https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovocnarska-unie-uroda-ovoce-v-evrope-klesne-o-11-pct-oproti-petiletemu-prumeru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovocnářská unie: Úroda ovoce v Evropě klesne o 11 procent oproti pětiletému průměru

23.8.2024 21:36 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
V Evropě bude letos v porovnání s pětiletým průměrem úroda ovoce nižší asi o 11 procent, řekl ČTK na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Takové snížení úrody by podle něj nemělo vést k tomu, aby obchody výrazně zvyšovaly ceny ovoce. Díky podpoře, kterou ovocnářům přislíbila Evropská komise i stát, nebudou muset pěstitelé příliš snižovat plochy sadů, v zimě očekává Ludvík redukci ploch zhruba o pět procent. Aktuálně je v Česku registrovaných 10 400 hektarů produkčních sadů.
 
V Česku bude podle Ludvíka sklizeň ovoce nejhorší z celé EU, úroda jablek v ČR meziročně klesne zhruba o 65 procent, zatímco v Rakousku, které je druhé nejpoškozenější, bude zhruba poloviční. Za celou Evropu ve srovnání s pětiletým průměrem úroda ovoce klesne asi o 11 procent, což by podle Ludvíka nemělo vést ke zvyšování cen v obchodech. "Není k tomu důvod. Uvidíme, jak se budou obchodní řetězce chovat v momentě, kdy tu nebude česká konkurence ovoce," řekl.

Nejvíce zasažené mrazy jsou podle Ludvíka jablka, naopak u meruněk nebo rybízu bylo poškození mírnější. U meruněk očekává Ludvík konečnou bilanci poloviční, u švestek bude úroda zhruba na 40 procentech oproti běžnému množství. Ovoce, které pěstitelé sesbírají, prodají především na svých farmách nebo trzích, řekl Ludvík. Cena bude vyšší v řádu jednotek korun.

Evropská komise už dříve přislíbila, že poskytne ovocnářům mimořádnou pomoc ve výši 15 milionů eur (zhruba 380 milionů korun), stát přidá 100 milionů korun. Podporu bude vláda schvalovat příští týden ve středu, žádosti začne ministerstvo zemědělství přijímat v září.

Ludvík řekl, že kompenzace za škody by mohla změnit rozhodnutí některých ovocnářů zmenšovat plochu sadů. "Nehrozí úplně bankroty těch podniků, kompenzace nahradí zhruba třetinu faktických škod, ale i tak předpokládáme, že k nějaké redukci v příští zimě dojde, ale nebude tak dramatická jako v posledních dvou letech," řekl Ludvík a dodal, že odhaduje snížení ploch asi o pět procent.

Státní zemědělský intervenční fond, který podporu administruje, už v květnu spustil aplikaci pro žádosti o místní šetření škod. K 25. červenci o průzkum škod požádalo 630 zemědělských subjektů. Ovocnáři, kteří jsou jarními mrazy poškozeni nejvíce, by měli z celkové podpory získat 90 procent. Ludvík dnes upřesnil, že nárok na podporu by mělo mít bezmála 600 podniků.

Pro vyplácení kompenzací platí už dříve představené podmínky, tedy že peníze dostanou ovocnáři, kteří evidují minimálně 50 procent škod, a ministerstvo také zvýhodní ovocnáře se sjednaným pojištěním, ostatním bude podpora zkrácena o polovinu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist