https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenska-zoo-postavi-novy-sklenik-s-tropickym-pralesem-a-africkymi-motyly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňská zoo postaví nový skleník s tropickým pralesem a africkými motýly

8.5.2024 23:53 | PLZEŇ (ČTK)
Chystanému skleníku bude dominovat africký tropický prales a velké seychelské želvy obrovské, které zoo chová asi 20 let. Ilustrační foto
Chystanému skleníku bude dominovat africký tropický prales a velké seychelské želvy obrovské, které zoo chová asi 20 let. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nový skleník s tropickým pralesem, želvami obřími a s pestrými africkými motýly postaví plzeňská zoologická zahrada. Má ji to umožnit zhruba jednadvacetimilionová investice jejího zřizovatele, města Plzně, z přebytku loňského hospodaření.
 
Skleník má vyrůst vedle hlavního vchodu v místě, kde kdysi stály nízké klece. Bude z poloviny zděný a z poloviny prosklený kvůli energetickým úsporám a bude mít rozměry asi osmkrát 40 metrů, takže to bude poměrně velká stavba, podobně jako je skleník Madagaskaru a Afriky, řekl ředitel zoo Jiří Trávníček. Celá expozice bude součástí dlouhodobého konceptu zahrady v projektu Stopy člověka v přírodě. "To je asi 20 různých geografických zastavení z celého světa - indiánské kultury, Papua Nová Guinea, africké kmeny. Vytváříme etnografická zastavení, jak lidé žili nebo žijí původně, ne moderní člověk v paneláku, ale ještě zajímavá etnografie, kdy člověk ještě žil v souladu s přírodou. A do toho naše zvířata a rostliny," řekl Trávníček. Podobně vznikly už například expozice s berberskými lvi nebo skleníkový pavilon Středomoří či pavilon amazonského pralesa.

Chystanému skleníku bude dominovat africký tropický prales a velké seychelské želvy obrovské, které zoo chová asi 20 let. Mohou dorůst do délky krunýře až kolem jednoho a půl metru a žijí i více než 150 let. "Máme jich asi pět a současný pavilon je jim už těsný. Začínají se pářit, tak aby měly důstojné prostředí. A jako bonus tam budou tropičtí motýli. Člověk půjde pralesem, bude koukat na želvy, možná i krokodýly, a bude tam vzduch plný afrických motýlů," popsal ředitel. Zoo chce vybrat co nejpestřejší a nejzajímavější motýly, jací jsou v umělých chovech na motýlích farmách k mání.

Kromě zvířat a botanické části skleník nabídne také informace o líhnutí motýlů, o želvách, o ochraně přírody a biodiverzity. Expozici doplní také etnografické zajímavosti a předměty ve styl Afriky a Seychelských ostrovů.

"Plzeňská zoologická zahrada patří k největším atraktivitám v Plzeňském kraji, ročně ji navštěvuje kolem půl milionu lidí. Jsem rád, že díky přebytku hospodaření můžeme poskytnout prostředky na další investice," řekl primátor. Na provoz zoologické zahrady město v letošním rozpočtu vyčlenilo 107 milionů korun, podobně jako loni. V roce 2022 měla zoo z rozpočtu města přes 87 milionů, podle tehdejší výroční zprávy byl celkový obrat zahrady přes 170 milionů korun.

Zoo už dnes má kolekci asijských motýlů, a to v expozici o Filipínách, kde jsou také krokodýli, varani a želvy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist