https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucti-vedci-vyvinuli-sumive-tablety-s-nanocasticemi-zeleza-na-cisteni-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoučtí vědci vyvinuli šumivé tablety s nanočásticemi železa na čištění vody

6.5.2021 02:19 | OLOMOUC (ČTK)
Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění.
Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění.
Foto | Luca Bravo / unsplash.com
Olomoučtí vědci vyvinuli speciální šumivé tablety, které dokážou v rekordním čase vyčistit kontaminovanou vodu. Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění. Tablety vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého. Výsledek jejich výzkumu již chrání evropský patent, informovala ČTK mluvčí CATRIN Martina Šaradinová.
 

"Tablety obsahují nanočástice železa, které jsou v nich stabilní. Jakmile se ale dostanou do vody, velmi rychle se rozptýlí do velkého objemu vodného prostředí. V tabletách obsažené směsi kyselin a hydroxidů, které způsobují šumění, současně velmi rychle aktivují nanočástice a umožňují tak velmi rychlou reakci mezi jejich povrchem a polutantem," uvedla hlavní autorka patentu Eleni Petala.

Práce olomouckých odborníků byla součástí programu Bezpečnostní výzkum České republiky, který financovalo ministerstvo vnitra. Vědci z Univerzity Palackého na jeho řešení spolupracovali s firmou Dekonta a Vojenským výzkumným ústavem. Projekt byl zaměřen na aplikovaný výzkum a implementaci technologií využívajících nejmodernější, vysoce reaktivní nanomateriály pro účinnou dekontaminaci nebezpečných chemických látek, unikajících například při průmyslových či vojenských haváriích, doplnila mluvčí CATRIN.

Podle dalšího z autorů patentu Jana Filipa byl v projektu kladen hlavní důraz na rychlé nastolení účinku nanotechnologií a vysokou efektivitu zásahu, aby bylo minimalizováno ohrožení vodních zdrojů a obyvatelstva a zamezilo se dalšímu šíření nebezpečných chemických látek do životního prostředí. "Tyto požadavky jsme bezpochyby naplnili. Naše řešení je snadné, rychlé a poměrně levné, neboť na vyčištění vody není potřeba aplikovat velké množství nanočástic železa, případně jiných činidel," doplnil Filip.

Výsledek práce chrání od letošního dubna evropský patent vztahující se na způsob vytvoření přípravku i na způsob jeho využití pro dosažení mimořádně vysokého účinku. Podle zástupců CATRIN byl potvrzen zejména při redukci šestimocného chromu, jehož únik může hrozit například z galvanoven, ale i na široké spektrum dalších anorganických látek, pesticidy či herbicidy. Tablety by se podle vědců mohly využít například pro čištění studní kontaminovaných při povodních, do bazénů či do povrchových vod během ekologických havárií, dodala mluvčí ústavu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

6.5.2021 09:14
v článku mi chybí vysvětlení ,co po té bouřlivé reakci šumivých tablet vznikne ,jak je to stabilní, prospěšné nebo škodlivé a kam to zmizí
Odpovědět
M

Miloš Volenec

6.5.2021 14:33
Železité a hlinité soli se léta používají ve vodárenství jako flokulanty. V případě šumivých tablet si dokážu představit kombinaci tvorby pěny a neutralizace negativního náboje koloidů železem - něco na způsob flotace.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

6.5.2021 17:04 Reaguje na Miloš Volenec
Ne léta, ale dávno.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

6.5.2021 17:04
Tablety a šumivé? Výborně. Jak je ta tableta, co bude šumět a vytvoří pěnu přes celý tok velká? Ne-li, proč bude šumět?
A teď příspěvek k tématu "sucha a oteplování planety v důsledku změny klimatu", kterému se Ekolist vyhýbá už drahnou dobu, jako čert kříži: předpověď počasí - "Česko opět zasáhne silný vítr, sobotní ráno bude mrazivé". Dnes je čtvrtek 6.5.2021, tedy už 1 a 1/2 měsíce astronomického jara.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist