https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/paralyza-analyzou.prulomova-legislativa-bezpecnosti-chemickych-latek-v-eu-se-zda-byt-v-ohrozeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Paralýza analýzou. Průlomová legislativa bezpečnosti chemických látek v EU se zdá být v ohrožení

17.10.2020 05:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Evropská komise přichází se strategií, která by mohla znamenat průlom v legislativě bezpečnosti chemických látek. Strategie by zefektivnila dosavadní způsob identifikace a eliminace toxických látek, které se prostřednictvím mnoha produktů každodenně dostávají do našeho těla i do životního prostředí. Také by pomohla sjednotit zatím nejednotný systém, v němž jsou do očí bijící mezery v legislativě. Proti této iniciativě ale naprosto překvapivě zaujímá velmi vlažný postoj Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin EU, Sante. Informuje o tom Evropská environmentální kancelář.
 

V sázce je unijní strategie Chemické látky – strategie pro udržitelnost (netoxické prostředí EU). Neziskové organizace ji hodnotí jako největší posun za poslední dekádu v legislativě týkající se chemických látek (pracovní verze je k nahlédnutí zde). V zásadě jedinou překážkou se pro strategii stává rezort, který by ji měl nejvíce kvitovat – Sante. Sante sice strategii dalo symbolickou zelenou, k té jsou ale přidružena různá „ale“.

Předně se staví proti rozšíření opravdu účinné metody rychlé kontroly těch nejobávanějších chemických látek. A to navzdory tomu, že sama EU před mnoha lety potvrdila, že dosavadní odhadování rizika, které zjišťuje možné nepříznivé efekty chemických látek, je pomalý a drahý proces.

Zároveň by zvláštní postoj Sante zachoval v legislativě EU nejednotný, až chaotický přístup k chemickým látkám. Glyfosáty, ftaláty, dioxiny a PCB, to jsou jen některé z toxinů, které jsou zakázané v dětských hračkách. V produktech, s nimiž děti denně přicházejí do styku, ale zakázané nejsou – například v plenkách nebo ve vybavení v domácnosti jako jsou koberce či matrace. PFOA je zakázáno na pracovišti, ale může být obsaženo v obalových materiálech potravin. BPA je zakázáno v nádobí pro děti, ale může být obsaženo v obalových materiálech potravin. PFAS a ftaláty jsou zakázány v mnoha produktech, ale mohou být obsaženy v obalových materiálech potravin. Oxid titaničitý, látka podezíraná z karcinogenních účinků, je zakázaná v kosmetice, ale povolená v potravinářství. To je výčet jen některých zmatků, které v této oblasti jsou.

Jak poukazuje Jack Hunter ze zpravodajské služby Evropské environmentální kanceláře, Sante argumentuje tím, co obvykle slýcháme z úst lobbistů velkých průmyslových znečišťovatelů, kteří staví zájmy byznysu nad zdraví. "Například, že je zapotřebí mnohem více času na výzkum. A to v kontextu toho, že Sante mnoho let vůbec nic nedělalo. Neziskové organizace to právem nazývají paralýza analýzou,“ říká Hunter.

Na Sante se tak v souvislosti se strategií obrací čím dál více organizací. Například Asociace evropských lig proti rakovině, Endokrinologická společnost, nebo velmi čerstvě deset evropských ministerstev životního prostředí ve svém neobvykle silném dopise. Zároveň vznikla petice, vyzývající víceprezidenta komise Franse Timmermanse, který má zároveň na starosti Green Deal, k tomu, aby garantoval, že strategie bude opravdu chránit zdraví a životní prostředí EU.

Vyvstává tedy otázka, co vede zrovna rezort, který se má zabývat zdravím a bezpečností potravin, k takovému jednání. Důvod může být podle Jacka Huntera poměrně jednoduchý. „Je klidně možné, že za to může nezdravý vztah Sante s Generálním ředitelstvím pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky zvaný Grow," myslí si Hunter. "Bývalý šéf Komise Jean-Claud Junker totiž před pár lety Sante Growu podřídil.“

Od chvíle, kdy se Sante Growu zodpovídá, došlo například k tomu, že se Sante výrazně zasadilo o zpomalení aktivit, které měly řešit legislativu chemických látek narušujících endokrinní systém. Jedná se o látky, které mohou negativně ovlivňovat zdraví a způsobovat rakovinu prsu či prostaty, deformitu u dětí, obezitu nebo problémy se štítnou žlázou.

Legislativa, týkající se chemických látek, hraje důležitou roli i v environmentální agendě EU jako je Green Deal. Na začátku října se proto se šéfkou Sante Stellou Kyriakides sešel její protějšek z oblasti životního prostředí Virginijus Sinkevičius, aby se pokusili najít kompromis a strategii udrželi při životě.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.10.2020 07:29
Řešit se mají přednostně ty problémy, kde lze očekávat nejvyšší přínos. A když se podíváme na délku dožití v Evropě, tak to moc nevypadá na to, že by tady byli lidé tráveni chemikáliemi.
https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sp_dyn_le00_in&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=world&idim=world:Earth&idim=region:ECS&idim=country:CHN&ifdim=world&tstart=-291862800000&tend=1538431200000&ind=false
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.10.2020 09:12
Mám jiný pohled, chemizace potravinářství a zemědělství, vč. léčiv je obrovským problémem, viz hroutící se biodiverzita v Evropě.
Protože se jedná o obrovský byznys a zisky , je zde evidentně silný odpor vůči opatřením na snížení těchto negativních vlivů.
Zde silně potřebujeme přísná regulační opatření.
Odpovědět
sv

17.10.2020 11:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Hroutící se biodiverzita v Evropě" je důsledkem především socialisticky prodotovaného zemědělství v Evropě. Kdyby byla na vině přemíra chemie, tak nebude docházet k čemu dochází, tedy úbytku jednoho druhu zatímco jiný expanduje. Zmizely by oba.
Zde silně potřebujeme zrušit nesmyslná až zhovadilá regulační opatření.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

17.10.2020 12:09 Reaguje na
Jste hlupák a podvodník, jinak Vás nelze definovat. Dotace jsou peníze a ty jsou netoxické. Toxické je to, co se za ně kupuje. Se socialismem to nemá po 31 letch už dávno nic společného, ani to dotování.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.10.2020 15:03 Reaguje na Jiří Daneš
Dotace v podstatě peníze nejsou, protože je omezené to, co za ně smíte nakoupit. A ta omezení (případně nařízení) už toxická být mohou.
Odpovědět
sv

17.10.2020 19:45 Reaguje na Jiří Daneš
Takovou míru sebekritiky, bych od vás nečekal. Ovšem soudě dle toho, že jste se zmohl tak akorát na hysterické nadávání a žádný protiargument, je zřejmé, že jste se skutečně charakterizoval trefně, podvodnický hlupáku. Co je důsledkem socialistických eu dotací? Důsledkem jsou obří plochy monokultur, které jednomu druhu umožňují expanzi a druhý díky tomu nemá co do držky ani kde se schovat. To je jedna z nejvýznamnější příčin mizení některých druhů. Využití zemědělské chemie se od dob panování zhovadilého socialismu, jenž strašným způsobem české životní prostřední zdevastoval, výrazně snížilo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.10.2020 10:02
Pokud neziskovkáři něco podporují, tak je to zcela jistě špatně. MMCH oxid titaničitý se jako titanová běloba běžné používá v malířství celá desetiletí a kdyby dělal nějaké zásadní problémy, tak by se to na malířích našlo.
Ty zákazy jsou často dílem lobbingu neziskovek a nemají ke zdravotnímu riziku žádný vztah.
Odpovědět
ig

17.10.2020 22:45
Když říkají takové blbosti jako že něco tak inertního jako TiO2 je karcinogenní, tak není divu, že to trochu informovanější instituce a osoby odmítnou en bloc :-) Kdyby si ti věrozvěsti dočetli aspoň do konce ten článek na wikipedii, tak by se dozvěděli, že práškový TiO2, je-li vdechován, může způsobit rakovinu. Jenže stejně bude při vdechování fungovat skoro cokoliv :-) Beru to spíš tak, že potřebují panikařit (někteří) nebo ovládat ostatní (ten zbytek) :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist