https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pentagon-musi-proverit-experimenty-s-klistaty-naridila-snemovna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pentagon musí prověřit experimenty s klíšťaty, nařídila sněmovna

18.7.2019 00:22 (ČTK)
Americká Sněmovna reprezentantů uložila Pentagonu prověřit, zda za rozšířením klíšťat infikovaných lymskou boreliózou nestojí experimenty armády s biologickými zbraněmi. / Ilustrační foto
Americká Sněmovna reprezentantů uložila Pentagonu prověřit, zda za rozšířením klíšťat infikovaných lymskou boreliózou nestojí experimenty armády s biologickými zbraněmi. / Ilustrační foto
Americká Sněmovna reprezentantů uložila Pentagonu prověřit, zda za rozšířením klíšťat infikovaných lymskou boreliózou nestojí experimenty armády s biologickými zbraněmi. Informoval o tom včera server CNN. Nemoc lékaři ve Spojených státech ročně diagnostikují více než 300.000 lidem.
 

Zákon, který představil kongresman Chris Smith, pověřuje ministerstvo obrany vyšetřováním, zda Spojené státy experimentovaly s klíšťaty a dalším hmyzem v rámci výzkumu biologických zbraní v letech 1950 až 1975. Cílem je zjistit, jestli hmyz využitý v podobném experimentu vědci vypustili mimo laboratorní prostředí, a to ať už náhodou, nebo cíleně.

Lymská borelióza se projevuje horečkou, bolestí svalů a kloubů, vyrážkou nebo ochrnutím obličeje. Pokud není léčena, může vést k artritidě, problémům s nervovou soustavou a se srdcem, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Smith se při návrhu zákona nechal inspirovat knihami a články, které se propojením výskytu nemoci a amerických armádních experimentů zabývají. Kniha vědecko-populární autorky Kris Newbyové z května 2019 například cituje objevitele nemoci, podle kterého je lymská borelióza vojenským experimentem, jenž se vymknul z rukou. Zjištění podobných publikací zpochybnili někteří odborníci, podle nichž se jedná o konspirační teorie.

Při projednávání návrhu Smith uvedl, že počet případů lymské boreliózy a další klíšťaty přenášených nemocí v USA prudce narůstá a Američané mají právo vědět, zda je na fámách něco pravdy.

Prověření experimentů s klíšťaty je jednou z novel zákona o výdajích ministerstva obrany. Po schválení dolní komorou musí zákon ještě projít Senátem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.7.2019 06:50
Jako děcko jsem naběhal v přírodě stovky a tisíce kilometrů, nikdy jsem si klíště nepřinesl. Problém začal až někdy v polovině osmdesátek, kdy se o borrelióze a encefalitidě začalo více psát. Podle mého ta souvislost tam je, ne nadarmo se nemoc jmenuje podle města slavných laboratoří (poblíž). A pokud se i něco zjistí, dovedu si představit takový mediální výstup...
Odpovědět

18.7.2019 07:15 Reaguje na Karel Zvářal
Osobně si myslím, ač o USA si nedělám žádné iluze, že jde skutečně o konspirační teorie. V padesátých letech na Slovensku v okolí Rožňavy proběhla epidemie encefalitidy, pěkně to popisuje pan RNDr. Daniel ve své knize. Z nakaženého syrového kozího mléka. Borelioza, babesioza, ehrlichioza apod. se zde vyskytovaly určitě také, pouze vývoj detekčních metod přispěl k tomu, že jsou rozpoznatelné, na rozdíl od minulosti.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.7.2019 08:11 Reaguje na
Jako konspiranční teorii mohu označit všechno, co se mi nehodí do krámu, resp. u čeho jsem pachatele nechytil za ruku. Ti vědci museli ve svých pokusech vyjít z něčeho reálného a to dovést k využití v biologické válce (viz. např. antrax). Takových kostlivců ve skříni bude podle mého více, jenže když jsou důkazy na úrovni spekulací... ale s tím druhá strana počítá, proto taky jsou ty programy utajované...
Odpovědět

19.7.2019 10:57 Reaguje na Karel Zvářal
To záleží dost na tom, kde jste běhal :-) První klíště jsem prý "chytla"jako mimino koncem 50. let, když se mnou byli u Labe kousek od Přerova nad Labem. Odtamtud jsem měla i druhé, o kterém vím, někdy v r. 1975. Další, po kterém jsem se léčila s encefalitidou, kousek od Havl. Brodu v r. 1984.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.7.2019 08:34 Reaguje na
U nás na Valašsku jich raketově přibylo až v posledních dekádách. Měl jsem 3x flek (první v 86), jednou asi i encefalitidu, ale vše jsem "statečně" ignoroval. Dnes to pociťuji každý den, každou hodinu. Neběhám po cestičkách, cárám celé dny (dnes už moc ne) po lese v trávě, stovky klíšťat smetám v přestávkách. Kdo neví, co je to borrelioza, ať si zadá Rozehnal - borelióza. Lépe popsané jsem to nikde nenašel.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist