Oděvní banka: Loni se vybralo 90 tun oblečení, oděvy dostalo 12 000 potřebných

Oděvní banka sídlí na okraji Prahy. Vybraný materiál tam personál třídí a balí. Pytle se šatstvem pak posílá do potravinových bank a dvou stovek organizací na pomoc potřebným. Lidé v tísni tak mohou k balíčku jídla získat i oblečení.
Oděvy, které lidé věnují, musí být v dobrém stavu a čisté. Oděvní banka nepřijímá obuv, ložní prádlo, kočárky, hračky či autosedačky. Ošacení bere od firem a institucí i jednotlivých dárců. Firmy mohou poskytnout finanční dar či uspořádat zaměstnaneckou sbírku. Banka má také tři charitativní obchody. Dva jsou v Praze a jeden v Hovorčovicích. Dárci tam mohou oblečení odevzdat.
Oděvy sbírali teď také zaměstnanci a zaměstnankyně šesti ministerstev, Úřadu vlády a Národního bezpečnostního úřadu. Zapojily se resorty práce, financí, zemědělství, spravedlnosti, místního rozvoje a životního prostředí. Část materiálu dnes zástupkyním banky předal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jeho úřad v letošní sbírce vybral 100 kilogramů textilu, od podzimu 2022 pak celkem skoro půl tuny.
Podle Hladíka textilního odpadu přibývá, hromadění pomáhají omezit právě sbírky a vzájemné výměny nenošených kusů s novým využitím. "Takzvaná rychlá móda, velmi levná a snadno dostupná, nás nabádá kupovat věci, které často ani nepotřebujeme a u kterých se neohlížíme na původ jejich vzniku, nebo kde poté nenošené kusy skončí. Tento přístup je devastující a je žádoucí obrátit se druhým směrem, tedy cestou udržitelnosti a druhých šancí," řekl Hladík.
V Česku se ročně podle údajů jeho resortu a banky vyhodí kolem 180 tun textilu, tvoří tak tři až čtyři procenta odpadu v popelnicích. Radnice by měly zajistit speciální kontejnery na textil a sběrná místa.
Přečtěte si také |

Letos se chce oděvní banka soustředit i na osvětu. Chystá se informovat o tom, jaké jsou možnosti využití nepotřebného oblečení. Pomoci má interaktivní platforma. Vedení banky ji představí v květnu.
reklama