https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planujete-silvestr-na-horach-vzdejte-se-ohnostroju-vyzyvaji-narodni-parky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plánujete Silvestr na horách? Vzdejte se ohňostrojů, vyzývají národní parky video

14.12.2020 12:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Divoká zvířata stresují hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, které jsou průvodním jevem zábavní pyrotechniky.
Divoká zvířata stresují hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, které jsou průvodním jevem zábavní pyrotechniky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pokud máte rádi ohňostroje, zůstaňte ve městech a obcích, vzkazují, zástupci všech čtyř českých národních parku. V přírodě slavte bez nich, dodávají. Příroda potřebuje uprostřed zimy klid a ohňostroje do ní vnášejí hluk a stres. V národních parcích navíc ohňostroje zakazuje zákon.
 

„Divoká zvířata stresují hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, které jsou průvodním jevem zábavní pyrotechniky. Při útěku vydávají zvířata velkou spoustu energie, kterou budou potřebovat v dalších zimních měsících,“ vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Jak děsivé mohou být dělbuchy a záblesky pro zvířata lidé dobře znají z reakcí svých domácích mazlíčku. „Ty jsou od nás ale už zvyklí na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat to je samozřejmě ještě intenzivnější,“ doplňuje mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Přesné reakce zvířat v přírodě se mapují složitě. „Dobře ale víme, že například divoce žijící ptáci vylekaní hlukem v panice prchají ze svých nocovišť a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do stromů a dalších překážek. Což může vést k jejich poranění a někdy i smrti. Savci zase mohou uvíznout v přírodních pastích, kterým by se za normálních okolností bezpečně vyhnuli,“ vypočítává mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Pomalu se ale mění i přístup lidí k oslavám nového roku. „Svědčí o tom i pozitivní reakce na náš vysvětlující spot z dílny společnosti Orchis Film, který jsme před dvěma lety zveřejnili na našich sociálních sítích. Uděláme to i letos. Pokud máte chuť nás podpořit, sdílejte ho s hashtagem #slavímvklidu,“ vyzývá mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.

Ohňostroje jsou v národních parcích zakázány od června 2017, kdy v platnost vstoupila novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Lidem i zvířatům tak novela dala i legislativní příležitost oslavit příchod nového roku v klidném prostředí.

Ministerstvo životního prostředí počítá, že zóny bez ohňostrojů v budoucnu rozšíří vedle parků i na území v chráněných krajinných oblastech. „Z pohledu legislativy by se jednalo o jednoduchou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, doplníme jen zákaz ohňostrojů k zákazům činností v CHKO. Bude to ale samozřejmě politické téma, a bude o tom diskuze, třeba i jestli zákaz nezúžit jen na 1. a 2. zóny CHKO. Ale za nás jsou důvody a přínosy jasné - zákaz bude mít pozitivní vliv na přírodu, na volně žijící živočichy, na ovzduší ve městech a obcích, a už dnes je poměrně jasné, že i s ohledem na domácí mazlíčky by ho uvítala silná většina populace,“ uzavírá ministr životního prostředí Richard Brabec.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.12.2020 14:04
Detonuji, tedy jsem!-(( Zakázal bych tuto stupidní zábavu i ve městě, i tam žijí ptáci, často ve větších počtech než v přírodě. Jak to bývalo kdysi: prskavky, svíčky... a jak jsme se bavili!-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

14.12.2020 16:17 Reaguje na Karel Zvářal
Je to hnus,a zdaleka nejen na Silvestra. Ať si to bouchají doma v obýváku
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.12.2020 16:59 Reaguje na Jakub Graňák
Souhlasím s vámi oběma. Zažil jsem dokonce městský
ohňostroj k výročí vzniku školy o dětském dnu na hřišti
v těsném sousedství lesa. Nikdo si neuvědomil, že mají
na svědomí takřka celou populaci mláďat, které zůstaly do rána bez ochrany vyplašených rodičů. Smutné, když tomu přihlíželi i pracovníci odboru životního prostředí MěÚ.
Svědčí to o naprosté absenci znalostí o hnízdění ptáků
a ochraně mláďat v době rozmnožování.
Odpovědět
Sl

Slovan

14.12.2020 17:58 Reaguje na Karel Zvářal
Protentokrát musím souhlasit. Také bych to zakázal.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.12.2020 18:59
Zakažte ohňostroje a hned budou ohněstrůjci chtít kompenzace ze státních peněz, tedy z peněz zaplacených v daních všemi občany (jiné stát nedostává, státní peníze pocházejí výhradně z daní). Co je nějakým Pražákům, kteří mají "lidské právo a svobody" nevázat se, ale odvázat se a užít si. A to bez ohledu na ty, co se bez toho užívání si obejdou, ti přece nemají žádná práva na to neužívání si, ba ani svobodu. A tak je to i s pobyty v hospodách, cestovkami, hotely a pod.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.12.2020 07:36
Ohňostroje, dělobuchy a petardy zakázat... je to středověká zábava stejně jako Korida.... bylo by fajn, kdyby středověk konečně skončil...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist