https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-cesku-je-poprve-pres-150-zubru-nejvetsi-stado-zije-u-milovic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku je poprvé přes 150 zubrů, největší stádo žije u Milovic

20.3.2024 19:03 (ČTK)
Nejvíc zubrů v Česku žije u Milovic na Nymbursku. Stádo v tamější rezervaci čítalo ke konci loňského roku 43 zvířat. Druhá největší skupina je v oboře Židlov v Libereckém kraji, kde je 39 zubrů.
Nejvíc zubrů v Česku žije u Milovic na Nymbursku. Stádo v tamější rezervaci čítalo ke konci loňského roku 43 zvířat. Druhá největší skupina je v oboře Židlov v Libereckém kraji, kde je 39 zubrů.
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
V Česku žilo na konci loňského roku 159 zubrů evropských. Jejich počet za rok stoupl o 11. Největší stádo žije v rezervaci velkých kopytníků u středočeských Milovic. Vyplývá to ze sčítání zubrů pro Mezinárodní plemennou knihu vedenou v polské Bělověži, o kterém informovala společnost Česká krajina.
 

Počet zubrů evropských žijících v na českém území se od roku 2015 více než zdvojnásobil. "Poprvé v historii je v Česku přes 150 zubrů. Přitom 100 jedinců překonala česká populace teprve před šesti lety," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Nejvíc zubrů v Česku žije u Milovic na Nymbursku. Stádo v tamější rezervaci čítalo ke konci loňského roku 43 zvířat. Druhá největší skupina je v oboře Židlov v Libereckém kraji, kde je 39 zubrů. Ze zoologických zahrad chová nejvíc zubrů Zoologická zahrada Tábor s 11 zvířaty.

Početnost populací v jednotlivých chovech je velmi důležitá pro budoucnost druhu. "Obecně platí, že čím je populace větší, tím je životaschopnější a lépe odolává různým výkyvům," vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která ve spolupráci s vědci milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Přírůstky z Milovic pomohly v minulých letech založit rezervaci v Rokycanech a letos na Lipně.

Přes pozitivní trend Česko v ochraně zubrů podle Dostála stále určitým způsobem zaostává. "V Česku chybí lokalita se zubří populací přesahující sto jedinců. Právě toto číslo vědci uvádějí jako minimální počet pro geneticky soběstačné stádo," uvedl.

Formálně se zubři evropští dělí do dvou genetických linií. Hodnotnější je čistě nížinná, takzvaná bělověžská linie, kterou chová například milovická rezervace a obora v Židlově. Druhou je nížinně-kavkazské linie. "Nížinná linie v roce 2023 poprvé překonala hranici 100 jedinců, kteří tvořili 66 procent z celkového počtu tuzemské populace, zatímco nížinně-kavkazská linie zaznamenala první nárůst po sedmi letech poklesu či stagnace," uvedl Jirků.

Zubr je největším žijícím obratlovcem Evropy. Po první světové válce ho v přírodě člověk vyhubil a druh přežil jen díky chovu v zajetí, především v zoologických zahradách a oborách. Od poloviny 20. století ho odborníci začali vracet zpět do přírody.

Počty zubrů v českých chovech k 31. prosinci 2023:

Lokalita Počet zvířat
Milovice (Nymbursko) 43
Židlov (Českolipsko) 39
Prachatice 34
Tábor 11
Olomouc 9
Chomutov 8
Praha 6
Rokycany 4
Plzeň 4
Stěžery (Královéhradecko) 1
ČR celkem 159

Zdroj: společnost Česká krajina


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

21.3.2024 07:36
Základní problém velkého stáda je dostatečná plocha, aby ji stádo nedevastovalo, nepřepásalo. Myslím, že na Šumavě, v Milovicích, Doupově, Brdech... by bylo místa dost. Jen by stát musel chtít zřídit na své půdě oboru.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.3.2024 07:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale to už je lepší takto chovat zdomácnělý hovězí dobytek a s ním pár ovcí a koz, že.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.3.2024 12:50 Reaguje na smějící se bestie
No, ale těch je jednak hodně moc a druhak na ně platí jiné předpisy.
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.3.2024 07:46
pan Vinkler má pravdu, těch míst zvl. v přírodnějších chráněných oblastech by se mohlo najít daleko víc - ve velkých chráněných oborách
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.3.2024 09:31
Hurá! Bude zase více plotů v krajině a kafilérie si vydělá likvidací mršin.
Co tak chovat i jiná zvířata, jako spásače rovnou pro kafilérii a jíst sóju?
Blbost? Ano stejná, jako množit do nekonečna zubry určené k likvidaci v té
kafilérii. Prostě za dotace lze i plýtvat a oplotit, co bylo ještě včera
volnou přírodou pro zvěř a pro lidi. Cíl? Ploty kolem cest, kolem tratí,
kolem pastvin a kolem "rezervací"(klamný název obory pro velké kopytnatce).
Zbytek zvěře, pokud nebude vybita a sežrána vlky, bude zmateně pobíhat
mezi ploty a o to více škodit na neoplocených plochách. Prostě hloupost
"ochrany" přírody přisáté na cecík dotací do nesmyslů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.3.2024 15:48 Reaguje na Břetislav Machaček
1**
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist