https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petici-zemedelcu-ktera-zada-prenastaveni-podminek-dotaci-podepsalo-11.600-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petici zemědělců, která žádá přenastavení podmínek dotací, podepsalo 11 600 lidí

23.10.2023 10:15 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Petici, která požaduje, aby vláda změnila podmínky zemědělských dotací tak, aby sdružení vlastníci půdy měli stejné podmínky jako samostatní zemědělci, podepsalo 11 600 lidí. ČTK to sdělil iniciátor petice a předseda Zemědělského družstva Ostaš na Náchodsku Jaroslav Lád. Současné nastavení zemědělských dotací považuje za diskriminační. Uvedl, že v úterý 5. prosince by mělo být k petici veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně. V případě, že nebudou požadavky petice vyslyšeny, je podle něj připravena i ústavní žaloba, což je ale poslední možné řešení, podotkl.
 

Petice kritizuje nastavení takzvané redistributivní platby, kterou získávají podniky na prvních 150 hektarů půdy. Od letošního roku je to 23 procent z celkové částky, předchozí vláda chtěla platbu nastavit na deset procent. Větší část peněz tedy směřuje k menším farmářům. Nastavení dotací kritizovala loni i Agrární komora ČR, konaly se i demonstrace.

Iniciátoři petice uvádí, že nastavení nebere v úvahu vlastníky sdružené do družstev, která jsou právnickou osobou. Družstvo Ostaš, které má 40 členů, podle nich dostane na hektar zhruba poloviční částku oproti samostatnému zemědělci. Lád ČTK řekl, že pokud by žaloba neuspěla, považuje to za pozitivní diskriminaci ze strany státu a může poté docházet k tomu, že se budou podniky účelově rozdělovat. Poukázal na to, že za to ale hrozí sankce.

Bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) letos řekl, že na případné účelové dělení farem kvůli získání dotací lze pohlížet jako dotační podvod, tedy i jako na trestný čin. Podle Láda může také následovat prodej podniků i pozemků zahraničnímu kapitálu. "Naši potomci se s nerovnými podmínkami, diskriminací a útiskem nebudou zabývat tak, jako my pravověrní zemědělci. Prostě prodají," dodal.

Diskusi o nastavení dotací platby považuje za nutnou i prezident Agrární komory Jan Doležal. "Při jejím zavedení bylo ostatně vládními představiteli slíbeno, že se k jejímu nastavení vrátíme na základě analýzy dopadů na konkurenceschopnost tuzemských zemědělských podniků a soběstačnost České republiky v základních komoditách. Česká republika od letošního roku uplatňuje redistributivní platbu na extrémní 23procentní výši podílu obálky přímých plateb, přičemž evropský průměr se pohybuje na úrovni deset až 12 procent," řekl ČTK.

Doležal také podotkl, že ve výsledku dochází ke znehodnocení majetku drobných akcionářů či držitelů podílu zemědělských společností. "Považujeme proto za dobré, že se tímto tématem zabývá petice," dodal. Komora podle něj přispěla k distribuci petice mezi své členy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.10.2023 16:22
je zajímavé toto tvrzení.... Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) letos řekl, že na případné účelové dělení farem kvůli získání dotací lze pohlížet jako dotační podvod, tedy i jako na trestný čin.

a zemědělci rázně tvrdí, že budou porušovat zákon? dotační podvod půjde na vrub zemědělce nikoliv vlády...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist