https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planeta-se-otepluje-o-vice-nez-0-2-stupne-celsia-za-desetileti-tvrdi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Planeta se otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za desetiletí, tvrdí studie

9.6.2023 12:30 (ČTK)
Planeta Země
Planeta Země
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Planeta se nyní v důsledku lidské činnosti otepluje o více než 0,2 stupně Celsia za jedno desetiletí a emise skleníkových plynů dosahují bezprecedentní úrovně. Napsala to agentura AFP s odkazem na rozsáhlou mezinárodní studii zveřejněnou ve čtvrtek v odborném časopise Earth System Science Data (ESSD).
 

"V období 2013 až 2022 se oteplování způsobené lidstvem zvyšovalo bezprecedentním tempem o více než 0,2 stupně Celsia za desetiletí," píše v časopise asi padesát vědců, kteří použili metodiku Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC).

"Je to drsná připomínka reálné situace, pokud jde o naléhavou potřebu snížit globální emise oxidu uhličitého i metanu, a omezit globální oteplování i zesílená rizika, která s ním souvisejí," řekla novinářům francouzská paleoklimatoložka Valérie Massonová-Delmotteová, která se na studii podílela.

Nové odhady byly oznámeny v polovině roku, který je pro klimatickou politiku klíčový. Očekává se, že v září bude zveřejněno první "globální hodnocení" závazků, které jednotlivé země přijaly v rámci plnění Pařížské dohody z roku 2015. Jejím cílem je mimo jiné udržet oteplení planety na úrovni nižší než 1,5 stupně Celsia v porovnání s předprůmyslovým obdobím.

Planeta se však již v důsledku lidské činnosti, především využívání fosilních paliv, v letech 2013 až 2022 oteplila v průměru o 1,14 stupně Celsia oproti předindustriální době. V roce 2022 to bylo dokonce o 1,26 stupně Celsia, vyplývá ze studie.

Vědci varují, že lidstvo čeká "kritické" desetiletí, neboť hranice 1,5 stupně Celsia by mohla být dosažena nebo překročena v průběhu příštích deseti let. Překonání této hranice podle nich spustí nezvratné změny po celém světě.

Takzvaný uhlíkový rozpočet, který má předpovědět, jak velké množství emisí může být vypuštěno do atmosféry předtím, než teploty dosáhnou na hranici o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni, podle studie nyní činí asi 250 miliard tun. To při současném tempu vypouštění emisí znamená, že zbývá jen několik let.

"Uhlíkový rozpočet se každým rokem zmenšuje, protože oxid uhličitý se vypouští a hromadí v atmosféře: nezadržitelně se blížíme k hranici 1,5 stupně Celsia," zdůraznil Pierre Friedlingstein z výzkumného ústavu CNRS a spoluautor studie.

"Nejnovější dostupné důkazy ukazují, že opatření přijatá na globální úrovni zatím nedosahují takového rozsahu, aby došlo k výrazné změně směru lidského vlivu na energetickou nerovnováhu planety a z ní vyplývajícího oteplování," píší vědci.

Podle jejich výpočtů je toto tempo oteplování způsobeno rekordními emisemi skleníkových plynů, které v letech 2012 až 2021 dosáhly přibližně 54 miliard tun ekvivalentu oxidu uhličitého ročně. Jen pro rok 2021 to bylo 55 miliard tun.

"To souvisí především s emisemi metanu, oxidu dusného a dalších skleníkových plynů," vysvětlil Friedlingstein. Množství vypouštěných emisí oxidu uhličitého spojené s využíváním fosilních paliv je víceméně stabilní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (35)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

9.6.2023 13:16
No to je dobře, alespoň si budou moci Dánové znovu osídlit jižní oblasti Grónska, jako kdysi Vikingové. Pak se bohužel ve středověku ochladilo, tak museli jít zase jinam. Klimaalarmistické bláboly se tenkrát nešířily, bo nebyl internet, tak se lidé řídili přírodou a selským rozumem.
Odpovědět
Anyr

Anyr

9.6.2023 13:33 Reaguje na pepa knotek
Selský rozum.
Jedna z nejvíce nadužívaných frází lidí, kteří neobdrželi příliš vzdělání, kterýžto deficit však doplňují oním "selským rozumem", tj. vlastní blbostí, okořeněnou řádnou dávkou egoismu.
To se tak bojíte viny vaší generace, která tu - ve jménu socialistického blahobytu - zničila vše, co mohla? Nebo proč tolik odmítáte ZCELA PROKAZATELNĚ LIDMI ZPŮSOBENÉ změny klimatu?

Odpovítat, Pepčo, nemusíš, anžto sem - v zájmu ochrany vlastního zdraví a nedostatku času - moc nechodím :)
Ber to třeba jako nedůležitý povzdech ve tmě.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

9.6.2023 13:37 Reaguje na Anyr
týkám, protože to děláš taky. A asi to číst nebudeš.
Jsi mladý, krásný, chytrý a určitě máš vysoké vzdělání a selský rozum je ti cizí.
Přestaň tedy používat výdobytky civilizace, která to tu zničila a zační řešit tu záchranu planety.
Internet, počítač, velká uhlíková stopa. Ty bajty na serveru ekolistu taky stojímnoho energie.
Určitě máš svůj les, na domečku bez veřejných sítí solární panely a jídlo si pěstuješ sám, bez zlé chemie.
Odpovědět
pk

pepa knotek

9.6.2023 14:39 Reaguje na Anyr
Průmyslové využití uhlí a dalších fosilních paliv určitě nezačalo až za socialismu, když už jsme u toho vzdělání. Pokud někomu elektřina ze socialistických elektráren postavených ve jménu blahobytu vadí, stačí začít u sebe a odpojit se od distribuce.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.6.2023 15:37 Reaguje na Anyr
Ano, správně, mladý muži! Starší generace je vinna, že tu - „ve jménu socialistického blahobytu - zničila vše, co mohla“. Pouze lidstvo je tedy nárůstem průměrné teploty na této planetě o 0,2 K (kelvinu) za desetiletí vinno, a basta! Proto se musíme teď všichni kát, a s pokorou přijmout nejen již zavedené, ale i připravované restrikce a omezení. O tom to celé klima-náboženství ve skutečnosti je...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.6.2023 15:52 Reaguje na pepa knotek
No to je strašně dobře no. :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.6.2023 17:33 Reaguje na pepa knotek
Selský rozum se pozná pdle toho, že stále papuškuje všeobeně uznávané nesmysly. Že Grónsko bylo zelenou zemí (ten název vznikl z vikingského názvu pro určitý typ mlhy), že tam fungovalo zemědělství (byly tam jen osady lovců kožešin a mrožoviny a byli zásobovaní z Evropy) atd. atd. Tepleji tam skutečně bylo, ovšem to byla lokální anomálie zdaleka ne tak výrazná, jak si majitelé selského rozumu asi myslí.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

9.6.2023 13:38
člověk se má starat o to, co dokáže ovlivnit vlastním životem a konáním.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

9.6.2023 14:41
0.2 stupne za desetileti - to je 1 stupen za 50 let, pokud to tempo oteplovani vytrva (coz nevime) Pritom je docela bezne, ze prumerne teploty za dany mesic (vyrazneji to plati v zime, nez v lete) se na dane lokalite (treba Snezce, Milesovce ci jinde, kde se dlouhodobe meri) se dokazaly v uplnynulych desetileti lisit az o 10 stupnu, prizemz mezirocni zmeny radu 5 stupnu jsou docela bezne. Proc takoveto vysilovani? Navic u jevu ktery stejne nedokazeme ovlivnit nebot mu 1) poradne nerozumime (nenechte se v tomto ohlusit deesetioleti trvajici medialni palbou) 2) i kdybychom mu rozumeli lepe, alespon ve smyslu "10 miliard lidi ovlivnuje klimat vic nez 1 miliarda lidi a mene, nez 20 miliard lidi" - tak co s tim chcete delat, kdyz nas - nastesti - nejspis neceka celosvetova globalni vlada jedne velmoci ale spis multipolarni svet lokalnich velmoci majicich sve - casto protikladne i co se pocasi a klimatu tyce - zajmy?

No a selsky rozum na mnoho slozitejsich jevu kolem nas sice nestaci - ale porad je to lepsi voditko - co delat/nebo spis nedelat - nez celoplanetarni ideologicke silenstvi a zblbnuti jeho "vzdelanych" elit

Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.6.2023 14:55
Však místní odborníci to těm ,,vědátorům,, vysvětlí. :D
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

9.6.2023 15:26 Reaguje na Petr Eliáš
kdo jiní, než ti místní odborníci.
Chytráci si to nechávají pro sebe a akorát trolí, tak to musí dělat někdo jiný.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.6.2023 15:46 Reaguje na Michal Uhrovič
Tak nemáte trollit. :-)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.6.2023 15:30
Kam se to hrabe na celkem nedávné změny klimatu v Mladším Dryasu. Tehdy šly teploty dolů o 4 st.C během pár let. A člověk za to vůbec nemohl.
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2020/cislo-7/co-zpusobilo-posledni-vzepeti-doby-ledove.html

Naštěstí nyní jdou teploty nahoru, tedy více úrody, více zeleně, více srážek. Jen budeme potřebovat výkonnější sekačky na trávu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

9.6.2023 15:46 Reaguje na Richard Vacek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.6.2023 16:24 Reaguje na Petr Eliáš
A co zpochybňujete? Nebo jen tak plácáte, protože nemáte argumenty?
Odpovědět
Pe

Petr

9.6.2023 19:31 Reaguje na Richard Vacek
"Naštěstí nyní jdou teploty nahoru, tedy více úrody, více zeleně, více srážek."
To řekněte lidem třeba ve Středomoří, kde mají sucho a teploty přes 40, že naštěstí jdou teploty nahoru :-)
Nebo v Kanadě, kde bylo loni skoro 50.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.6.2023 18:16 Reaguje na Petr
Vždyť si vyhledejte, jak roste výnos a celková sklizeň. Dokonce rychleji, než počet lidí, takže na osobu a den připadá více kalorií. A dokonce už část obdělávané plochy vracíme přírodě (od roku 2001 obdělávaná plocha klesá).
https://www.fao.org/faostat/en/#data/FBS/visualize
Odpovědět
JH

JH

10.6.2023 20:12 Reaguje na Richard Vacek
Výnos možná roste, ale hlavně díky technologiím, šlechtění, ochraně rostlin atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.6.2023 20:02 Reaguje na Richard Vacek
V článku je samozřejmě zablokovaná ta asi nejpravděpodobnější hypotéza, že Zemi zasáhl roj velkých meteoritů z rozpadlé planetky, který způsobil přímo apokalyptické zničení vlnami tsunami velké části pobřeží všech kontinentů a následné prudké ochlazení.
To bude asi ta bájná potopa světa, vyskytující se ve všech kulturách, to bude asi zničení Atlantidy, Tíwanaka a prostě záhuba té stále neobjevené "staré civilizace".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.6.2023 21:36 Reaguje na Richard Vacek
Více srážek v ČR těžko, nic tomu nenasvědčuje. Podle předpovědí a současného trendu celkový objem srážek bude zhruba stejný, ale období sucha budou delší a srážky méně časté a častěji ve formě přívalových dešťů. Počet extrémně horkých dní (tedy takových, kdy se teplota ve stínu přehoupla přes 30 stupňů) býval na počátku osmdesátých let průměrně 5 dní v roce, nyní je takových dní průměrně 20 do roka. A bude hůř.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.6.2023 22:23 Reaguje na Majka Kletečková
V 80 rokoch možno boli chladnejšie letá, ale pred 100 rokmi bol tiež dosť teplo
https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/rok-1921-30.8.2021/
Po řádění bouřek na začátku měsíce se postupně ochladilo a přišlo klidnější počasí. Ve druhé polovině července ovšem přišla vlna veder. Celý týden se teploty dostávaly vysoko nad 30 °C. V Teplicích naměřili dokonce až 37,1 °C. V Praze Klementinu bylo až 34,7 °C (v té době činilo absolutní maximum v Klementinu 37 °C z roku 1793). Dne 29. července byla dokonce na řadě stanic naměřena vůbec nejvyšší průměrná denní teplota vzduchu. Například na Lysé hoře dosáhla průměrná denní teplota vzduchu 26,6 °C, což je rekord, který zde dodnes nebyl překonán (lysahora.cz). Spolu s úmornými vedry byl červenec velmi suchý.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

10.6.2023 16:22 Reaguje na Majka Kletečková
a bude hur. to je mantra vsech ekoalarmistu! prdlajz bude!
pet kilometru nad vasi hlavou mrzne vsude na svete! pet kilometru to ujdete za hodku a rozdil je klidne 40 stupnu. ze zijeme male bubline tepleho vzduchu vas stve? rozdily mezi antarktidou a saharou jsou 110 stupnu a vy resite 0,2. s vyssim obsahem co2 lepe funguje vse zelene a lepe hospodari s vodou.
vysvetlete co je na vyssich koncentraci co2 spatne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2023 17:27 Reaguje na mara polasek
Nic. Jen ten drobný rozdíl krajiny i ekosystému mezi pólem a rovníkem, ale ten je zanedbatelný. Pro člověka, který dokáže šlapat vzduch rychlostí, jako kdyby šel po silnici, je to brnkačka, že?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.6.2023 18:20 Reaguje na Majka Kletečková
Vždyť tady máme statistiku - od roku 1961 srážky v Česku mírně rostou:
https://www.infodatasys.cz/climate/KlimaCR1961_2013.pdf
A není to nic překvapivého. Nejméně srážek je za doby ledové a s růstem teplot roste i množství srážek. To platí samozřejmě globálně. Najdou se výjimky, kde to tak nebude, ale rozhodující je trend a ten snad nebudou zpochybňovat ani alarmisté.
Odpovědět
JH

JH

10.6.2023 20:09 Reaguje na Richard Vacek
Je možné, že srážky rostou, ale taky roste teplota a tím i výpar vody, takže ta větší úroda je hodně nejistá.
A dost podstatně záleží na rozložení srážek v průběhu roku. Když celý měsíční úhrn srážek spadne v jedné bouřce, tak papírově sice bude srážkově normální měsíc, ale v reálu bude sucho.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.6.2023 22:25
Takže otepľovanie sa zrýchľuje nebývalým tempom. Preto globálna teplota od roku 2016 klesá . Preto je teplota v roku 2022 globálne nižšia o 0.13 °C ako v roku 2016. Aby bolo zjavné globálna teplota dosiahla v posledných 8 rokoch tieto hodnoty (jedná sa o rozdiel od priemeru 1951-1980):
2015 +0.9, 2016 +1.03, 2017+0.92, 2018+0.85, 2019+0.98, 2020+1.02, 2021+0.85, 2022 +0.89.
Zdroj: https://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v4/
Odpovědět
va

vaber

10.6.2023 08:29 Reaguje na Vladimir Mertan
řekněme ,že vaše čísla jsou správná a znamenalo by to, že planeta se za 8posledních let neoteplila, vlastně ochladila o 0,01°C a podle článu se za 10let oteplila o 0,2°C
a za 40let od roku 80 se měla oteplit o 0,8°C, kdyby byl nárůst lineární,což zhruba odpovídá
někdo asi kecá, možná všichni ,
mám o měření teploty planety pochybnosti a ještě větší o přesnosti a způsobu měření v letech 1950-80
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

10.6.2023 08:56 Reaguje na vaber
To sú čísla zo stránky nasa.gov, je to druhý graf v poradí spolu pevnina aj oceán. Ťažko povedať ako je výstižný, pretože priemerovať Afriku s Antarktídou a Kilimandžáro so Saharou nedáva veľký zmysel. Či sú správne je veľmi pochybné, pretože krivky sa časom menia, spätne sú upravené údaje z minulosti. Za posledných 10 rokov došlo ku zjavnému nárastu globálnej teploty vplyvom klimatického javu El Nino v roku 2015-16. Odvtedy teplota stagnuje alebo klesá.
Inak ak si naštudujete príslušný graf nasa.gov zistíte, že globálna teplota prudko rástla od roku 1900-1940 a potom 1980 -2000 a 2013-2016.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2023 17:32 Reaguje na vaber
Člověče preboga nešťastná, podívejte se do JAKÉHOKOLIV normálního grafu vývoje teplot na Zeměkouli za třeba 100 let, 500 let, 5000 let nebo 50 000 let a pak začněte mudrovat.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.6.2023 21:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak oni kašlou na nějaký trend. Vyberou jsi jen to, co se jim hodí. :D Nevyšel jim rok 98, tak si zase vybrali 16... :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2023 10:24 Reaguje na Petr Eliáš
Přesně tak, ropáček vidí max na špičku vlastního nosu a svět o metr dál je pro něho zcela cizí galaxie.
Odpovědět
An

Antioxid

10.6.2023 06:38
0,2 °C za 10 let. Takže 0,02°C za rok. Jaká je asi chyba měření? Nevíme, jaké počasí bude zítra ale hlavně že víme, jaké klima bude za 50 - 100 let.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.6.2023 13:28 Reaguje na Antioxid
Možná byste měl nejdříve pochopit rozdíl mezi počasím a klimatem a taky lokálním a globálním klimatem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2023 17:30 Reaguje na Antioxid
Dokážete přece zcela přesně předpovědět, co budete dělat za 50 let, ale netušíte, co bude za půl roku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2023 17:41
To je silně alarmující číslo, ovšem předpoklad je, že se oteplování bude stále zrychlovat. Až překoná bod zvratu, tj. okamžik, kdy pyramidové jevy celý proces převezmou a člověk, i kdyby nevyprodukoval vůbec žádný CO2, stejně se bude oteplovat. Nikdo ale neví, kdy to nastane, ale je vysoce pravděpodobné, že to brzy fakt nastane. Potom jede už samodestrukční systém, o kterém nikdo neví, jak dopadne. Směr Venuše je nejhorší scénář, ale ostatní nejsou taky boh vie čo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist