Panama už má první klimatické vysídlence, obyvatele ostrova ohroženého mořem
"Klimatická krize, kterou zažívá svět, nás donutila tady v Panamě udělat tento přesun z ostrova," uvedl Cortizo. Podle něj se na oficiálním území Panamy nacházejí i další ostrovy, které jsou ve zranitelné situaci kvůli zvyšování hladiny moří a oceánů. Tento fenomén je přičítán klimatickým změnám, především oteplování.
Ve svém projevu Cortizo kritizoval především státy s rozvinutou ekonomikou, které se podle něj nesnaží dostatečně snižovat své emise. "Musíme dodržovat pařížské dohody," vyzval panamský prezident. Podle těchto dohod by průměrné oteplení do konce století nemělo přesáhnout dva stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou. Zpřísněný cíl počítá s tím, že oteplení nepřekročí 1,5 stupně.
Životní podmínky na malém ostrově byly dlouhodobě nevyhovující. Obyvatelé neměli například přístup k pitné vodě. Mnozí z nich si tak přesun do nové čtvrtě pochvalovali. Ostrov Cartí Sugdupu je součástí domorodé rezervace Guna Yala, kde se nachází asi 50 dalších malých obydlených ostrovů, které se tyčí maximálně jeden metr nad hladinou moře.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Richard Vacek
31.5.2024 14:41Petr Elias
3.6.2024 08:58 Reaguje na Richard VacekViktor Šedivý
1.6.2024 12:23Spíše se zdá, že život na ostrově měl své obtížné stránky (naprostý nedostatek pitné vody), tak se to navlíklo na "klimatické ohrožení" ...
Petr Elias
3.6.2024 08:58 Reaguje na Viktor ŠedivýLukas B.
3.6.2024 12:35 Reaguje na Petr Eliasv článku (2024) se "program bude týkat zhruba 1200 lidí".
to musí být věru strašné místo k životu, když se za 14 let populace rozrostla o čtvrtinu.