typ fanatismu, ať tak argumentuje kdokoliv. A jak koukám, níže tak jsme se příliš neposunuli a lidí jako vy evidentně není málo. Je to ale celkem smutné, nemyslíte?
Viktor Šedivý
16.11.2020 09:46 Reaguje na Václav JohnNo a pak jsou tu lidé, kteří mají na podobnou pakáž a její nápady rozvinutou alergii - na čemž nevidím ale nic fanatického. Pokud si chce někdo u sebe v kuchyni (a za své peníze) zkoušet, jak správně točit zeměkoulí, klidně může. Ale ať s tím neotravuje svět kolem.
Václav John
16.11.2020 10:31 Reaguje na Viktor ŠedivýV Milovicích jsem byl, je to tam okolo těch výběhu jako na Václaváku, rodiny s dětmi a ty lidi to baví. Zřejmě jsou ovšem všichni ideologicky pomýlení tou pakáží, o které píšete.
Taky o něčem vypovídá, že k ochraně přírody se propracovaly všechny vyspělejší společnosti na této planetě. Evropská Unie, Rusko, Čína, USA, Írán, Japonsko... Všude došlo k destrukci životního prostředí, všude se našlo dost lidí, kterým to vadilo a všude se prosazuje snaha chránit pro lidi to cenné co zůstalo. Ale samozřejmě chápu, že 100% lidí to chtít nebude a někteří v tom mohou vidět i fanatismus.
Jarek Schindler
16.11.2020 11:03 Reaguje na Václav JohnNeřekl bych, že se zde najde někdo kdo by nesouhlasil s ochranou přírody jako takovou a nebo pro to něco sám nedělal. Pokud s eko nesouhlasím, tak nesouhlasím s jejich postupy, prioritami a vůbec s ideologii hraničící s demagogií kterou tu samotnou ochranu přírody zahlcují a v důsledku devalvují. Někdo kdysi použil výraz " lehkoživkové" a já s ním bohužel musím souhlasit. Na druhou stranu ale samozřejmě uznávám, že je mnoho lidí co to myslí dobře a chrání tu přírodu více méně i nezištně. Těch si naopak vážím.
Václav John
16.11.2020 12:13 Reaguje na Jarek SchindlerCo se týká České krajiny, těm ale fandím. Neříkám, že s nimi souhlasím ve všem, ale celkově mi ten projekt přijde jako zajímavá věc a výsledky nevypadají úplně špatně.
Břetislav Machaček
16.11.2020 10:17 Reaguje na Václav JohnČeská krajina? Z volné krajiny se stává pomalu ale jistě
krajina plná ohrad a plotů s preferovanými zvířaty, která
jsou obyčejnými býložravci jako jejich zdomácnělé formy.
Na rozdíl od těch zdomácnělých ale budou pouze množeni a
nabízeni do dalších a dalších ohrad. Jednou dojde na jejich
regulaci a z etických důvodů skončí maximálně v kafilériích. Já nejsem fanatik, ale někteří fanatičtí aktivisté trpící
diagnózou všeobjímající útlocitnosti a ochranářství si to
"léčení" zaslouží. Jsem člověk z vesnice a vím jedno, že si
zvíře zaslouží slušné zacházení a dobrý život, ale až přijde
jeho čas, tak bude jiným a nebo člověku k užitku. Chovat něco pouze z rozmaru považuji za pouhou zábavu a zkuste si
zjistit jak hospodařili naši předci v těchto lokalitách.
K vypásání nepoužívali divoké koně a pratury, ale domácí
krávy, ovce, kozy a možná i ty tažné koně. Co tak se zase
vrátit k uvedené praxi a ukázat, že takou činnost půjde
dělat i bez dotací a ohrad. Stačily by pouze dočasné
ohradníky na pár měsíců pastvení a zbytek roku krajinu
nechat volnou. Domácí zvířata jsou mírnější a lépe jsou
zvladatelná, mohou být jatečně zužitkována na rozdíl od polodivokých zvířat bez řádného veterinárního ošetření.
Co se stane s těmito chráněnými kopytnatci při úniku mimo
ohrady a kdo bude zodpovědný za případné škody a možné
ztráty na životech při srážkách s vozidly? U hospodářských
zvířat za to zodpovídá vlastník a zde je vlastníkem kdo?
Je to spolek Česká krajina a nebo stát? Pročpak touto cestou
nejdou třeba v Alpách, Pyrenejích či jinde a chovají všude
masná a mléčná plemena zvířat. No proto, že uvažují hlavou
a nehrají si na stvořitele divočiny jako zdejší nadšenci.
Mimochodem srovnávat pár ohrazených hektarů v Milovicích a jinde například s Bělověží, je stejné, když se srovnává životní podmínky pro vlky u nás s divočinou na Aljašce. Návrat k divočině formou ohrad a plotů se nakonec zvrhne
na ohrady pro lidi a tak ta nadsázka o oplocení aktivistů
může být schůdnější, než oplocení všech občanů. Plot kolem
hranic se nahrazuje ploty mezi chráněnými zvířaty a zbytkem krajiny. Ohrada není volnost pro takzvaná divoká zvířata
a dříve nebo později dojde i na útěky a může to dopadnout jako s černou, která před 2. svět. válkou žila většinou už pouze v oborách a při bojích se dostala z obor na svobodu. Jsem zvědav, jak se bude řešit toto a na reakci veřejnosti,
když dojde ke škodám nehodám a jedinou možností bude odstřel těch zvířat na které posílali dary, protože věřili těm
blábolům o jedinečnosti právě těchto zvířat. Venku mimo
ohrady vám ti koně spasou i oves a okoušou jabloně v sadu než žrát z nedostatku lepší potravy rákos a šípkové keře.
Václav John
16.11.2020 10:46 Reaguje na Břetislav MachačekMůj osobní názor:
1) tahle pastva velkých herbivorů je zajímavá věc a má výsledky a stojí za to ji zkusit (tedy se neshodneme)
2) úplně mě ale netěší, že tahle území nejsou přístupná pro lidi. Ty ploty nevidím jako správné řešení a ano, i mě tohle vadí. Pokud by všechno cenné lokality měly být takto oplocené, nelíbilo by se mi to. Protože ale tenhle typ managementu u nás chybí, přijde mi to zajímavé to zkusit a jsem pro. Jinak lidi to oceňují, okolo těch pastvin v Milovicích jsou neskutečné davy.
Body 1) a 2) jsou moje osobní postoje. Nepovažuji to za jedinou a nepopiratelnou pravdu a chápu, že vy to můžete vidět jinak.
"Chovat něco pouze z rozmaru považuji za pouhou zábavu"
Ano, to je celkem přesné. Je to zábava.
"Co tak se zase vrátit k uvedené praxi a ukázat, že takou činnost půjde dělat i bez dotací a ohrad"
No mně by se líbilo, kdyby se ve velkém vrátila extenzivní pastva, drobná políčka a podobně. Spousta ohrožených druhů by ohrožená nebyla a spousta činnosti ochranářů by byla zbytečná. Jenže mám bohužel dojem, že ty časy se nevrátí. I kdyby KSČ nezničila drobné vlastníky, tak do zemědělství se moc lidí nehrne. Není to lehká práce, moc nevydělává a je fyzicky náročná.
Jarda Vesničan
16.11.2020 11:27 Reaguje na Václav JohnVáclav John
16.11.2020 11:59 Reaguje na Jarda VesničanI s tím co píšete vy nemám problém z velké části souhlasit. Ano, mohl bych namítnout, že otázka původnosti pratura není jednoznačná záležitost. Víme, že konkrétní plemeno u nás není původní (čistý pratur vymřel) a podobně je to s Exmoorskými poníky. Tyhle druhy ale mají k těm původním nejblíž (pochází z pratura a tarpana a nejvíc se jim podobají), takže je to nejbližší dostupná náhrada. Mufloni a daňci se vyskytují volně, u praturů a exmoorů se neplánuje chov mimo obory.
Na druhou stranu já nemám zájem na tom, aby se u nás zlikvidovali mufloni a daňci. Přijde mi, že do naší přírody patří. Jiné je to u siky, tam mi vadí, že se kříží s klasickými jeleny a vzniká guláš. Stejně tak mě úplně netěší, že u nás máme jelence. Zase ale píšu osobní názor, nemám problém s tím chápat, že jiný člověk tohle bude mít nastavené jinak.
Jarda Vesničan
16.11.2020 15:26 Reaguje na Václav JohnVáclav John
16.11.2020 15:48 Reaguje na Jarda VesničanJá tomu ani nevěřím. Jen prostě svádějí vše na predátory trochu častěji než zbytek populace. Ochranáři zase trochu častěji predátory omlouvají. Jinak je to ale skupina lidí, jako každá jiná, kde najdete blbce i velice příjemné lidi, s kterýma se třeba neshodnete ve všem, ale dokážete s nimi sedět pár hodin u piva příjemně si popovídat. Já jsem se s myslivci potkal často, když byla příležitost, rád jsem prohodil pár slov a většinou jsem toho nelitoval.
S tím co píšete souhlasím, nemám k tomu téměř co dodat. Jen tím nejbližším příbuzným pratura je skutečně to nově vyšlechtěné plemeno a pak obyčejná kráva a pak teprve zubr. Zubr je každopádně do volnosti mnohem vhodnější, protože je klidnější a na lidi neútočí, ten zpětně vyšlechtěný pratur může být nebezpečný. Byl jsem několikrát pozorovat v Bělověžském pralese zubry a je to zážitek, viděl jsem je i celkem zblízka, ale lidí se bojí a utíkají. Možná, že by mohli žít na volnosti i u nás, třeba na Šumavě, tak jako už žijí na Slovensku v Poloninách.
Václav John
17.11.2020 01:45 Reaguje na Václav JohnJarek Schindler
20.11.2020 09:57 Reaguje na Václav JohnJaroslav Pobeha
27.12.2020 13:31 Reaguje na Jarda VesničanJan Šimůnek
16.11.2020 09:58 Reaguje na Břetislav MachačekMarcela Jezberová
16.11.2020 10:13Břetislav Machaček
16.11.2020 10:27 Reaguje na Marcela Jezberovápíchnutí do vosího hnízda. Nastavit jejich rozporuplnému chování
zrcadlo se neodpouští a mít praktické otázky je jako kacířství.
Mě už za to chtějí někteří "upálit", když jim to opakovaně kladu
a oni mi nikdy konkrétně neodpovědí. Nečekejte odpověď ani nyní,
protože na "dvojí metr" nemůže být logická odpověď.
Václav John
16.11.2020 12:58 Reaguje na Břetislav MachačekPokud se týká p. Jezberové, tak bych radši kdyby na to odpověděl někdo povolanější. Dotace jsem nikdy neřešil a problematiku neznám. Předpokládám, že půjde o nastavení dotace, které by mělo být pro všechny stejné. Pokud je otázka postavená "proč krávy vadí, ale kůň ne", tak:
a) viděl jsem krávy v mokřadě a pokud jich je víc a mokřad malý, tak z něj moc nezůstane. Krávy to dokážou rozbahnit neskutečně, kolega jednou našel na takové pastvině v blátě uvízlé a uhynulé tele.
b) pokud je to narážka na koně a rákos, tak tohle je běžné třeba v Belgii, kde se polodivocí koně taky chovají. Nejde o polní mokřad, ale rybník zarostlý rákosem. Koně jdou do vody a vypasou rákos až do chvíle, kdy jsou ponoření po prsa, plavat sice dokážou, ale dál nejdou. Souvislé rákosí je dál od břehu, takže v rákosí hnízdící ptáci nemají problém ani po vypasení, ale velká plocha zůstává odkrytá a vzniká zajímavá litorál, atraktivní třeba pro čírky a žáby.
Pokud myslíte něco jiného, tak potom nevím.
Marcela Jezberová
16.11.2020 15:23 Reaguje na Václav JohnVáclav John
16.11.2020 15:33 Reaguje na Marcela JezberováBřetislav Machaček
16.11.2020 15:39 Reaguje na Václav Johnrozdíl od jiných věcně a slušně. To, že máme jiné
názory je lidské a záleží vždy na míře, s jakou
se to realizuje. Snažit se udat veškerou novou
populaci kopytníků do dalších oplocených lokalit smrdí zájmovou "privatizací" přírody pokud se již
nejedná o soukromý pozemek jako je ta ptačí rezervace. Oplotit ale státní pozemek pod záminkou chovu kopytnatců a tak si ho uzurpovat pouze pro sebe a pár kamarádů, je pouze forma "privatizace"
přírody. Tak nejsou lidé omezeni ani v NP a
rezervacích. To už je prosím obora či ZOO a ne ta
"česká krajina" s původními zvířaty. Důvod se taknašel v zabezpečení kopytnatců a bez nich
by plot zřejmě nikdo neschválil. Splnil se tak
sen uzurpace krajiny pro pár vyvolených, kde
mohou konat své pokusy za veřejné prostředky
a dary. I zcela privátní pozemky není v tak
velkém rozsahu jenom tak oplotit a zamezit vstup zvěři při jejích migračních aktivitách. Mnohdy
se jedná o lokality s napajedly a klidové zóny, kde
ta zvěř odpočívala před okolním ruchem. Ohrady a
ploty patří do krajiny co nejmíň a i pro pastevectví
by to měly být maximálně dočasné ohrady a ne ty
"vlčí "ploty zakopané do země. Alespoň mimo sezónu by měly být přerušeny několika průchody, aby se
zvěř nemusela chovat teritoriálně s nebezpečím degenerace a s vlivem na druhy rostlinstva. No a omezená potravní nabídka je špatná vzhledem v výživě jakýchkoliv zvířat. Argumentace, že jim to chutná, je pouze o tom, že jim neumožníme spásat i něco jiného. Migrace je pro zvěř důležitá pro
ozdravení populace a jakékoliv překážky jsou tak
na škodu. Otázku odpovědnosti za možnost střetu
uniklých kopytnatců s vozidly a škodami na polích
a v sadech mi taky doposud nikdo neodpověděl a ani
u otázek k vlkům jsem se odpovědí nikdy nedočkal.
Pokusila se o to paní Kletečková, ale katastrofálně.
Nadšení je věc jedna, ale podat praktické odpovědi vyžaduje odbornost, která nadšencům mnohdy schází. Pokud si na to troufáte vy, tak rád všechny otázky položím znova a možná budu korigovat i své názory
na různé aktivisty. Na praktické otázky je třeba
mít praktické odpovědi a ne pouze klišé vyčtené z nějakých propagačních materiálů.
Václav John
16.11.2020 16:11 Reaguje na Břetislav MachačekNevím jak chce do budoucna Česká krajina ten problém řešit. Na jednu stranu silně uznávám jejich výsledky, protože dlouhodobě sleduji problémy ohroženého hmyzu, hlavně motýlů, a oni ty výsledky mají, vegetace se v Milovicích mění správným směrem a biodiverzita se nevyvýji špatně. Na druhé straně nejsem nadšený z tohoto oplocování přírody, ze které vyženete lidi, podobně jako vy. Možná, že oni mají nějaké řešení a ono by se asi našlo. Pokud byste měnil oplocení a část plotů otevřel veřejnosti a ve zbytku by se páslo a průběžně by se to střídalo, přišlo by mi to jako docela dobré řešení.
Otázka odpovědnosti střetu uniklých kopytníků s vozidly a škodami - no, nejsem expert přes legislativu, ale předpokládám, že to bude podobné, jako kdyby uprchla obyčejná kráva a narazilo do ní auto. Selským rozumem v tom nevidím rozdíl (ano, zubr je daleko větší, ale to nemyslím)
Diskuzi o vlcích jsem nečetl a radši se jí vyhýbám. Zkuste mi ty otázky položit, pokusím se odpovědět. Jenže tohle je téma, kde já sám opravdu nevím. Na jedné straně zastávám názor, že vlci sem patří. Na druhé straně vidím roztrhané ovce a naštvané (to bych ještě překousnul), ale i upřímně nešťastné chovatele. Pro ty lidi je to často trauma a žádná finanční částka to nemůže nahradit. Nebojím se, že by mi vynadali, tak ať. Ale pokud to někdo zažije, nechci mu sypat sůl do rány. Vlci podle mě do naší přírody patří, ale chovatelé ovcí ještě víc. Jestli existuje 100% řešení, kdy můžeme mít vlky, ale bez útoků na ovčí stáda, to nevím. Ale pokud ano, nejspíš se dostaneme do stavu, kdy se nakonec nevyhneme regulovanému odlovu vlku. Mluvím jen za sebe, je to pouze můj soukromý názor, ale mně by to nevadilo a pokud by to fungovalo a byla by to cena za koexistenci, je to pro mě přijatelnější cena než roztrhané ovce a stresovaní chovatelé.
Majka Kletečková
16.11.2020 15:19 Reaguje na Břetislav Machačekpředpokládám, že zde na ekolistu Vás nikdo „upálit“ nechce.
Uveďte prosím příklady, kdo Vás chce „upálit“ za Vaše názory.
Václav John
16.11.2020 15:32 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
16.11.2020 15:54 Reaguje na Majka Kletečkováněkterých diskutérů, kterým nesmírně vadí praktické
dotazy na které sami neznají odpovědi. Vy jste se
alespoň snažila u vlků odpovědět, sice nijak, ale
alespoň jste to přiznala, že odpověď neznáte. Jiní
nikdy ani neodpoví a pouze mě označí za odpůrce
ochrany přírody. Tak tomu ale není, já pouze chci
poukázat na některé nesmyslné počiny, které jsou
zcela zcestné a nerealizovatelné. Nic tu už nebude
jako kdysi a návrat do jakékoliv předchozí doby
se konat nebude. Utopické pokusy návratu k divočině a samoregulační schopnosti přírody nelze realizovat ani v mnohých méně zkulturněných krajinách a už
vůbec zde. Krajina musí být nejen pro přírodu,
ale i pro lidi, aby netrpěli taky. Slova o upálení
neplatila slušným diskutérům, ale těm, kteří se
zajisté sami poznají. Jmenovat nikoho nemíním,
abych nevyvolal jejich reakci a aby diskuse
neskončila u vzájemného obviňování.
Václav John
16.11.2020 17:50 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Pobeha
27.12.2020 13:38 Reaguje na Břetislav MachačekJarek Schindler
16.11.2020 13:02 Reaguje na Marcela JezberováVáclav John
16.11.2020 14:35 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.11.2020 09:23 Reaguje na Václav JohnPetr Pekařík
21.11.2020 08:54 Reaguje na Marcela JezberováJaroslav Pobeha
27.12.2020 13:49 Reaguje na Petr PekaříkBřetislav Machaček
16.11.2020 20:101. Jakým způsobem(jaké ploty, kolik psů či přítomnost pastevce)má
malochovatel chránit např. 1O ovci na své louce, které ho neuživí,
ale spásají tu louku a on musí mimo chovu chodit do práce? (velká
většina chovatelů třeba v Beskydech).
2. Jak bude hodnoceno zakousnutí chráněného vlka ovčáckým psem v ohradě
a i mimo ni, když se tam oba ocitnou v zápalu boje?
3. Jakou bude mít právní odpovědnost chovatel, když při útoku vlčí
smečky dojde k proražení oplocení a stádo bude příčinou třeba smrtelné
dopravní nehody?
4. Budou v budoucnu regulováni vlci, když třeba napadnou kopytníky v těch
Milovicích a nebo se budou potulovat v okolí třeba Prahy?
5. Co doporučí ochranáři majitelům luk, když přestanou kvůli vlkům chovat
zvířata, která je doposud vypásala? Pomohou alespoň s kosením a nebo
jim bude jedno, že ty louky zarostou buření, což zase jiným ochráncům
kvetoucích luk vadí ?
Možná bych si vzpomněl i na další otázky, ale myslím, že i těch pět bohatě stačí. Děkuji za odpověď a nebudu se zlobit ani na odpověď někoho jiného.
Tyto otázky si kladou právě samotní malochovatelé, kteří tak louky
vypásají minimálně 100 let díky absenci velkých šelem a nyní už někteří
končí, protože rady AOPK jsou maximálně pro velkochovatele, ale pro ně
jsou nerealizovatelné. Mít dva psy na deset ovcí, být s nimi celý den
na pastvině a nebo náklady na ty "žalářnické" ploty jim efekt z chovu
ovcí nevyrovná. Na to mi nikdo neodpověděl mimo snahy paní Kletečkové
v diskusi článku o radách paní z AOPK.
Václav John
17.11.2020 01:14 Reaguje na Břetislav Machaček1. Jak přesně to Vám neřeknu, ale jediná opravdu spolehlivá ochrana před vlky jsou velcí pastevečtí psi, např. šaplaninci. Neříkám, že to je jednoduché řešení, ale funguje to. Tady se bavíme o plemenech, která jsou schopná vlka při útoka zabít.
2. Vlka dnes nelze legálně zastřelit, protože má přísnou ochranu. Pokud ale vlka usmrtí pastevecký pes, tak ten žádnou trestní odpovědnost nemá a pokud se tak stane na pastvině, nevidím tam žádnou trestní odpovědnost chovatele. Je to snad naprosto logické, byl by výsměch, kdyby stát doporučoval pořizovat pastevecké psy, protože dokážou ochránit stádo před vlka a pak za to trestal. Jasně, stát dělá spoustu jiných věcí co logické nejsou, ale tady je vše jasné. Chcete jiný příklad? Není to totéž, ale všimněte si, kolik vlků u nás už srazilo auto. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se vyšetřovalo, kdo srazil chráněný druh autem a kdo za to nese odpovědnost. Pokud jedete v noci a dodržujete předpisy, nikdo vás nebude pokutovat, že srazíte chráněné zvíře, které vám vběhlo pod kola. Všimněte si, že nálezy upytlačených vlků a rysů s broky v těle se vyšetřovali policií. Nález vlka nebo rysa sraženého autem nebo vlakem nikoho nikdy "vyšetřovat" ani nenapadlo. Musel byste to udělat úmyslně a musel by vám to někdo prokázat a to je tak absurdní - nikdo si dobrovolně auto nárazem ničit nebude.
2a - mimo ni, předpokládám, že tam to bude stejné. Je ale třeba si uvědomit, že jednak přítomnost silnějších psů vlky odstraší, takže popsaná událost by byla úplně mimořádná a pes je nastavený na to chránit stádo na louce, takže pravděpodobně za vlky nikam nepoběží.
3. otázka vyloženě na právníky, protože tohle už je věcí výkladu práva. Ale předpokládám, že by soud chovateli vinu nedal, jakkoliv důveru v naše soudy na základě některých rozsudků úplně nemám. Můžete to samozřejmě zesložitět, pokud ovce uteče a bude pobíhat 5 dní po lese a pak nehodu způsobí, bude to chyba majitele? A pokud 10 dní? Právníci ... samozřejmě jen za předpokladu, že by došlo k soudu.
4. Budoucí regulace vlků - nevím, do minulosti nevidím, ale předpokládám, že regulace vlků v budoucnu bude. Regulace zvláště chráněných druhů existuje, třeba u bobra existuje v ČR zonace a v určitých oblastech se bobři loví. Pokud nějakému druhu už nehrozí vyhubení, v zásadě není důvod, aby se nelovil. Proto pro bobra ani vlka neexistuje záchranný program, ale program péče - cílem není zajistit co nejvíc bobrů a co nejvíc vlků, cílem je dosáhnout toho, aby u nás tyhle druhy žili a minimalizovali se problémy, které můžou dělat.
5. Nevím, podle mě je velice smutné, když by někdo zvířat přestal chovat. Jakkoliv se bojím, že takové případy se najdou.
Václav John
17.11.2020 01:34 Reaguje na Václav John1. Za současné situace problém
2. Za situace, že by bylo legální vlky zastrašit třeba střelbou naslepo -> šance na ochranu ovcí je vyšší, ale ve 100% případů to nemusí fungovat. Lidi musí spát a i pokud by se podařilo dejme tomu v pondělí vlky vyděsit, není jisté, jestli to ve středu nezkusí znovu.
3. Za hypotetické situace, že by bylo legální vlka při útoku zastřelit a že by existoval regulovaný lov -> tady už budou vlci opatrnější a dá se předpokládat, že útoků na ovce by bylo míň. Ale 100% jistota stejně asi nebude. Pokud bude mít konkrétní smečka negativní zkušenost s útokem na ovce na jediné lokalitě, pak vyhodnotí jako nebezpečné útočit na ovce, nebo jen útočit na ovce na místě XY a namístě Z to zkusí? Jistota stejně nebude.
4. Za hypotetické situace (kterou v žádném případ neschvaluji) že by u nás vlci vůbec nebyli, že by populace byla kompletně vylovená ... ani pak nebude jistota, pokud budou vlci v zahraničí, pořád bude existovat šance, že zatoulená smečka ty ovce uloví.
A teď se zeptám já Vás:
1. Jaké je podle vás řešení té situace, který byste vy akceptoval kdyby s tím všichni ostatní souhlasili? Vyhubení vlka v ČR, regulovaný odstřel, plašení nebo něco jiného?
2. Pakliže by byla odpověď vyhubení, tak moje otázka zní - pokud by to bylo na Vás, jaké by podle vás bylo nejlepší řešení situace pokud chceme současně mít populaci vlků a současně chránit chovatele ovcí?
Břetislav Machaček
17.11.2020 09:57 Reaguje na Václav John1.Defakto odpověď žádná, protože chovat dva velké psy na deset ovcí není rada, ale ekonomická sebevražda a chránit deset ovcí "klecí" nesmysl.
2.Zatím k tomu nikde v ČR nedošlo a tak není znám
precedens.Po něm bude nová diskuse o přiměřenosti
a polemika, zda ho ti psi neměli pouze zahnat.
3.Z hlediska práva je za škody způsobené uniklými
zvířaty chovatel a důkazní břemeno zůstává na něm.
Riskovat podobnou situaci už některé odrazuje od
chovu nyní a bude to stále aktuálnější.
4.Regulace bude nutná a je lépe začít už s ní omezeně nyní, aby se vlkům navrátila plachost
před člověkem, dokud tu nebude už pouze populace
těch kreatur nebojících se lidí, psů,slepých ran
z pušky atd.
5.Na to odpověď nemá z ochranářú nikdo a tak to
beru tak, že jsou jim ty louky ukradené kvůli
totální ochraně vlků.
Na ty vaše dvě otázky odpovím společně.
Povolit chovatelům použít zbraň při napadení stáda
a tato zkušenost se vlkům vštípí i na jiná podobná
setkání s lidmi. Pak bude stačit i slepá munice či
poplašné výbušky na které lze natrénovat psy a
možná i ovce bez rizika splašení. Vlkům ponechat
plnou ochranu v NP patřičné rozlohy(ne ale v mini
NP Podyjí či České Švýcarsko)a mimo použít ten
odstřel při útocích na stáda, jak jsem už popsal.
Dbát na to, aby se nešířili do oblasti s
malochovem ovcí, kde žádná z doporučených ochran
není možná a kde hrozí ukončení chovu. No a u
šíření do okolí měst případně vypsat referendum
i s otázkou, zda chtějí vlky například i v
Klánovickém lese a v Šáreckém údolí. Souhlas
s výskytem vlka musí být plošný a ne otázku
omezit na venkov, kde se to městských obyvatel
netýká. I na venkově žijí lidé, kteří chtějí
žít a bez obav pustit děti na houby do lesa.
V přírodě žijí lidé na venkově stále a městská
populace si musí uvědomit, že to není skanzen
či velké ZOO. Krajina se změnila bohužel už až
tak, že nějaký utopický návrat k divočině je
čirý fantasmagorismus.
Václav John
17.11.2020 16:44 Reaguje na Břetislav Machačekk bodu 1 - existuje platná legislativa. Nad tou nikdo nemůže stát, ani vám dát povel k jejímu porušování. Pokud vám soudce nebo policista řekne, že klidně můžete zastřelit souseda a vy ho pak skutečně zastřelíte, trestní odpovědnosti vás to nezbavuje. Zákony se nám můžou a nemusí líbit, ale nemůžete ode mě očekávat, že budu radit něco nelegálního. Máte moc měnit legislativu? Já tedy ne.
k bodu 2 - nevybavuji si ani, že by k tomu došlo někde v zahraničí. Možná jsem jenom špatně hledal, ale běžný stav je ten, že přítomnost silného psa vlka odradí od útoku. Ale je to jedno, i kdyby k tomu došlo, chovateli nic hrozit nebude. Možná v nějaké diskusi se objeví výkřik nějakého příznivce vlků, že tohle nejde a musí se to změnit, ale to je tak všechno.
k bodu 3 a 4 - ano a asi ano. Pokud vám ale ovce vypustí závistivý soused, je to stejná situace. Vy jste se nedbalostí neprovinil, ale důkazní břemeno je na vás.
k bodu 5 - vracím se k platné legislativě. Mezi ochranáři budete mít pestrou škálu názorů, jinak bude vidět situaci botanik, jinak specialista na velké šelmy, jinak lesák a ještě jinak třeba herpetolog. Ale i pokud by existoval zarytý odpůrce vlků, tak nikomu nemůže dát svolení porušovat zákon. Už samotná skutečnost, že někoho navádíte k přestupku nebo trestnému činu není legální. Předpokládám, že tohle chápete?
Zákony se mi můžou a nemusí líbit, ale fakt, že se mi nelíbí, neznamená, že je nemusím dodržovat. Pokud dojdu k přesvědčení, že je bezpečné na dálnici jezdit rychlostí 150 km/h (v Německu to lze), můžu mít pravdu, ale před pokutou mě to nezachrání.
Rád bych doplnil, že ta legislativa se od 90. let téměř nezměnila.Zásluha na výskytu vlků v ČR není na straně aktivistů, úředníků AOPK ani MŽP ani vlkomilných Pražáků. Kdyby byli u nás vlci vysazení, byla by to jiná, ale oni se přirozeně rozšířili z Německa. Situace ČR se nijak zásadně neliší od situace v jiných evropských státech - tam, kde jsou vlci rozšíření je v nkěterých státech lze legálně lovit, zatímco tam, kde se vlci vyskytují vzácně a jejich počty jsou nízké, jsou vlci přísně chránění. Zákonodárný proces je u nás jasně daný a nevybočuje z evropského trendu.
Jinak mám podobný názor, s tím rozdílem, že si nedovedu představit, jak by se rozhodovalo v referendu, když vlčí smečka zasahuje do dejme tomu 7 (nebo jakékoliv jiné číslo, to je jedno) obecních katastrů a ve 4 vlky odmítnou a ve 3 schválí. Referendum je dobrá věc, ale u nás se až na výjimku nevyužívá.
Břetislav Machaček
17.11.2020 18:09 Reaguje na Václav Johna krátké odpovědi. Těch jsem se zase nedočkal
a tak otázky opakuji i v diskusi ke článku
pana Malíka a jeho kritice oplocení pastvin
bez ovcí. Mimochodem mimo dobu pastvy je
pouze dobře, že ty ohrady jsou prostupné
a netvoří pevnou a trvalou zábranu migrace.
P.S.: Nikoho k nelegálnímu zabíjení vlků
nenavádím, ale pouze vyslovuji svůj názor
na jejich regulaci a taky to, že bohužel
může časem dojít k nelegálnímu zabití chráněného vlka, protože někomu "ujedou"
takříkajíc nervy a pak to problém bude.
Václav John
17.11.2020 18:45 Reaguje na Břetislav MachačekJinak jsme se nepochopili, já vás z ničeho neobviňuji (nedošlo mi, že to můžete takto vnímat), jen píšu, že nemůžete očekávat od nikoho ze státní ochrany, že bude dávat souhlas s lovem vlků, pokud je to v rozporu se zákony. Vlk je u nás kriticky ohrožený, jejich lov na výjimku je možný teprve ve chvíli, kdy jasně jasně vyčerpány všechny jiné možnosti řešení situace.
A názor na regulaci do budoucna, jak jsem už psal, máme velmi podobný.
Václav John
17.11.2020 18:48 Reaguje na Václav JohnBřetislav Machaček
17.11.2020 21:09 Reaguje na Václav Johnti "vlkomilové" a vžili se do
situace těch malochovatelů.
Kamarád přišel takto o své ovce
a chov ukončil. Louku nechává
zarůst náletem a je mu to už
jedno, ale jsou ještě stovky
jiných, kterých to čeká a těch je mi líto. Právě proto vlky
kdysi před více jak sto lety
vyhubili a tichým duchem je
likvidovali až do nedávna. Nechci zažít podobné jednání
v nynější době a tu hysterii
při zabití či zakousnutí vlka.
Václav John
18.11.2020 00:57 Reaguje na Břetislav MachačekNení to to samé, jako když chce někdo vlka zastřelit kvůli pocitu a vycpanině v pokoji.
Ochranu vlka chce stát (viz platné zákony). Je podle mě v pořádku, když stát současně platí kompenzace za škody způsobené chráněnými živočichy. To se děje. Samo o sobě to ale problém neřeší. Já tuhle problematiku nikdy neřešil, ale zajímá mě, proto jsem se i ptal na Vaše návrhy na řešení. Každé květnaté louky je dneska škoda a myslím si, že řešením do budoucna bude nakonec nějaký způsob regulovaného lovu.