https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odlesneni-amazonskeho-pralesa-v-brazilii-v-dubnu-vyrazne-zrychlilo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odlesnění amazonského pralesa v Brazílii v dubnu výrazně zrychlilo

11.5.2021 01:58 | BRASÍLIA (ČTK)
Za tento měsíc zmizelo 581 kilometrů čtverečních pralesa. To je rozloha srovnatelná s okresem Praha-západ.
Za tento měsíc zmizelo 581 kilometrů čtverečních pralesa. To je rozloha srovnatelná s okresem Praha-západ.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odlesnění amazonského pralesa v Brazílii se v dubnu výrazně zvýšilo. Za tento měsíc zmizelo 581 kilometrů čtverečních pralesa. To je rozloha srovnatelná s okresem Praha-západ. Údaj zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) na základě analýzy satelitních snímků. Vymýcená plocha pralesa meziročně vzrostla i v březnu. Brazilský prezident Jair Bolsonaro, který byl v minulosti kritizován za nedostatečnou péči o prales, před dvěma týdny slíbil větší ochranu tohoto unikátního ekosystému.
 

Plocha vymýcená v dubnu vzrostla ve srovnání s loňským rokem o 43 procent. Analytici se ale obávají, že opravdové číslo je ještě o něco vyšší. Zhruba čtvrtina pralesa byla během dubna soustavně pokryta oblaky, což znemožňovalo satelitní pozorování, uvedla agentura AP. Odlesnění se zvýšilo i v březnu, kdy prales zmizel z oblasti o rozloze 368 kilometrů čtverečních. To bylo o 13 procent více než tentýž měsíc v roce 2020.

Odlesnění brazilského pralesa dosáhlo nejvyšších hodnot v polovině loňského roku. Od července pak tempo mizení pralesa začalo zpomalovat až do letošního března. V roce 2020 bylo vymýceno na 8500 kilometrů čtverečních, což je jedna z nejvyšších zaznamenaných hodnot. Rekordní byl rok 2019, kdy zmizelo přes 9000 kilometrů čtverečních pralesa.

Vládu krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara ekologové kritizují za malou péči o brazilský prales. Sám Bolsonaro v minulosti prohlásil, že je nutné zdroje v Amazonii více využívat. Na dubnovém klimatickém summitu ale výrazně změnil rétoriku a projevil vůli zvýšit ochranu pralesa. Dodal také, že na snížení rychlosti odlesňování potřebuje Brazílie podporu ze zahraničí. Brazilský ministr životního prostředí začal letos jednat s americkou administrativou Joea Bidena, který vyzval Brazílii k vyšší ochraně Amazonie. Ekologové se ale obávají, že změna Bolsonarova postoje je jen prázdným slibem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.5.2021 07:51
A proč by nezrychlovalo, když Brazílie slouží EU jako obrovský supermarket za levný peníz. Brazílie= nejvýznačnější obchodní partner EU v potravinách !!!

Dokud Gréta bude vřeštět o CO2 a Evropská komise bude krýt deforestaci Amazonie , změny k lepšímu se nedočkáme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2021 09:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Proč by se nezrychovalo, když ropáci stále tvrdí, že žádné oteplování není, nebo je to jen cyklický jev dle páně Kalendova integrálu TSI a hlavně s tím člověk nic společného nemá a vůbec ne emise CO2.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.5.2021 12:27
Zajimalo by me, kdo to drevo tezi, kam jdou dane z tezby, az pak muzu mit nazor, kdo je ten zlej.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.5.2021 13:08 Reaguje na Jarka O.
Těží to dřevorubci za plat a daně platí státu. Dál to jde normálním kšeftem komukoliv, kdo zaplatí.
O celém byznysu rozhoduje stát, ten stanovuje pravidla a dělá zákony, žádného zlého Emeričana a jeho korporáty se tam zatáhnout nejde. Možná ANO, ale až v druhém plánu, ten první je jednoznačně státní.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.5.2021 13:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Mne je jasny, ze to netezite vy, i kdyz by vam to prospelo, vsak jste chlap prace, ne. Ale tak to musi byt Brazilie bohata zeme, a vsichni maji urcite nadherny nabytek doma i na terasach. Hlavne aby je nekdo tady neobvinil, ze nic neumi, jen tezit a vyvazet surovinu. Mozna vam to nekoho pripomina.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.5.2021 19:28 Reaguje na Jarka O.
Ono se hlavně vypaluje...
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

11.5.2021 16:08
koho zajímá nějaký deštný prales, hlavně že mi tady v EU tak nějak splníme ty závazky na 105 %, co jsme si dali, že. Jo a budeme mít víc sojových bobů a avokáda, i stejky budou. Prostě ráj.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.5.2021 19:26
Čím dřív zmizí Bolsonaro a jeho skvadra, tím dřív se začne opět chránit brazilská část Amazonie. Tak jednoduché to je...
Odpovědět
va

vaber

11.5.2021 20:18 Reaguje na Slovan
kdyby to bylo tak jednoduché ,to by byla pohoda
Odpovědět
Sl

Slovan

11.5.2021 21:36 Reaguje na vaber
Je to tak jednoduché. Tohle vše je jen o politice - před Bolsonarem se tam ochrana přírody zlepšovala, odlesňování Amazonie (např.) bylo více než 2x menší než dnes a Brazílie byla brána jako vzor pro jiné země, které s tím měli problém.
Kecy o tom, že za to jakože může EU jsou opravdu jen kecy.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.5.2021 12:46 Reaguje na Slovan
Vam ten pan nejak vadi. Mele se skoro cela J. Amerika, jsou levicove demosky za prava mensin, je jich malo, co jeste stoji v ceste ke zmenam. Fakt muze B. za odlesnovani Amazonie? O odlesnovani Amazonie se mluvi uz desitky let. Mimo jine vypaluji prales indiani na sva policka, 1 rok obhospodaruji, pak se posunou, vypali dalsi kousicek. Prales na zdarovine za 2 roky vyroste, ze ho nepoznate od puvodniho. Zhruba. Jsou Nemci, kteri tvrdi, ze by nejake mezinarodni spolecenstvi melo ten prales od Brazilie koupit, nechapu, proc a nac, oni tvrdi, ze na ochranu klimatu. Jestli EU priklada v elektrarnach drevem, a rika se, ze je to mimo jine drevo z amazonskeho pralesa, tak v odlesnovani prsty maji, nemyslite? Navic EU chrani nadnarodni korporaty, ktere to drevo za levno chcou pro sebe. Mne by nevadilo, kdyby Brazilie byla napr. nabytkarska velmoc, ale neni tim znama. Je zajimave obcas precist povidani od pana Atapany, jmenem...nevim.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist