https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovzdusi-nad-cinou-se-vraci-do-starych-koleji.emise-tu-opet-rostou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovzduší nad Čínou se vrací do starých kolejí. Emise opět rostou

13.5.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Smog, který nebyl nad většinou čínských metropolí od začátku roku patrný, je zase zpět. / Ilustrační foto
Smog, který nebyl nad většinou čínských metropolí od začátku roku patrný, je zase zpět. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Na začátku května Čínská lidová republika rozvolnila většinu omezení, spojených s krizovým stavem a pandemií koronaviru. A na emisích, znečištění ovzduší, je to hned znát. Píše o tom Phys.org.
 

Smog, který nebyl nad většinou čínských metropolí od začátku roku patrný, je zase zpět. Silnice se opět plní auty a komíny továren už zase dýmají. Je třeba nahradit výpadek ve výrobě a dohnat ztracenou produkci. Ve vzduchu se opět zvýšila koncentrace prachových polétavých částic PM 2,5 (v úseku mezi 20 lednem a 4. květnem byly 18 % pod dlouhodobým průměrem) a tentam je i sympaticky negativní rekord emisí oxidů dusíku, které v prvních dvou měsících tohoto roku poklesly o 30 %.

Ale teď? Ve srovnání s totožnými daty z loňského roku jsou teď emise nad Čínou dokonce o něco vyšší.

Přesněji, naměřená hodnota pro PM 2,5 v jednom kubíku ovzduší činila loni 33,2 a letos je to 33,93. Podobně se pak koncentrace oxidů dusíku v ovzduší zvýšila z loňských 24,6 na 25,4. Obojí souvisí jak se zvýšením frekvence silniční přepravy, tak s nastartováním průmyslu. Včetně toho energetického, který dodává o 1,2 % více elektřiny, než před pandemií.

A brzy to nejspíš bude víc, protože čínský regulační úřad ve snaze nastartovat ekonomiku schválil výstavbu dalších uhelných elektráren (o celkovém výkonu 7,9 GW).

Světová ekonomika očekává v důsledku koronaviru propad růstu 6,8 %, a proto se Čína dostává do popředí zájmu světových médií. Během ekonomické krize v roce 2008 totiž její vláda zprostředkovala masivní balík 567,6 miliard dolarů, jako regenerační stimul národnímu hospodářství. Přineslo to řadu změn. A očekává se, že něco podobného vyzkouší i letos.

Otázkou samozřejmě je, kam by případnou hospodářskou pomoc v rámci národních programů směřovala. Potvrzený příklad s uhelnými elektrárnami ale napovídá, že to nejspíš nebude do ekologizace průmyslu.

Podle zpráv čínských environmentálních aktivistů se také zdá, že čínská vláda poněkud uvolnila dohled nad tradičními znečišťovateli životního prostředí a toleruje jim nyní vypouštění vyšších než přípustných emisí a dalších znečišťujících látek. Aby mohli dohnat propad ve výrobě. Co bude dál?

„Záleží na tom, jak se teď vyvine ekonomická situace,“ říká Li Shuo, klimatický a energetický poradce čínské pobočky Greenpeace. „Čínská vláda se může přidržet zažitého receptu a investovat masivně do infrastruktury, která si vybírá daň na životním prostředí. Je rozhodně zajímavé sledovat, jak rychle dokázaly emise narůst do původních hodnot po strmém propadu v prvních třech měsících roku.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

13.5.2020 08:35
Číně je to jedno jestli zaneřádí celý svět.Oni vědí,že si na ně nikdo netroufne a tak dál budou vypouštět svůj sajrajt kam se jim zlíbí.Jediná šance je,je ekonomicky odříznout.Ať ten svůj šmejd prodávají doma.Nic od nich nebrat.Rovněž bych nepustil do Evropy ani jednoho čínského turistu.Jsou to kobylky škodlivé.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

13.5.2020 09:18 Reaguje na Václav Kain
naprostá utopie v globalizovaném světě
Odpovědět
ig

13.5.2020 12:09 Reaguje na Václav Kain
A jak toho dosáhnout? Lidi se jen třesou na to aby si tam mohli něco koupit. Teď jak byl v Číně omezený průmysl z toho byli všichni na prášky, že jim Aliexpress dodával pomalu :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.5.2020 19:53 Reaguje na Václav Kain
I Vy se na tom jejich (činském) sajrajtu podílíte svým počítačem a mobilem (i i-Phony se vyrábí v Číně), či televizorem. Mimo Čínu se jen montuje ze součástí z Číny.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.5.2020 19:47
Bez součástek z Číny, byste neměl čím napsat svůj komentář. Prakticky všechny komponenty pro počítače a ostatní elektroniku se vyrábí v Číně a to kvůli snížení nákladů a zvýšení zisků společností v oboru. O co se týká kobylek, jde v případě čínských turistů třeba v Praze o zákazníky hromadně nakupující v Pařížské (nedražší obchody v Praze), společně s Rusy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist