Pět vyjednavačů, kteří zajistí úspěch či propad klimatické konference COP26
Roli vyjednavačů v klimatických jednáních plní nejčastěji diplomaté, politici nebo vládní poradci. Za Českou republiku je to Pavel Zámyslický, ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí. Český vyslanec ale nepatří mezi pět nejdůležitějších vyjednavačů.
Hlavní slovo v jednáních mezi 197 zeměmi účastnícími se klimatické konference budou podle BBC nejspíše mít Číňan Sie Čen-chua, Saúd Ayman Shasly, Brit Alok Sharma, Sjeikh Hasina z Bangladéše a Teresa Ribera ze Španělska. Tuto pětici představil ve svém článku pro BBC Matt McGrath.
Co je vyjednavačům společné, je pronikavý úsudek, velká míra taktu a obrovská výdrž, kterou potřebují, aby vedli jednání až dlouho do noci. Jeden z účastníků konference přirovnal podle BBC práci vyjednavače k čtyřdimenzionální hře v šachy. Nikoli ale s šachovými figurami, ale se špagetami.
Každá země má totiž nejen své národní požadavky, ale státy spolu v rámci jednání vytváří různé bloky, a mohou být součástí několika takových aliancí zároveň. Česká republika má jednak své národní zájmy, které měl ve svém projevu předat Andrej Babiš, ale je především součástí Evropské unie, jejíž pozice je ve vyjednávání pochopitelně silnější.
Velká pětka
Čína hraje jednu z hlavních rolí pro ochranu klimatu proto, že je největším producentem CO2 na světě. Na konferenci do Glasgow poslala veterána klimatických jednání Sie Čen-chua. Pan Sie měl být podle odborné veřejnosti už je v důchodu, ale kvůli COP 26 byl povolán zpět do služeb státu. Důvodem je zřejmě to, že má blízký pracovní vztah s americkým klimatickým vyslancem, Johnem Kerrym. Jejich vztah byl zásadní pro dosažení Pařížské dohody v roce 2015, kde došlo k celosvětové dohodě na snížení emisí skleníkových plynů.
BBC ale poukazuje na to, že tentokrát do jednání o klimatu vstupují americký a čínský zástupce s odlišnými prioritami. Zatímco USA by rády přiměla Čínu a další velké producenty skleníkových plynů k větším klimatickým závazkům, čínský vyjednavač přistupuje k jednání s tím, že chce pouze finalizovat detaily závazků dohodnutých v roce 2015.
Čína je součástí několika vyjednávacích bloků, jejichž názor výrazně formuje. Podobně silnou roli jako Čína má pro mnoho rozvíjejících se zemí Saudská Arábie a její vyjednavač Ayman Shasly.
Saúdská Arábie
Získat pro klimatické závazky Saúdskou Arábii bude základem úspěchu konference COP26, myslí si novinář Matt McGrath z BBC. Pozice Saúdů má dvě polohy. Jednak je to země, jejíž ekonomický úspěch stojí na ropě, a její představitelé si to uvědomují, zároveň je to ale pouštní země s nepříznivým klimatem, která vnímá svou zranitelnost vůči výkyvům klimatu.
Ayman Shasly je sice bývalý zaměstnanec státní ropné společnosti Saudi Aramco, klimatických jednání se ale účastní po desetiletí. Kromě nich vede i saudský tým v Mezivládním panelu pro klimatickou změnu (IPCC) a je zároveň členem předsednictva Zeleného klimatického fondu, z něhož se poskytují finance pro opatření na ochranu klimatu v rozvojových státech.
Přestože Saudská Arábie byla dlouhou dobu v opozici vůči rázným a rychlým řešením klimatické změny, před setkáním COP26 oznámila svůj závazek dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů do roku 2060, a snížit emise metanu o 30 % do roku 2030. S těžbou a využíváním ropy se ale nadále počítá.
Velká Británie
Protože se COP26 koná ve Velké Británii, velká část zodpovědnosti za jednání leží právě na organizující zemi. Vedením konference v Glasgow byl pověřen britský poslanec Alok Sharma.
Podle svých slov se v průběhu své kariéry snažil být extrémně nudný. V souvislosti s COP26 se ocitl v centru pozornosti médií, aktivistů i odborné veřejnosti a je konfrontován například se svou podporou otevírání nových ropných ložisek v Severním moři. V souvislosti s tím se v britských médiích objevilo i narčení, že přijal peníze od bohatého investora, který je spojený s ropnou firmou Exxon Mobil.
Bangladéš
Fórum klimaticky zranitelných zemí zastupuje premiérka Bangladéše Sheikh Hasina. Od ní se očekává, že do jednání vnese hlas zemí, které jsou vůči změnám klimatu nejzranitelnější. Bangladéš již prožívá nepříznivé dopady klimatické krize, a zkušená politička Hasina o nich umí mluvit tak, aby tuto žitou zkušenost předala dále.
Přestože rozvíjející se země patří k těm nejchudším, jejich skupina má v klimatických jednáních silný hlas. Mají na své straně morální hodnoty, které mohou hrát významnou roli v konsenzuálním rozhodování.
Země ze zranitelného fóra chtějí přimět nejbohatší státy světa k výraznému snížení emisí, k navýšení příspěvků do klimatického fondu a ke konkrétním opatřením, jak se vypořádat se ztrátami, která klimatická změna již přinesla.
Španělsko
Španělka Tereza Ribera je také veteránkou klimatických jednání OSN. Byla jednou z klíčových postav u Pařížskou dohody v roce 2015. V současnosti je španělskou ministryní pro ekologickou transformaci, kde pomáhala zajistit přechod od využívání uhlí k obnovitelným zdrojům. Španělsko bývá dáváno za modelový příklad, jak tuto tranzici udělat bez sociálních dopadů na zaměstnanost a narušení místní komunity.
Španělsko je v jednáních součástí EU, která se vidí jako nejambicióznější účastník jednání a chce prosadit výrazné snížení emisí skleníkových plynů. A zkušení vyjednavači jako Tereza Ribera ví, že klíčem pro prosazení větších klimatických závazků je vytvořit koalici těch, kdo jsou ochotní tyto závazky přijmout. Když se jim podaří vyjednat společný postoj, je jednoduší přesvědčit ostatní. Tak, jako se to povedlo u Pařížské dohody.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
Zbyněk Šeděnka
5.11.2021 14:48Pavel Hanzl
5.11.2021 15:24Asi se s ním nikdo na nic nedomlouvá protože ví, že nikdy nic nedodrží.....
Richard Vacek
6.11.2021 14:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
6.11.2021 16:11 Reaguje na Richard VacekKdyby nám zavřeli kohouty, Evropa si energie koupí jinde, ale Rusko by scíplo hlady.
Adam Houbar
5.11.2021 16:44a zdrazeni energii v tech zemich, kde jsou zimy drsnejsi, bude znamenat, ze lide spali vse co bude horet. to bude panecku ekologie. plasty do luftu, lesy zmizi. no nevim. mozna by meli konecne pochopit, ze je treba najit cestu takovou, ktera bude schudna. pokud ta cesta povede pres hladomory a bidu, tak to nedopadne dobre. nikdo preci nespacha doprovolne sebevrazdu tim ze umrzne.
Pavel Hanzl
5.11.2021 17:16 Reaguje na Adam HoubarJenže soudruzi z Kremlu se toho vůbec neúčastní a jen kritizují a špiní, vytváří demagogické kampaně a straší lidi.
PROČ?
A) Rusko vede hybridní válku proti EU a potřebuje ji maximálně poškodit, právě OZE a Green deal jsou pro vylhané útoky velmi vhodné. Nikdo to tady nečetl.
B) Rusko je fatálně závislé na exportu fosilních paliv a pokud by se Evropa skutečně přiblížila uhlíkové neutralitě, zbankrotuje natvrdo.
Pavel Hanzl
5.11.2021 17:53 Reaguje naAž někdy teď zprovoznili Sílu Sibiře, která jde do Číny, ale před tím tam nebylo snad nic. Čína brala hlavně z Kazachstánu.
Sauerkirschmann
6.11.2021 09:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.11.2021 20:48 Reaguje naSauerkirschmann
6.11.2021 09:05 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
7.11.2021 18:53 Reaguje na Pavel HanzlVy jste velký naiva! Celý svět se schází, aby projevil "usilovnou snahu" klima řešit a přitom se nic v zásadě nezměnilo. Uvidíte na konci COP26.
dnes jsem se dočetl, že v EU bude 120mil lidí ohroženo energetickou chudobou. Uvědomuje si někdo, že to je celá čtvrtina obyvatel EU? A to celé za cenu snížení celosvětových emisí o maximálně 7%.
Vlastně ani nevím, jestli se bát klimatické, anebo spíše civilizační krize, možnosti občanské války a dalších katastrofických scénářů :/
Je vlastně nějaké řešení?
Pavel Hanzl
5.11.2021 20:47 Reaguje naA o to se všichni pořád tahají, není to sranda.
Sauerkirschmann
6.11.2021 09:07 Reaguje na Pavel HanzlKarel Tejkal
6.11.2021 22:29 Reaguje naMiroslav Vinkler
5.11.2021 17:30EU bude pokračovat v letu ekonomického kamikadze a ožebračování unijních domácností stejným tempem.
Do pěti let bude zřejmé, že globální oteplování byl jeden velký švindl a napakovaly se správné party lidí.
Rusko se prosadí se svými SMR a páteří moderní energetiky bude jádro.
ČR stačí ještě uzavřít kontrakt s Westinghouse na JE Dukovany, což se následně ukáže jako jeden veliký průšvih.
Viníkem bude v diskuzi na Ekolistu panem Hanzlem označeno Rusko.
Pavel Hanzl
5.11.2021 17:55 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
5.11.2021 19:14a kšefty. Vyspělé země straší bubák prudkého vzestupu rozvojových zemí
a strach z konce vedoucího postavení ve světě. Přitom jejich podnikatelé
ten vzestup podporují přemístěním výroby do těchto zemí, aby ušetřili.
Doma jim "gryndýl" prodražuje výrobu a tak utíkají za "špinavou" energií
k těm kritizovaným "ropákům".Globalizovaná ekonomika vynáší, ale je to
pouhé přesouvání špinavé výroby jinam a za levnějšími výrobními náklady.
Záměr zbrzdit ty budoucí mocnosti tlakem na snížení emisí CO2 se ale
míjí účinkem. Srovnáním ekologických standardů by zbyla pouze výhoda
zatím nižší ceny práce, ale i ta se časem srovná. Výsledkem bude to
přesunutí hospodářské prosperity do těch zemí a vytvoření skanzenu
z bývalých průmyslových zemí s poklesem životní úrovně a vlivu na
globální ekonomiku. Už tu zažíváme prvé vlaštovky této politiky v automobilovém průmyslu, ocelářství, spotřebním zboží a vzestupu
těchto zemí i ve zbrojním průmyslu. Pozice velmocí se prohodí a
pak nastane procitnutí z toho, že se ty nové mocnosti vzdají
vůdčí pozice kvůli "gryndýlu". Vzdáváme se my a ustupujeme od
toho, co nás kdysi postavilo do čela Země. EU páchá sebevraždu
za smíchu těch ostatních, kteří si kladou u "gryndýlu" reálné cíle.
Evropa už je ale taková, že ustupuje a očekává, že bude vzorem.
Ústup není výhra, ale předzvěst prohry, pokud není cílem protiútok
po taktickém ústupu. Vážně ale pochybuji, že je to taktika, spíše
bych to tipoval na chaotické vyklizení pozic.
Pavel Hanzl
5.11.2021 20:54 Reaguje na Břetislav MachačekEvropské země už za 1. republiky ztratily vedení zeměkoule a stalo se co, Nic. Nejsilnější je od té doby USA.
Až se daly dokupy a vyznikla EU, zase jsou na špici. Ale ve výrobě plastových krámů fakt soutěžit s nikým nebude.
Možná převezme vedení Čína a stane se zase co? Nic. Pokud nebude agresivní a nevyvolá válku, to by byl problém skutečný.
Miroslav Vinkler
6.11.2021 06:33 Reaguje na Pavel HanzlVy to nazvete "konspirační teorií a pitomostí".
Nebouchl jste se navečer do hlavy jako správný eurohujer ?
Pavel Hanzl
6.11.2021 08:20 Reaguje na Miroslav VinklerCo je proboha za pravdu, nějaký odhad budoucnosti??
Víte vůbec, co to slovo znamená??
Vy jste taky určitě zažil bolševickou masírku, jak Západ za chvíli zkrachuje a jak zvítězí komunismus na celé Zemi, ne? A taky víte, jak to dopadlo!!
Jaký je tohle rozdíl?
Břetislav Machaček
6.11.2021 08:41 Reaguje na Miroslav Vinklerprotože jeho bláboly vyvrací praxe a i postupné
procitnutí normálních lidí, mimo dětiček na demonstraci v Bruselu a politiků vytržených z reality. No a taky ti zaháčkování "aktivisté",
kteří mají obavu o svůj slibně rozjetý byznys.
Nevím kým je p.Hanzl, ale mám na něho hodnocení,
které si kvůli smazání nedovolím napsat. Ztráta soudnosti a sebereflexe se ani nedá jinak nazvat.
Sauerkirschmann
6.11.2021 09:10 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
6.11.2021 13:18 Reaguje na Břetislav MachačekČověk, který je demoralizovaný, nevěří argumentům sebepravdivějším, vůbec je neuznává.
To vidím na vás i panu Vinklerovi i na ostaních ropácích.
Prostě z vás padá pouze negativa, jste zásadně proti všemu, nevěříte na demokracii a EU, nevěříte ani Rusku, prostě totální demoralizace.
Je vám úplně fuk, že vedení státu lže a krade.
Ještě byste věřili možná trochu na jádro, protože je to dnes zcela iluzorní představa.
"Pokud zničíte morálku národa, spadne vám do klína jako zralé ovoce". V.I.Lenin
A tohle se jim v hybridní válce podařilo. Ale poslední volby dávají nějakou naději.
Sauerkirschmann
6.11.2021 09:21 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
6.11.2021 13:21Pavel Hanzl
6.11.2021 19:40 Reaguje na Richard Vacek"Národy Slovanské mají větší porodnost než národy Germánské. Znamená to tedy, že příští Evropa bude Slovanská"?? TGM