Počet ekofarem v Česku v posledních letech stoupá
"Bezděkovský mlýn je skutečně ukázkovou farmou. A to nejen přístupem k šetrnému zemědělství, ale také tím, jakou šíři činností zvládají," řekla Urbánková. Manželé Řezníčkovi z Bezděkovského mlýna hospodaří na 180 hektarech půdy. Chovají masný skot a ovce a v režimu ekologického zemědělství pěstují obilí i brambory. Jejich zvířata jsou na pastvě od jara do podzimu. Na rodinné farmě pracují také čtyři potomci manželů Řezníčkových.
Urbánková uvedla, že postupně se forma šetrného zemědělství rozrůstá. I když připustila, že zůstává stále hodně farmářů, kteří preferují jistý výnos a zisk. "Stále existuje spousta zemědělců, kteří pořád sázejí na řepku, pšenici a kukuřici," uvedla. Právě třeba řepka vyžaduje náročné chemické ošetření a vytahuje živiny z půdy.
Svaz PRO-BIO vybírá každoročně Nejlepšího sedláka roku, Nadační fond Richarda Bartáka uděluje ocenění Bartákův hrnec nejlepší ekologické farmě. "Poměr ekologicky obdělávané půdy v Česku stoupl na 14,5 procenta. V tomto ohledu předčíme i sousední státy jako třeba Německo nebo Rakousko," řekla.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jan Šimůnek
4.6.2019 15:47Petr Dvořák
4.6.2019 23:22 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/pocet-lidi-zamestnanych-v-zemedelstvi-nepatrne-klesl_489018.html (první výsledek googlu)
https://www.researchgate.net/publication/224846705_Comparing_the_yields_of_organic_and_conventional_agriculture