https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-se-chce-zamerit-na-opatreni-reagujici-na-zmeny-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava se chce zaměřit na opatření reagující na změny klimatu

12.9.2018 00:25 | OSTRAVA (ČTK)
Ostrava se chce více zaměřit na opatření, která budou reagovat na změny klimatu a s nimi spojené sucho. / Ilustrační foto
Ostrava se chce více zaměřit na opatření, která budou reagovat na změny klimatu a s nimi spojené sucho. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ostrava se chce více zaměřit na opatření, která budou reagovat na změny klimatu a s nimi spojené sucho. Město už letos vyčlenilo na vhodné projekty zhruba tři miliony korun, v rozpočtu pro příští rok by tuto částku chtělo zvýšit. Novinářům to v pondělí řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO). Jde například o rozvoj městské zeleně či budování pítek.
 

Podle Šebestové se město jako jedno z prvních v Česku rozhodlo připravit vlastní adaptační strategii na změny klimatu. Na toto téma dnes uspořádalo i mezinárodní konferenci, kde získávalo zkušenosti od měst, která již projekty zmírňující dopady změn klimatu uskutečňují. Jde například o ídeň či Essen. Strategii město zpracovalo na konci loňského roku a letos v červnu byla schválena orgány města.

"Naše adaptační strategie obsahuje celou řadu vhodných návrhů a projektů, které směřují k minimalizaci dopadů klimatické změny na život ve městě. Některé půjdou zrealizovat snadno a rychle, některé jsou hotové, na množství z nich pracujeme a jsou v různé fázi připravenosti," uvedla Šebestová. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který se v pondělí konference rovněž účastnil, má v současnosti obdobnou strategii vypracovánu celkem osm měst v Česku.

Podle Šebestové město finančně podpořilo třeba revitalizaci prostranství u obchodního centra Duha v ostravské části Poruba, jehož součástí bude rovněž vodní prvek či zeleň. Peníze směřovaly i na vytvoření pítek v Bělském lese. Do budoucna by město chtělo podpořit například revitalizaci Pustkoveckého údolí nebo lesoparku Benátky. Město také zvažuje, že by zřídilo funkci městského zahradníka. Pomáhal by v městských obvodech se správnou údržbou zeleně či výsadbou stromů vhodných pro dané prostředí. Podle Šebestové je nutné rovněž naučit investory, aby s opatřeními reagujícími na změnu klimatu počítali už ve svých projektech.

"Po letošním extrémně suchém létě asi už nikdo nepochybuje, že změna klimatu ovlivňuje naši krajinu. Protože v Česku žijí téměř dvě třetiny obyvatel ve městech, musí radnice pracovat na opatřeních proti vlnám veder, suchu, ale současně i povodním, protože to jsou extrémy, se kterými se s postupující změnou klimatu budeme setkávat stále častěji," uvedl Brabec. Podle něj mezi základní opatření patří třeba rozvoj městské zeleně, hospodaření se srážkovými vodami nebo instalace zelených střech. Na řadu opatření mohou města získat peníze z dotačních programů.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist