Odklon od jaderné energie zvyšuje poptávku po dřevu
Silným impulsem pro trh se dřevem byla jednak změna postoje k energetice některých evropských zemí po jaderné havárii ve Fukušimě. Zejména prohlášení Německa o kompletním opuštění jaderné energie do roku 2022. A svou roli hraje také růst cen ropy a uhlí.
Dřevo jako primární surovina je zdrojem obnovitelné energie považovaným za CO2 neutrální, tvrdí výroční zpráva o trhu lesních zdrojů Evropské hospodářské komise OSN (UNECE). Také informuje, že obecně se za minulý rok spotřeba dřeva v Severní Americe, Evropě a zemích bývalého Sovětského bloku zvýšila o 5,6 procent.
Nicméně nejvýznamnější nárůst byl zaznamenán v posledních letech ve spotřebě dřevěných peletek (slisovaných pilin poskytujících při spalování maximální výhřevnost) používaných pro výrobu elektrické energie. Očekává se, že produkce v letošním roce dosáhne 20 milionů tun a že roční růst spotřeby bude 11 procent až do roku 2020.
Podle Douglase Clarka, odborníka z UNECE, však tato tendence může být znepokojující pro ostatní sektory, což se může projevit v ceně a dodávkách dřeva.
Odborníci označují dřevo za „nestálou“ surovinu. Kromě běžného využití je ho potřeba také při výrobě textilu, potravinářských přísad na bázi celulózy, optických displejů pro notebooky, mobilní telefony atd.
Podle zprávy „Aumenta uso de madera para producir energía como alternativa a lo nuclear“ zveřejněné na serveru Catorce6.com dne 5. srpna 2011.
reklama