Oteplení se dá udržet na dvou stupních, jen když radikálně zrychlíme zavádění čistých technologií, tvrdí studie
„Na základě našich kalkulací se světu nepodaří splnit cíle pařížské klimatické dohody, pokud zásadně nezrychlíme v oblasti zavádění čistých technologií,“ říká Gabriele Manoli z Duke University, který studii vedl. Podle jeho slov je potřeba přidat v zavádění čistých technologií desetkrát oproti minulosti.
„Pokud chceme splnit emisní cíle, pak je nutné přistoupit k radikálně novým strategiím při zavádění technologických změn. A to na globální úrovni,“ říká Manoli.
Ve své studii pracuje s rychlostí růstu globálních emisí per capita od druhé industriální revoluce (tj. od konce 19. století), pro jejíž výpočet použil diferenciální rovnice se zpožděním. Výsledky pak porovnal s rychlostí nových inovací v oblasti nízkouhlíkových technologií. Historické trendy propojil s odhady budoucího růstu globální populace. A na základě těchto dat vědci odhadli rychlost růstu emisí skleníkových plynů v budoucnu a na základě toho pak určili, jak rychle by měly probíhat technologické inovace a zavádění čistých technologií, aby bylo možné udržet oteplení na 2 stupních Celsia.
„To, že máme nízkouhlíkové technologie, samo o sobě nestačí,“ říká Manoli. „Musíme je začít používat velkém a zavést je celosvětově bezprecedentní rychlostí.“
Manoliho analýza ukazuje, že emise CO2 na osobu se od konce 19. století každých 60 let zvýšily o sto procent. Typicky se tak stalo skokově. Tento svým charakterem přerušovaný, skokový růst je způsobený tím, že naše populace rychle roste, zatímco na emise úsporné technologie se do praxe zavádějí se zpožděním.
„Tato zpoždění jsou u zavádění nových technologií přirozená, ale jak vcelku nedávná historie ukazuje, mohou být také způsobena kvůli politickým či ekonomickým bariérám,“ říká Manoli. „Ale ať už je příčina jakákoliv, my teď prostě musíme přidat.“
reklama