https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petice-pozaduje-prechod-na-klimaticky-neutralni-hospodarstvi-do-roku-2050
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petice požaduje přechod na klimaticky neutrální hospodářství do roku 2050

12.4.2021 11:40 | PRAHA (ČTK)
Petice požaduje také přijetí protierozních opatření, která by mimo jiné finančně motivovala zemědělce k šetrnému využívání zemědělské půdy.
Petice požaduje také přijetí protierozních opatření, která by mimo jiné finančně motivovala zemědělce k šetrnému využívání zemědělské půdy.
Přechod na klimaticky neutrální hospodářství do roku 2050 požaduje po vládě petice, která bude předmětem veřejného slyšení v Senátu. Signatáři petice vyzvali vládu a Parlament, aby se zasadily o snižování emisí skleníkových plynů a obnovu české půdy a krajiny. Vláda by kvůli tomu měla podle nich přepracovat dokumenty o ochraně klimatu a Státní energetickou koncepci.
 

Požadavky petice už v únoru podpořil sněmovní výbor pro životní prostředí ve svém usnesení. Vyžádal si od ministerstva průmyslu a obchodu, aby mu do konce dubna předložilo informace o průběhu tvorby podrobného plánu obnovy české krajiny. Plán by měl být podle petice zaměřen na zadržování vody v krajině s cílem zabránit vysychání půdy. Měl by obsahovat projekty v konkrétních lokalitách včetně jejich realizace.

Petice požaduje také přijetí protierozních opatření, která by mimo jiné finančně motivovala zemědělce k šetrnému využívání zemědělské půdy. Smyslem je mimo jiné zabránit zmenšování rozlohy orné půdy.

K požadavkům patří rovněž postupné uzavření hnědouhelných elektráren do roku 2030. Patří mezi ně Elektrárna Počerady, která by podle signatářů měla být uzavřena nejpozději v roce 2024. Elektrárnu, která patří mezi největší znečišťovatele ovzduší i výrobce energie, do loňska provozovala společnost ČEZ. Nyní patří do skupiny Sev.en Energy, která plánuje několikamiliardovou ekologizaci elektrárny

Petici od konce předloňského roku do loňského září podepsalo 5766 lidí, uvedli organizátoři ze spolku Česko za klima na svém webu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

12.4.2021 13:02
Necelých 6 tisíc. Haha.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 13:38
To je dnes zcela zbytečné, tahle paravláda neudělá už VŮBEC NIC, úplně stejě, jak neudělala nic za posledních osm let.
Ta je tam jen na to, aby zajistila moc soudruhovy mafie a plnila příkazy z Kremlu.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

12.4.2021 15:08 Reaguje na Pavel Hanzl
No - mě to zase připadá tak, že tu někdo lobuje za dovoz energetičně náročnějších komodit z Asie, Turecka a Ruska.
Uhlí do zbývajících oceláren v Evropě se již dováží z Austrálie a obchodní podmínky pro dovoz oceli z Číny jsou platné již rok.
A ty vysoké pece na vodík stále nejedou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2021 18:44 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Obchodníci kšeftují a jde jim vždy o cenu. Proto by bylo dobré udělat celosvětovou uhlíkovou daň, pak by se dost věcí přestalo tahat přes půl světa. Ale bavíme se tu o kšeftě a ne o ekologii.
Pokud uděláte čárymáry fuk, tak budou vysoké pece na vodík OKAMŽITĚ!
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

12.4.2021 20:45 Reaguje na Pavel Hanzl
A co je vyhání z Evropy - laciná pracovní síla to už rozhodně není - neuskutečněné zájezdy této pracovní síly ničí ekonomiku evropských metropolí.
Neuplyne dlouhá doba a Asijské země budou rozhodovat o např. kdo si postaví v Evropě žel. tratě a cokoli jiného. ( rouškovou krizi jsme tu již měli)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2021 08:36 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Nesmíte si plést Evropu s ČR, už jsme se dost vzdálili. U nás rozhodovat budou už za chvíli, ale v normálních zemích NE.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

13.4.2021 14:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Lepší argument nemáte ?
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

12.4.2021 23:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Nu vodíkové teplárny a těžký průmysl je fantastmagorie. Nikde na světě neexistuje technologie využití vodíku jako media v energetice a těžkém průmyslu. Proč asi v padesátých letech obě velmoci přestaly dělat strategické pokusy s vodíkovými zbraněmi na rozdíl od atomových ??????
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2021 08:40 Reaguje na Krejcar Stanislav
Vodíková bomba je úplně něco jiného (nástupce je spíš tokamak) a vodík má víc problémů, než zemní plyn nebo svítiplyn (to byl taky většinou vodík) a hlavně uhlí a ropa. Dnes už končí, tak dochází na vodík, máme už taky lepší technologie:
https://oenergetice.cz/emise-co2/thyssenkrupp-bude-vyrabet-bezemisni-ocel-pomoci-vodiku/
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

13.4.2021 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Bez uhlíku ocel nevyrobíte. Čisté železo jo, ocel nikdy.
Odpovědět
MG

Milan G

13.4.2021 12:49 Reaguje na Galipoli Petr
Tohle Hanzlovi nevysvětlíte. I kdybyste to tady doložil vysoce odbornou analýzou, tak on to nepochopí. Zítra už bude zase v jiném vlákně blábolit, že všichni jdou do hluboké vodíkové akumulace :-)
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

13.4.2021 13:30 Reaguje na Milan G
To máte asi pravdu. Jde to docela těžce. Zkoušel jsem to u počtu atomů vodíku v metanu. Problém s PH je, že i když nerozumí tématu, vždy se zapojí do diskuse s přesvědčením o své jediné pravdě. Ale velmi těžké to vyvrátit.
Odpovědět
MG

Milan G

13.4.2021 17:39 Reaguje na Galipoli Petr
To vám potvrdím, nevyvrátíte to.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

12.4.2021 22:58 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Souhlasím - proč vzdělanci nedokáží navrhnout jiné stejně účinné medium jakým je vysokopecní koks, nebo jinou moderní technologii výroby oceli a železných slitin bez přítomnosti uhlí ! Myslíte si, že svět se obejde bez těžkého průmyslu a výroby odlitků a slitin pro potřebné technické obory výroby zařízení bez nichž se ani dnes člověk neobejde ? Dokáže se přepravovat Greta a Minář na hřbetě tura jihoamerického jako to dělá brazilská regionální policie v nepřístupných lokalitách tohoto jihoamerického kontinentu ???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2021 08:41 Reaguje na Krejcar Stanislav
Vše je dávno vymyšleno, odkaz o jeden příspěvek výše.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

13.4.2021 18:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Až to poběží a bude vyrábět - pak se může omezovat a rušit. Zatím se to přesouvá a dováží přes celou planetu. Asie bohatne - Evropa chudne - v lidských dějinách si bohatý podmaňuje chudé.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

12.4.2021 22:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano souhlasím s vámi ! Otázkou je jak dlouho, jsou ekologicky smýšlející občané v politice od roku 1990(nemyslím v ekologických organizacích jen) ! Pro klimaticky neutrální budoucnost, jsou politici a vlády až ...místě ! Na tom prvním, by měli být v oboru vzdělaní jež ty kroky k neutrálnímu hospodářství dokáží vymyslet, navrhnout a prosadit - třeba i z dolejška.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2021 08:42 Reaguje na Krejcar Stanislav
To je otázka politická a u nás, pokud nenastane zásadní změna, tak odpověď je zcela jasná:
NIKDY.
Odpovědět
MG

Milan G

12.4.2021 13:49
Za téměř celý rok jste nasbírali cca 6000 hlasů. Tohle mizerné a ubohé číslo vám však nebrání v tom aby jste v jedné své preambuli použili tvar,,My, občané ČR, jsme připraveni z veřejných financí zaplatit rozsáhlé investice, jejichž cílem bude boj s těmito problémy.,, kdo vám dal k tomu právo? Mluvit za všechny. Zeptali jste se aspoň, když už jste ty hlasy nedostali? Ne! To je ale drzost z vaší strany, nemyslíte?
Odpovědět
li

14.4.2021 00:05 Reaguje na Milan G
Potlesk.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.4.2021 20:30
Je to hodne nepravdiva petice. Jak prospeje uzavreni uhelnych elektraren ceske ekonomice a krajine, postavenim solaru na zemdelske pude? Tahani zbozi pres pul zemekoule je spatne, ale uhlikova dan? Jak by mela vypadat? Nebyla by to nova byrokracie, vyhodna pro bohate staty, ktere se zbavily spinaveho prumyslu na svem uzemi, a venuji se hlavne koordinaci a rizeni vyrob jinde? Tahani zbozi pres Evropu by napr. odpomohl novy potravinovy zakon, ktery se snazi i tahani potravin tam a zpet zabranit.
Odpovědět
va

vaber

13.4.2021 08:18
,,klimaticky neutrální hospodářství,, to je termín a hlavně ,že všichni přesně vědí jaké by to klimaticky neutrální hospodářství mělo být,
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.4.2021 08:33
Signatářům petice se blábolem nepodařilo ani se zviditelnit. Čím chtějí nahradit Počerady? Novým solárním tunelem, nebo dalším devastováním orné půdy pro bioplynky a další biopaliva?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.4.2021 08:47 Reaguje na Michal Ukropec
Zvířátka si chtěla zavést demokracii a tak poslala jelena, aby jel na Západ a zjistil, jak se to dělá. Jelen vše poctivě nastudoval a pak se dlouho, dlouho, předlouho nevracel.....
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.4.2021 16:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Snedli ho nebo zacal pracovat jako manazer povrchovych ploch, cesky uklizec? co myslite, povidejte, prehanejte. Mne ta informace chybi i v te utle, stale aktualni bajce.
Odpovědět
ig

13.4.2021 08:52
Já jsem zase podepsal petici aby 1. května nepršelo, to plánujeme grilování.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.4.2021 13:46 Reaguje na
Doufám ale, že až po průvodu!!!

:-)))
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.4.2021 18:25 Reaguje na
To potřebujete, aby vám slunce svítilo na ekologický solární gril
a nebo pouze chcete hezké počasí na klasickou grilovačku??? To pak
pozor na kritiku aktivistů, kteří vám spočítají kompletní uhlíkovou
stopu toho grilování. Takto nás kritizovala jedna vegánka, která už
po nemoci trošičku zmoudřela. Já ji tehdy poslal do háje a nechtíc asi přivolal nemoc, po které papá alespoň ryby, vejce a mléčné výrobky. My se tehdy cpali masíčkem, ona okusovala chléb, rvala
nať z cibule a tvářila se, že grilované maso smrdí.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

13.4.2021 19:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Našťastie sa griluje výhradne na drevennom uhlí, čo je obnoviteľný zdroj energie a ešte k tomu uhlíkovo neutrálny :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist