https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-dal-bojuji-proti-obnove-spalovny-zvazuji-prezkumne-rizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice dál bojují proti obnově spalovny, zvažují přezkumné řízení

10.1.2024 10:20 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | svyatoslavlipik / Depositphotos
Město Pardubice se v druhé polovině ledna sejde se zástupci okolních obcí a projedná s nimi žádost o přezkumné řízení kvůli plánované obnově spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Pardubice i další obce chtějí znovuobnovení provozu zabránit. Jak se samosprávy nakonec rozhodnou, není ještě jasné. ČTK to řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Projekt získal loni v květnu po letech snažení kladné stanovisko vlivu na životní prostředí. Firma AVE usiluje o modernizaci zařízení od roku 2006.
 

"Máme k dispozici právní názor na věc, který jsme nechali vypracovat u společnosti Frank Bold a také podklady od dalších odborníků, kteří navrhují podání podnětu k přezkumu souhlasného závazného stanoviska ministerstva životního prostředí. Rozhodnutí tedy ještě nepadlo," řekla Klčová.

Mezi odpůrci spalovny jsou například Srnojedy. Starosta Srnojed Pavel Králíček (Sdružení Alternativa) vyčká s veřejným stanoviskem, až se dozví podrobnosti o právním názoru, řekl ČTK. "Vždycky hledáme s obcemi společnou cestu. Musíme posoudit, co bude pro nás vhodnější, abychom spalovnu zablokovali. Uděláme všechno pro to, abychom proti spalovně bojovali dál," řekl starosta.

Loni na podzim se na město se obrátil Miroslav Rubeš, který proti spalovně bojuje od počátku. Byl inspektorem pro životní prostředí i komunálním politikem. Se svým kolegou právníkem navrhl, aby město podalo návrh na přezkumné řízení směřované k ministrovi životního prostředí. Nebo by podle něj mohlo město zvolit soudní cestu a napadnout stanovisko ministerstva.

První reakce zástupců města byla spíše odmítavá. Později si zadali právní rozbor u odborníků. "Ano, soudní řešení je možné, nicméně nejsme dohodnuti, zda skutečně touto cestou chceme jít," řekla Klčová.

Město Pardubice také loni sepsalo petici a sbíralo podpisy proti spalovně. Loni v dubnu ji předalo Senátu, nicméně senátní výbor ji vrátil, protože 2700 podpisů nebylo platných. Chyběly tam například plné adresy petentů. Magistrát proto petici obnovil a hlasy doplnil, abych jich bylo 10.000 a Senát se jí zabýval. V polovině loňského prosince senátní výbor petici znovu přijal, projednávat ji bude ke konci ledna, uvedla Klčová.

Spalovna v minulosti patřila chemičce Synthesia, která ji musela odstavit, protože nesplňovala zákonné limity. Odstavené zařízení koupila v roce 2006 firma AVE CZ. Od té doby usiluje o modernizaci zařízení, chce tam zpracovávat až 20.000 tun nebezpečného odpadu ročně. Loni na jaře se společnosti po letech podařilo získat kladné stanovisko EIA. Ministerstvo životního prostředí si ale dalo 45 podmínek, které musí investor splnit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

10.1.2024 11:37
A co méně produkovat odpad, milí občané?
Do Afriky se všechno nevleze.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.1.2024 12:26 Reaguje na Michal Uhrovič
Nimby. No ono jde o nebezpečný, nikoli komunální odpad. Ale jde místo odborné likvidace odvést do Afriky ví mnozí. Takže obojí do Afriky na pláže.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

10.1.2024 22:26
Větší pokrytectví jsem ještě nezaznamenal.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist