https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sdruzeni-v-pristich-letech-mohou-v-cr-vzniknout-desitky-biometanovych-stanic
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdružení: V příštích letech mohou v ČR vzniknout desítky biometanových stanic

29.7.2024 11:27 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V příštích letech mohou v Česku vzniknout vyšší desítky biometanových stanic. Na růst výroby biometanu budou mít hlavní vliv zejména současné zemědělské bioplynové stanice, kterých je nyní v ČR téměř 400. Uvedlo to české sdružení pro biomasu CZ Biom. Ve výrobě biometanu Česko zatím za evropským průměrem zaostává, nyní jsou jich v tuzemsku pouze jednotky.
 
"Největší potenciál pro výrobu biometanu čeká v přeměně stávajících zemědělských bioplynových stanic a bioplynových stanic v čistírnách odpadních vod. Současné kogenerační jednotky si tyto bioplynové stanice ponechají k produkci elektřiny a tepla pro vlastní provoz, případně k poskytování flexibility operátorovi trhu s elektřinou, ale většinu své produkce bioplynu využijí k produkci biometanu," řekl Petr Novotný z Institutu cirkulární ekonomiky.

Velký potenciál zemědělských bioplynových stanic pro výrobu biometanu vychází kromě toho, že je jich v ČR nejvíce, také z toho, že tři čtvrtiny všech dostupných surovin, ze kterých je biometan možné vyrábět, tvoří právě zemědělské odpady. Na zbylou čtvrtinu pak připadají kaly z čistíren odpadních vod a také odpady z domácností.

"Zemědělství je největším zdrojem emisí a odpadních materiálů, ze kterých se může bioplyn vyrábět. Jsou to především statková hnojiva či posklizňové zbytky. Když bychom tyto materiály nechali ležet volně v přírodě, budou významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Takto je možné je zachytit v bioplynové stanici a využít pro výrobu biometanu,“ řekl Martin Schwarz ze sdružení CZ Biom.

Hlavním limitem většího rozvoje biometanu je nyní podle expertů dosud nedostatečná provozní podpora. Sdružení upozornilo na to, že Evropská komise loni sice schválila státní podporu biometanu za zhruba 60 miliard korun, zapojit se do programu však bude možné jen do konce příštího roku. "Existuje poměrně značné riziko, že se biometanové projekty v tak krátkém časovém horizontu nestihnou připravit a peníze z programu se nevyčerpají,“ uvedl jednatel společnosti MJEnergie Pavel Urubek. Dalším problémem může být vzdálenost některých stanic od plynárenské sítě.

Komplikace však podle sdružení čekají i řadu fungujících bioplynových stanic, kterým bude končit provozní podpora. Do konce roku 2027 se to bude podle dat firmy EGÚ Brno týkat 171 stanic. Pro získání další provozní podpory budou muset výrazně modernizovat svůj provoz nebo přejít na výrobu biometanu.

Podle Evropské bioplynové asociace stoupla kapacita produkce biometanu v EU o 37 procent, a to na 6,4 miliardy metrů krychlových ročně. V zemích EU je nyní více než 1500 zařízení, nejvíce ve Francii a Itálii. V Česku nyní fungují jednotky biometanových stanic, tzatím poslední nově zprovozněné zahájily provoz na jižní Moravě - v Rakvicích na Břeclavsku a ve Vyškově. Zatímco druhá zmíněná používá pro výrobu biometanu všechny druhy biologicky rozložitelného odpadu, první vyrábí zelený plyn ze zemědělského odpadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

29.7.2024 13:16
Vyrábět biometan z pěstovaných plodin ze zločin na dětech. Co se vypěstuje a sklidí má jít přes krávu do půdy a k tomu jiné organické zbytky a k tomu biouhel vyráběný termickým rozkladem i z odpadního dřeva a štěpky.
Odpovědět
Pe

Petr

31.7.2024 16:33 Reaguje na Slavomil Vinkler
Biouhel je v podstatě stejné vykrádání živin, jako biometan. Když říkáte, že co se vypěstuje, má jít do půdy, pak tedy i v lese.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

30.7.2024 17:24
Zemědělcům se vyčítá, jak se špatně chovají k půdě a že vůbec nemyslí na budoucnost.
A zde nám bioplynkové loby předkládá jak toto počínání znásobit pod pokličkou ochrany klimatu a samozřejmě za podpory evropských dotací.
Odpovědět
JO

Jarka O.

31.7.2024 10:39
Pokud dotované BP, tak jen z nezpracovatelného odpadu, kejdy atp, ne z kukuřice. To se na západě nedělá.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.7.2024 11:15
"Komplikace čekají 171 bioplynových stanic, kterým končí PROVOZNÍ PODPORA!"
Takže konkurenceschopnost je pasé a nově MUSÍ být vše dotováno, ale ČÍM?
Těmi konkurenceschopnými, které gryndýl zatíží dalšími daněmi? Chápete tu
zrůdnost jakou EU kráčí k totálnímu dotačnímu hospodářství? No a navíc to
další huntování půdy produkující biomasu pro bioplynové stanice! Je mi z
toho EU k poblití, když takto zachází s obyvateli a přírodou a hájí to
gryndýlem, který je naopak pro přírodu a obyvatel zlem, protože pouze
tu přírodu stále více ždímá a ničí a obyvatele jakbysmet.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

31.7.2024 17:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Aby jste se nedivil. Tím jak stoupla cena elektřiny, padá důvod provozní podpory a BPS mohou fungovat dále se ziskem.
V Německu zahýbaly s cenami nájmů půdy takovým způsobem, že normální sedlák se k pachtu prakticky nedostane.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.8.2024 08:37
Nevím, jak výhodné a zdravé jsou bioplynky, ale my máme největší dluhy ve větrnících. Tady je obrovský potenciál čisté a levné elektřiny, Rakušáci mají z větru asi 8.3 TWh ročně (druhý nejvýkonnější zdroj) a my? Nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.8.2024 20:11
Bioplynky pojedou, bo je to dobrý byznys loupeživého estébáka a pokud se dostane k moci, roztočí zase dotační tanec.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist