https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-pristiho-leta-by-mohli-turiste-na-sumavskou-trasu-k-modremu-sloupu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od příštího léta by mohli turisté na šumavskou trasu k Modrému sloupu

25.6.2022 01:10 | VIMPERK (ČTK)
Cesta Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem Modrý sloup je zavřena téměř 80 let. V minulosti se oblast nacházela v nepřístupném pohraničním pásmu, v posledních letech na trasu nesměli lidé hlavně kvůli možnému ohrožení populace tetřeva hlušce.
Cesta Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem Modrý sloup je zavřena téměř 80 let. V minulosti se oblast nacházela v nepřístupném pohraničním pásmu, v posledních letech na trasu nesměli lidé hlavně kvůli možnému ohrožení populace tetřeva hlušce.
Foto | Rawe / Wikimedia Commons
Od příští sezony by turisté mohli v letních měsících vyrazit na šumavskou stezku na Modrý sloup. Trasa se však otevře jen v případě, že se zvýší klidové území šumavského národního parku. Druhou podmínkou je, že v NP Šumava a NP Bavorský les bude minimálně 735 tetřevů. Při posledním sčítání z let 2016 až 2018 jich bylo 605, další sčítání se uskuteční v zimě. ČTK to řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
 

Cesta Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem Modrý sloup je zavřena téměř 80 let. V minulosti se oblast nacházela v nepřístupném pohraničním pásmu, v posledních letech na trasu nesměli lidé hlavně kvůli možnému ohrožení populace tetřeva hlušce. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) před třemi lety vydalo nesouhlasné stanovisko ohledně toho, jaký dopad na životní prostředí (EIA) by mělo otevření stezky.

"Verdikt zněl, že cesta k Modrému sloupu bude mít významný negativní vliv na tetřeva hlušce, proto není možné ji otevřít. Ovšem dále hodnotitelé uvedli, že pokud Správa NP Šumava navrhne dostatečná kompenzační opatření, která by nezhoršovala vývoj populace tetřeva na Šumavě, a tato opatření budou schválena, je možné o otevření cesty v omezeném režimu uvažovat," uvedl ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený.

Počet tetřeva hlušce bude znám po monitoringu, který se uskuteční v zimní sezoně 2022 - 2023. Poslední sčítání z let 2016 až 2018 prokázalo 605 tetřevů na území NP Šumava a NP Bavorský les. "Navýšení na 735 je reálné. Populace tetřeva se zvyšuje," uvedl Dvořák.

Další podmínkou pro otevření stezky na Modrý sloup pak je zvětšení takzvaného klidového území. Jde o lokalitu, v níž mohou lidé chodit jen po vyznačených stezkách. V současnosti se klidové území rozkládá na 9002 hektarech a zvětšení počítá s rozlohou 14.921 hektarů. Největší změna by měla být v pohraniční části, která navazuje na klidové území NP Bavorský les, v oblasti Mokrůvek, Modravských slatí a Poledníku, kde žije jedna z největších populací tetřeva hlušce. Podle Dvořáka je možné, že klidové území bude navýšené už od příštího roku. "A nijak to neomezí rozsah současných turistických tras," řekl Dvořák. Při splnění obou podmínek by pak cesta na Modrý sloup byla otevřena vždy od 15. července do 15. listopadu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.6.2022 04:43
A doopravdy tam turisté musí být ?
Odpovědět
Pe

Pepa

25.6.2022 06:54 Reaguje na smějící se bestie
Když je turismus v takovéto lokalitě regulovaný tak škodit nemusí. Prasarnou je tam jezdit těžkou technikou a těžit souše.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.6.2022 07:16 Reaguje na Pepa
Když je regulovaný !
" Domorodci " s koňmi, snad už na Šumavě neexistují, bohužel.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.6.2022 21:41
Zamlouvá se mi, že je zpřístupnění té trasy podmíněno splněním dvou konkrétních podmínek: prosperitou tetřevů a rozšířením klidového území.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

29.6.2022 10:12
Tohle je zprava z roku 1992? 2002? 2012? Nebo z roku 2052? (V tu dobu, predpokladam, tetrevi ze stredni Evropy jiz definitivne zmizi a zustanou jen v oblastech severni Evropy a Sibire.) Nejak nepozoruji vyraznejsi pohyb v teto kauze trvajici jiz od roku 1990
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist