Ochránci přírody začali v rezervacích na jihu Moravy vyřezávat nežádoucí dřeviny
Práce se týkají chráněných území na brněnském Kamenném vrchu, Obřanské stráni v Brně a také stepní stráně u Komořan na Vyškovsku. V přírodní rezervaci Kamenný vrch na pomezí čtvrtí Nový Lískovec a Kohoutovice roste pohromadě údajně nejvíce konikleců velkokvětých na světě. Odborník jich v roce 2021 napočítal bezmála 63 400. Ochránci lokalitu od nežádoucího porostu čistí v místech, kde na přelomu let 2018 až 2019 uschl jehličnatý les. V západní části rezervace chtějí také propojit tři menší louky do jedné velké. "Cílem je zvětšení prostoru pro obě místní populace koniklece velkokvětého a koniklece lučního," uvedl Jurek.
Obdobné práce se týkají Obřanské stráně. "Díky zásahu se rozšíří svahy se stepní vegetací, kde roste kromě koniklece také pět druhů vzácné trávy rodu kavyl: kavyl chlupatý, Ivanův, sličný, tenkolistý, vláskovitý. Mimochodem je to český unikát, kdy na jednom území roste pohromadě tolik kavylů," upozornil Jurek. Ochránci v místě také zlikvidují pajasan žláznatý, který se v místě šíří. Jde o invazivní a vysoce odolný strom, který často zplaňuje a nekontrolovatelně se šíří především právě ve městech.
U Komořan na Vyškovsku se zásah týká nejen ochrany konikleců, ale i škardy panonské, která v ČR už jinde neroste. "Budeme provádět čištění svahů, aby se křoviny nešířily do prostoru. Zároveň budeme vytvářet potenciální plochy pro škardu," uvedl Jurek.
Peníze na projekt ochránci získali z Plánu národní obnovy. S pracemi začali v lednu, v této fázi skončí v březnu. Pokračovat ale budou i v letních sezonách 2023 a 2024, kdy je v plánu následná péče spojená s odstraňováním takzvaných výmladků a kosením. "Zvláštní přístup si vyžádá likvidace pajasanu žláznatého, který se musí likvidovat buď v době kvetení, což je červen a červenec, nebo v druhé polovině léta," upozornil Jurek.
reklama