https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensky-kraj-ma-dotacni-program-zdrava-krajina-chce-zlepsit-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňský kraj má dotační program Zdravá krajina, chce zlepšit životní prostředí

14.1.2023 01:07 | PLZEŇ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Plzeňský kraj vyhlásil nový dotační program Zdravá krajina. Má zlepšit životní prostředí regionu. Pro letošek na něj vyčlenil šest milionů korun. Je rozčleněn do tří titulů zaměřených na výsadbu dřevin, zadržování vody, ochranu druhů i jejich rozmanitost a ochranu biotopů a ošetření významných stromů, řekl náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). Žádosti budou přijímány od 1. března.
 

Krajina podle Bernarda není v dobrém stavu. Sucho, eroze nebo povodně ji zasahují mnohem víc než v minulosti. "Proto jí chceme vrátit původní funkci a rozmanitost. Pomocí malých dílčích opatření dokážeme zlepšit její stav. Každý z nás se může zapojit drobným zásahem," řekl. Zdravá krajina je podle Bernarda aktivitou kraje, která se snaží zadržet vodu v krajině, revitalizovat vodní toky, obnovit prameniště a staré polní cesty.

Krajina podle náměstka ztrácí vodu, přichází o biotopy. Bylo chybou, že se voda svedla do umělých koryt řek, která se vybetonovala nebo narovnala. "Dnes se stává voda v přírodě nejvzácnější komoditou a krajinu musíme změnit tak, abychom biodiverzitu zvyšovali, vytvářeli remízky, tedy místa mezi poli a cestami, kde nezasahuje člověk a kde necháme přírodu volně působit tak, aby v ní byly různé živočišné druhy," řekl Bernard. V rámci aktivity Zdravá krajina vznikl informační web, kde jsou příklady dobré praxe.

Neinvestiční dotační titul číslo 1 je na zvyšování druhové rozmanitosti, ochranu druhů, biotopů a stanovišť, arboristická ošetření stromů. "Schválený objem je dva miliony korun. Žádosti budou přijímány do 15. března," řekla mluvčí kraje Eva Mertlová. Suma i termíny jsou stejné i u dotačního titulu 2 na výsadbu dřevin, které mají zlepšit lokální mikroklima a retenci vody. Dotační titul číslo 3 je určený na zadržování vody a na snižování dopadů sucha pomocí tůní, mokřadů, opatření pro přirozenou retenci srážkových vod zasakovacími prvky, průlehy, opatřeními zabraňujícími vtoku srážkových vod do kanalizace a podobně, dále pak opatřeními pro zpomalení odtoku z lesních pozemků, jako jsou svodnice, přehrázky a vsakovací jímky. Objem peněz je také dva miliony koruny, ale žádosti se mohou podávat až do konce března.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LS

Luboš Sedlák

14.1.2023 08:07
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.1.2023 09:27
Nejméně náročná úprava jsou polní rozlivy. Občas zatopené plochy v poli jsou velmi důležitý biotop. Ne každý rok jsou mokré, stačí je občas v suchu poorat. Když je vlhko, drží vodu a jsou pro ptáky i bezobratlé velmi potřebné. A například listonoh jarní a letní zde má poslední stanoviště.
Na odboru ochrany přírody - měli by je vytypovat a v případě zatopení dotovat ztrátu úrody.
Odpovědět
va

vaber

14.1.2023 09:30
z rybníčků mezi poli vytéká potůček, kdysi tam byla polní cesta, dnes je vše zarostlé křovím a potůček bublá i bez pomoci člověka,
zastupitelé budou žádat o dotaci, aby se křoví vykácelo,z potůčku vyhrabalo bahno a kolem nasázely ty nové stromečky, co vypadají jak hodně opotřebované koště a obvykle tak zůstanou až do konce svého života a vše se rozhrabe, urovná a zatravní a bude se sekat, ošklivé křoví zmizí,
úředíci se zaradují že vyplatili dotaci na pomoc přírodě a příroda asi zapláče
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

17.1.2023 07:32 Reaguje na vaber
Asi tak nějak...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist