https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/orangutani-v-prazske-zoo-na-chvili-utekli-z-vybehu-zpet-je-nalakal-banan
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orangutani v pražské zoo na chvíli utekli z výběhu, zpět je nalákal banán

20.5.2022 10:54 | PRAHA (ČTK)
Orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. Původně obývali v počtu stovek tisíc celou jižní Asii. Dnes přežívají ve zbývajících plochách topického deštného lesa jen na ostrovech Sumatra a Borneo, na každém z nich žije samostatný druh.
Orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. Původně obývali v počtu stovek tisíc celou jižní Asii. Dnes přežívají ve zbývajících plochách topického deštného lesa jen na ostrovech Sumatra a Borneo, na každém z nich žije samostatný druh.
Licence | Volné dílo (public domain)
Všichni čtyři orangutani v pražské zoologické zahradě se ve čtvrtek vpodvečer dostali ven z pavilonu Indonéská džungle. Podařilo se jim rozpojit dva díly nerezové sítě, zpátky je po pár desítkách minut nalákali na banán. ČTK to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek, který na věc upozornil na facebooku.
 

Orangutani uprchli z venkovního výběhu, který má z pásů nerezové sítě stěny a strop. Podle Bobka našli místo, kde byly pruhy sítě spojeny jen drátem, nikoli svorkami, které drží stejně jako svar. "Tam si to rozpojili a dostali se na procházku," řekl ředitel.

Orangutani se podle Bobka chvíli pohybovali po chodníku, pak se vrátili na střechu a nechali se nalákat zpět do výběhu na banán. Nejdřív se vrátil samec Pagy, po něm odrostlá samice Diri a nakonec samice Mawar a sameček Kawi, jehož je Pagy otcem, doplnil ředitel.

Návštěvní doba zoo v době útěku orangutanů zvolna končila. "Kolegové to okamžitě zjistili, takže jsme uzavřeli cesty a celý prostor," podotkl Bobek.

Orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. Původně obývali v počtu stovek tisíc celou jižní Asii. Dnes přežívají ve zbývajících plochách topického deštného lesa jen na ostrovech Sumatra a Borneo, na každém z nich žije samostatný druh, píše pražská zoo na svém webu.

Pražská zoo chová orangutany takřka nepřetržitě od roku 1961. Prvním orangutanem, který se narodil nejen v Praze, ale v celé historii českých zoologických zahrad, byl sameček orangutana sumaterského Kama. Bylo to v roce 1971.

Z pražské zoo na jaře 2016 ulétlo 18 ibisů skalních, s pomocí veřejnosti byli pochytáni během necelých dvou týdnů. Jeden uhynul kvůli neprůchodnosti střev, na útěku spolykal mimo jiné i kousky skla. Ptáci se z voliéry dostali dírami v ochranné síti, která nevydržela tíhu mokrého sněhu. Polyamidovou síť pak ve voliéře nahradilo pletivo z nerezové oceli.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

20.5.2022 16:21
Vyměnili svobodu za banán. A tak to dopadne vždycky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.5.2022 22:18 Reaguje na
Mě by museli lákat minimálně na řízek s bramborovým salátem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist